چرا نمی‌توانیم مانند پرندگان پرواز کنیم؟

0

ممکن است در پاسخ به این سؤال بگویید “ما نمی‌توانیم مثل پرندگان پرواز کنیم، زیرا بال نداریم”. ولی این پاسخ مسأله نیست، زیرا حتی اگر ما از بال‌های مصنوعی استفاده کنیم هنوز هم نمی‌توانیم پرواز کنیم. پس پرندگان چگونه پرواز می‌کنند؟

پرندگان به کمک بال‌هایشان پرواز می‌کنند. بال دستگاه پرواز پرندگان و خشاش و حشرات است. بال پرندگان دارای پرهای متعدد و شکل و اندازه‌های مختلف است. دانشمندان معتقدند که پر صورت تحول یافتهٔ فلس است.

پر دو نوع عمده دارد، پرهای اطراف و نرمه پرها. پرهای اطراف آن‌هایی هستند که بال‌ها و بدن و دم پرنده را می‌پوشانند.

پر وسیله پرواز پرندگان است و چون نسبت به حرارت هادی خوبی نیست پرندگان را از سرما محفوظ می‌دارد.

پرواز

پرندگان دارای اسکلت سبکی هستند، حتی استخوان‌هایشان نیز سبک است. به علاوه آن‌ها دارای کیسه‌های هوایی هستند که به سبک‌تر شدن وزنشان کمک می‌کند. عضلات پرندگان در مقایسه با وزن بدن‌شان کاملاً قوی می‌باشد. بدن آن‌ها طوری ساخته‌شده که کمترین مقاومت را در برابر جریان هوا ایجاد می‌کند. به کمک این خصوصیات است که پرندگان می‌توانند به‌راحتی پرواز کنند.

بدن ما از بدن پرندگان سنگین‌تر است. هم‌چنین ما کیسه‌های هوایی نداریم و عضلات مان در مقایسه با پرندگان قوی نیستند، بنابراین حتی نمی‌توانیم با بال های مصنوعی پرواز کنیم.

پرندگانی که دارای وزن سبک‌تری هستند بسیار آسان‌تر می‌توانند پرواز کنند، درحالی‌که پرندگانی که وزن سنگین‌تری دارند، در حال پرواز با مشکلاتی روبرو می‌شوند. برای مثال خروس و طاووس نمی‌توانند در ارتفاع خیلی بالا پرواز کنند و پرندگانی مثل پنگوئن و شتر مرغ که سنگین‌تر هستند اصلاً قادر به پرواز نبوده بلکه فقط می‌توانند بدوند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.