متمایز کردن واقعیت از افسانه: آیا واقعا فقط از ۱۰ درصد مغزتان استفاده می کنید؟

0

واقعیت هایی که در مورد مغز گفته می شوند، به افسانه می مانند. شما آنها را از دوستی شنیده اید که او نیز از همسایه و همسایه هم از رئیسش شنیده است. اما چه تعداد از این واقعیت ها درست هستند؟

بازی با حقیقت

این موضوع را که افراد فقط از ۱۰ درصد مغزشان استفاده می کنند – به ویژه در دهه ۱۹۹۰ – روان شناسانی ترویج می کردند که معتقد بودند اگر فقط از بخش کوچکی از مغزتان استفاده کنید، می توانید مابقی مغزتان را برای فعالیت های روحی و ماورای طبیعی تقویت کنید.

ممکن است نام یوری گلر را که مدعی بود قدرت روحی خارق العاده ای دارد، شنیده باشید. شهرت او در خم کردن قاشق یا به کار انداختن ساعت های از کار افتاده بود.

او چگونه این کار را انجام می داد؟

یوری در نوشته هایش، موفقیت های خارق العاده اش همچون خم کردن قاشق و توانایی اش در تله پاتی را به مهار کردن ۹۰ درصد بی‌استفاده مغزش نسبت میداد. با این حال، مانند اغلب موارد، حقیقت این امر اتفاق خارق العاده ای نبود. به نظر می آمد حقه خم کردن قاشق، چیزی جز پرت کردن حواس مخاطبان و تمرکز آنها روی چیزی دیگر و سپس نشان دادن یک قاشق از پیش خم شده نبود.

در واقع وقتی از یوری خواسته می شد تا حقه خاصش را بر ظروف فلزی دیگری که در دسترسش نبود نیز اجرا کند، از عهده این کار برنمی آمد. حقه ی مشهور او در به کار انداختن ساعت نیز، آن طور که صحنه های آهسته ی تلویزیونی آشکار کرد، به دلیل استفاده از آهن ربا بود. بنابراین اگر امید داشتید که ۹۰ درصد بی استفاده از مغزتان را برای فعالیت هایی نظیر خم کردن قاشق مهار کنید، می توانید کارتان را با قاشق های پلاستیکی شروع کنید!

آیا واقعا فقط از ۱۰ درصد مغزتان استفاده می کنید؟

هیچ مدرکی دال بر اثبات این جمله وجود ندارد. اگرچه این ایده بسیار فراگیر است، هیچ تحقیقی تاکنون نشان نداده که افراد فقط از بخش کوچکی از مغزشان استفاده می کنند.

این هم چند مثال برای اینکه اطمینان بیایید این جمله افسانه ای بیش نیست.

به درون نگاه کنید

تکنیک های تصویربرداری از مغز به وضوح نشان می دهد که افراد از همه مغزشان استفاده می کنند. اگرچه برای یک فعالیت ساده ممکن است فقط از بخش کوچکی از مغزتان استفاده کنید، هرگاه مشغول یک فعالیت پیچیده می شوید، به طور همزمان از چندین قسمت مغزتان استفاده می کنید.

برای مقایسه به ماهیچه تان فکر کنید. هنگام غذاخوردن، ممکن است فقط از ماهیچه های مرتبط به جویدن و بلعیدن استفاده کنید، اما این به آن معنا نیست که شما همواره از ۱۰ درصد ماهیچه هایتان استفاده می کنید. در واقع، چنین مطلبی خنده دار است. به این ترتیب در ساعاتی از روز هم ممکن است از تمام مغزتان استفاده کنید.

استفاده از تمام مغز

ایده  استفاده ۱۰ درصدی از مغز نشان دهنده  وظایف بسیار تخصصی مغز است، طوری که فقط به بخش های خاصی از مغزتان برای کار کرد مؤثر آن نیاز دارید. ۹۰ درصد دیگر مغز شبیه لوزه یا زائده آپاندیس است؛ در جایش هست، اما در حقیقت برای انجام هیچ کار مهمی به آن احتیاج ندارید. این موضوع حقیقت ندارد. حتی آسیب رسیدن به ناحیه  کوچکی از مغز بر اثر ضربه، صدمه به سر یا اختلالات خاصی مثل بیماری پارکینسون، تأثیر زیانباری بر مغز می گذارد.

آسیب ایجادشده در اثر این شرایط بسیار کمتر از آسیبی است که به ۹۰ درصد از مغز وارد می شود، ولی با این حال می تواند در زمینه تکلم، به یاد آوردن آدمهای دوست داشتنی و حتی شکل گیری خاطرات و حافظه جدید مشکلاتی را برای افراد به وجود آورد.

برای عملکرد موفق مغز تمامی قسمت های آن باید به درستی فعالیت کنند.

بگویید بع بع!

وزن متوسط مغز انسان حدود ۳ پوند (۱۴۰۰ گرم) است. اگر ۹۰ درصد از مغز را بردارید، تنها ۰.۳ پوند از بافت مغزی باقی می ماند (۱۴۰ گرم). این اندازه ی مغز برابر با مغز یک گوسفند است. بنابراین اگر کسی به شما می گوید، افراد تنها از ۱۰ درصد مغزشان استفاده می کنند، بگویید بع بع!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.