وولووواژینیت چیست و چه راه‌های تشخیصی و درمانی دارد؟

وولووواژینیت

وولووواژینیت (Vulvovaginitis) بیماری خیلی شایعی است که اکثر خانمها را گاهی اوقات در طول زندگیشان مبتلا می سازد. در این بیماری، فرج و مهبل دچار التهاب، خارش و سوزش می شوند. ممکن است در هنگام مقاربت جنسی درد ایجاد شود و ترشحاتی از مهبل بیرون بریزد. این بیماری در کودکان نیز دیده می شود.

علل ایجاد وولووواژینیت

اکثر موارد وولووواژینیت بر اثر عفونت ایجاد می شوند. این عفونت می تواند بر اثر قارچ کاندیدا آلبیکانس باشد و ایجاد برفک مهبل نماید و یا اینکه از نوع پروتوزوایی بوده و بر اثر تریکوموناس واژینالیس ایجاد شود.

خانمهای مبتلا به مرض قند (دیابت) در خطر بیشتری برای دچار شدن به عفونت قارچی هستند. رشد بیش از حد باکتری های بی ضرر که به طور طبیعی در مهبل زندگی می کنند نیز می تواند باعث بروز وولووواژینیت شود.

در بعضی موارد، این بیماری می تواند بر اثر مواد پاک کننده، دئودورانتها، عطرهایی که در شوینده ها استفاده می شود و کرمهای اسپرم کش ضدبارداری ایجاد شود. بعد از یائسگی، از آنجایی که بافت مهبل نازکتر، خشک تر و بیشتر مستعد التهاب می گردد، این بیماری نیز ایجاد خواهد شد. این تغییرات که در بعد از یائسگی در بافت مهبل ایجاد می شود به علت کاهش هورمون استروژن می باشد. در موارد نادری، وولووواژینیت ممکن است به علت تغییرات سرطانی در سلولهای پوشاننده فرج و مهبل ایجاد شود.

علت بروز این بیماری در کودکان هنوز مشخص نشده است. در بعضی موارد، وجود یک جسم خارجی در مهبل و یا به ندرت سوء استفاده جنسی از کودکان ممکن است باعث ایجاد این بیماری شود.

درمان وولووواژینیت

پزشک با برداشتن نمونه ای از ترشحات از قسمت مبتلا و فرستادن آن به آزمایشگاه، می تواند نوع عفونت را شناسایی نماید. اگر خانمی بطور مکرر دچار عفونتهای قارچی شود، پزشک برای او درخواست آزمایش قند خون یا ادرار خواهد نمود تا مشخص گردد که آیا به مرض قند (دیابت) مبتلا می باشد یا خیر. اگر پزشک به تغییرات سرطانی مشکوک باشد، یک نمونه بافتی گرفته و به آزمایشگاه پاتولوژی می فرستد.

درمان وولوو واژینیت بر اساس علت ایجاد کننده آن، متفاوت خواهد بود. اگر دچار عفونت باکتریایی شده باشید پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد نمود. در صورت لزوم، شریک جنسی شما نیز باید درمان شود تا از انتقال مجدد عفونت به شما جلوگیری شود. هورمون درمانی یا استفاده از کرمهای حاوی استروژن می تواند در خانمهای یائسه ای که دچار این بیماری شده اند کمک کننده باشد. اگر استفاده از نوع خاصی از مواد شوینده، دئودورانت ها و یا کرمهای اسپرم کش ضدبارداری باعث بروز این بیماری شده است، می توانید با تغییر آن و استفاده از نوع دیگری، این مشکل را بر طرف نمایید. پزشک به شما توصیه خواهد کرد که تا زمانی که علایم بیماری شما برطرف نشده است از انجام مقاربت جنسی پرهیز نمایید. اکثر خانمهایی که دچار این بیماری می شوند، بعد از درمان بطور کامل بهبود می یابند اما این بیماری ممکن است دوباره عود نماید.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.