غیر طبیعی بودن نوک پستان ها

دو نوع اصلی غیر طبیعی بودن پستانها وجود دارد که عبارتند از: (۱) فرورفتگی نوک پستانها به داخل و (۲) اختلالاتی که در پوست نوک پستان و یا اطراف آن وجود دارد.

گرچه مشکلات نوک پستانها اغلب بر اثر مسایل جزئی پیش می آیند که به راحتی قابل درمان می باشند، اما هرگونه تغییری که در نوک پستانها ایجاد می شود را باید به دقت تحت مراقبت پزشکی قرار داد زیرا در موارد نادری ممکن است آنها علامت وجود سرطان پستان باشند. فرورفتن نوک پستانها به داخل ممکن است اگر پستانها در هنگام بلوغ بطور مناسبی رشد نکنند ایجاد شوند. این نوع از فرورفتن نوک پستانها به داخل معمولا بی ضرر بوده و خطری ندارند، گرچه ممکن است بعدها در زمان شیر دادن به نوزاد مشکل ساز شوند. فرورفتن نوک پستانها به داخل ممکن است همچنین به علت التهاب مجاری شیری در پشت نوک پستان ایجاد شوند. این وضعیت اغلب در خانمهای سیگاری غیر آبستن دیده میشود. تغیراتی که در ساختمان پستانها در هنگام بالا رفتن سن و پیر شدن ایجاد می شود ممکن است باعث شود که نوک پستانها در خانمهای مسن به داخل فرو رود. در موارد کمتر شایعی، فرو رفتن پستانها در افراد بالغ ممکن است به علت سرطان پستان ایجاد شود . بسیاری از خانمها در طی چند هفته اول شیر دادن به نوزادشان دچار ترکهای ریز و دردناکی بر روی نوک پستانهایشان می شوند. این ترکها اغلب به این علت می باشند که در هنگام شیر دادن، تمام نوک پستان در داخل دهان نوزاد بطور مناسب قرار نمی گیرد. مرطوب نگهداشتن نوک پستانها بعد از هر بار شیر دادن به نوزاد نیز می تواند باعث ایجاد ترک و قرمز شدن آنها شود. ترکهای نوک پستانها اغلب باعث بروز دردهای خنجری و سوزشی می شود که در هنگام شروع و یا پایان شیر خوردن نوزاد ایجاد می شوند. این ترکها ممکن است عفونی شده و باعث التهاب در بافت پستان شوند.

خشکی و پوسته پوسته شدن پوست نوک هر دو پستان و یا اطراف آنها ممکن است به علت وجود اگزما باشد. اگزما معمولا خارش دار بوده و در سایر قسمتهای پوست بدن نیز ممکن است وجود داشته باشد. با این حال، گاهی اوقات تغییرات پوستی در نوک پستانها که شبیه اگزما می باشد، در واقع بر اثر یک بیماری به نام بیماری پاژه (Paget پستان ایجاد می شود. این بیماری، نوع نادری از سرطان می باشد که از مجاری شیری در پستان منشاء می گیرد. برخلاف اگزما که نوک هر دو پستان درگیر می شوند، در بیماری پاژه معمولا نوک یک پستان دچار مشکل می شود. این نوع از سرطان پستان اغلب باعث سوزش و خونریزی از نوک پستان می شود و معمولا همراه با توده ای در پستان می باشد.

درمان

پزشک در هنگام معاینه پستانها، توجه خاصی به نوک آنها خواهد نمود. اگر نوک پستانها به داخل فرورفته باشند و این مسئله هیچ ارتباطی با شیردهی نداشته باشد، پزشک معمولا درخواست سونوگرافی و یا ماموگرافی خواهد نمود تا تغییرات پستانها را بررسی نماید. اگر توده ای در پستانها کشف شد با استفاده از یک سوزن نازک، سلولها و یا مایع آن برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه پاتولوژی می فرستد تا احتمال سرطانی بودن آنها را تحقیق نمایند. اگر شما دچار لکهای پایدار بر روی نوک پستان و یا اطراف آن هستید، ممکن است نمونه ای از پوست آن قسمت برای بررسی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده شود. گاهی اوقات می توان با کشیدن آرام نوک پستانها، هر روز و با استفاده از انگشتان شست و اشاره به مدت چندین هفته، این وضعیت را که از هنگام بلوغ ایجاد شده است بر طرف نمود. استفاده از وسایل مکشی مثل محافظ های نوک پستانها که بطور موقت در زیر کرست قرار داده می شود می تواند به بیرون آمدن نوک پستان کمک نماید.

اگر نوک پستانهای شما دچار ترک شده است، شستن و خشک کردن آنها بدقت و استفاده از کرمها می تواند باعث بهبود آن شود. با این حال همیشه قبل از شیر دادن به نوزادتان این کرمها را از روی نوک پستانتان بشویید و خوب پاک نمایید. عفونت های نوک پستانها را می توان با استفاده از آنتی بیوتیک های مناسب درمان نمود. اگزمای نوک پستانها با استفاده از کرمهای هیدروکورتیزون بهبود می یابند. اگر

علت فرورفتن نوک پستانها، سرطان پستان باشد، پزشک برای درمان آن اقدامات لازم را انجام خواهد داد. در صورتیکه بیماری پاژه تشخیص داده شود، پوست مبتلا نیز همراه با بافت اطراف آن برداشته خواهد شد.

 

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.