قاعدگی (عادت ماهانه) شدید یا (منوراژی) چه علت‌هایی دارد و چطور درمان می‌شود؟

0

قاعدگی شدید (منوراژی)

به قاعدگی شدید (خونریزی زیاد در هنگام عادت ماهانه) اصطلاحا “منوراژی” (Menorrhagia) گفته می شود. بعضی از خانمها نسبت به سایرین دارای قاعدگی های شدیدی هستند. با اینحال، اگر خونریزی قاعدگی بیشتر از هفت روز طول بکشد و با تامپون و یا پوشک نیز نتوان آن را کنترل نمود و یا اینکه حاوی لخته های بزرگ خون باشد، آن را به عنوان منوراژی محسوب می کنند. در بعضی موارد، این وضعیت ممکن است همراه با دردی در قسمت تحتانی شکم باشد. همچنین ممکن است قاعدگی ها نیز نامنظم باشند. خونریزی قاعدگی شدید ممکن است منجر به بروز کم خونی شود که این کم خونی سبب احساس سبکی در سر و خستگی خانمها می شود. از هر ۲۰ خانم، یک نفر دچار منوراژی می باشد. این وضعیت در خانمهایی که به سن یائسگی نزدیک می شوند شایعتر می باشد.

علل ایجاد منوراژی

خونریزی شدید یا طول کشیده قاعدگی می تواند علامت یک بیماری در رحم مثل فیبروئیدها، پولیپ رحم و یا سرطان رحم باشد. همچنین یکی از عوارض جانبی معروف استفاده از آی یودی، منوراژی می باشد. یک خونریزی شدید ممکن است بر اثر سقط جنین نیز ایجاد شود. منوراژی همچنین ممکن است بر اثر یک بیماری هورمونی مثل کم کاری غده تیروئید نیز ایجاد شود. این وضعیت در خانمهایی که دچار اضافه وزن هستند بیشتر دیده می شود.

گاهی اوقات، علت ایجاد منوراژی مشخص نمی باشد. اگر قاعدگی های شما همیشه شدید می باشند، نیازی به نگران شدن وجود ندارد. با اینحال، اگر این مشکل بر روی زندگی شما تأثیر می گذارد، باید با پزشک خود در این مورد مشورت نمایید.

نحوه تشخیص منوراژی

پزشک ابتدا شما را معاینه کرده و ممکن است برای اندازه گیری سطح هورمونهای شما و برای کشف کم خونی، تقاضای انجام آزمایش خون نماید. بررسی های بیشتر، مثل انجام سونوگرافی برای مشاهده وجود فیبروئیدها و یا پولیپهای رحم ممکن است ضروری باشد. همچنین ممکن است یک هیستروسکوپی انجام شود و با استفاده از دوربین مخصوصی که از دهانه رحم عبور داده می شود، داخل رحم مشاهده گردد. یک نمونه از دیواره رحم (آندومتر) ممکن است برداشته شده و به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده شود تا بر روی آن بررسی های لازم بعمل آید.

درمان منوراژی

درمان منوراژی بر اساس علت ایجاد آن، سن شما و شدت خونریزی تفاوت می کند. هرگونه بیماری زمینه ای باید درمان شود. اگر هیچ علتی برای بروز منوراژی پیدا نشد، می توان با تجویز بعضی از داروها از شدت خونریزی کاست. اگر شما از آی یودی استفاده می کنید، بهتر است که از روش دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده نمایید. اگر شما دچار اضافه وزن و چاقی هستید، با کم کردن وزنتان ممکن است به درمان منوراژی کمک نمایید.

اگر درمانهای اولیه کمکی نکرد و یا اگر منوراژی شدید بود، ممکن است نیاز به جراحی لیزری برای برداشتن آندومتر (لایه پوشاننده رحم) داشته باشید و یا اینکه با استفاده از عمل جراحی هیسترکتومی، تمام رحم شما برداشته شود. از آنجاییکه این روش غیرقابل برگشت می باشد، فقط به خانمهایی توصیه می شود که از آن استفاده نمایند که در آینده نمی خواهند بچه دار شوند. برداشتن آندومتر با استفاده از لیزر، روش ساده ای می باشد اما این احتمال نیز وجود دارد که در صورتیکه مقدار کمی از بافت آندومتر باقی بماند، در آینده دوباره این مشکل عود نماید. عمل جراحی هیسترکتومی یک عمل جراحی نسبتا سنگین می باشد اما باعث می گردد که دیگر منوراژی عود نکند.

 


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.