نحوه معاینه پستان ها توسط خود خانم‌ها

-در حالیکه لباسهای خود را در آورده اید در مقابل آینه بایستید و به هر یک از پستانهایتان به طور جداگانه نگاه کنید. به اندازه، شکل، رنگ، حاشیه ها و جهت پستانها و نوک پستانهایتان توجه نمایید.

– به دستهایتان را بلند کرده و بالای سرتان قرار دهید و همانگونه که از یک سمت به سمت دیگر به آرامی می چرخید به پستانهایتان نگاه کنید.

-دستهایتان را محکم به کمرتان فشار دهید و شانه هایتان را به جلو بیاورید. اکنون به هر یک از پستانهایتان به طور جداگانه نگاه کنید.

-حالا دست راست خود را بلند کرده و به پشت سرتان قرار دهید. با استفاده از انگشتان دست چپ، شروع به لمس پستان راست نمایید.

– این کار بهتر است در حمام و در حالیکه دستها صابونی هستند انجام شود. از کنار خارجی پستان شروع به لمس کردن نموده و بصورت دایره ای، کل پستان را معاینه و لمس نمایید تا به نوک پستان برسید. سپس ناحیه بین پستان و زیر بغل و در آخر، زیر بغل را معاینه نمایید. سپس این کارها را برای پستان چپ خود انجام دهید.

– اکنون دراز بکشید و در حالیکه یک بالش در زیر و بین شانه های خود قرار داده اید و دست چپ خود را بالا برده اید، معاینات فوق را تکرار نمایید. سپس این کار را برای پستان دیگرتان هم انجام دهید.

اگر مشکلی در پستان پیدا شد چه باید کرد؟

در صورت مشاهده هر گونه تغییری در پستانتان، باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمایید، خواه این مشکل در قسمت داخلی پستان، پوست آن و یا نوک پستان باشد. طبیعی است که در چنین مواقعی احساس نگرانی نمایید، اما سعی کنید به خاطر داشته باشید که از هر ۱۰ توده ای که در پستان پیدا می شود ۹ تای آن غیر سرطانی است.

حتی اگر توده ای که در پستان شما وجود دارد سرطانی هم باشد، شکی نداشته باشید که تشخیص زودرس و به موقع و درمان مناسب آن، باعث افزایش احتمال معالجه کامل آن خواهد شد.

نکات اصلی

– از شکل و چگونگی لمس و معاینه پستانهای خود، آگاهی داشته باشید.

– هر گونه تغییری که در پستانهایتان ایجاد می شود را به پزشک اطلاع دهید.

– از هر ۱۰ توده ای که در پستانها یافت می گردد، ۹ تای آن غیر سرطانی می باشد.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.