پولیپ رحم چیست و تشخیص و درمان آن به چه صورت است؟

پولیپ رحم

پولیپهای رحم، توده های بی دردی هستند که به دهانه رحم و یا به قسمت داخلی رحم چسبیده اند. پولیپهای رحم می توانند بصورت تک تک و یا به صورت گروهی و تا اندازه حداکثر سه سانتی متر ایجاد شوند. پولیپها معمولا بی ضرر هستند اما در موارد نادری ممکن است سرطانی شوند. پولیپ های رحم در خانمها بخصوص در سنین بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی شایع می باشند. علت ایجاد پولیپهای رحم شناخته نشده است، اما می توانند بر روی دهانه رحمی که قبلا دچار زخم شده است بوجود آیند. همچنین گاهی اوقات، به دنبال عفونت دهانه رحم، پولیپها بر روی آن ایجاد می شوند. خانمهایی که بچه دار نشده اند بیشتر احتمال دارد که به پولیپهای رحم دچار شوند.

علایم پولیپ رحم

علایم پولیپهای رحم شامل ترشحات آبکی و خون آلود از مهبل و خونریزی بعد از مقاربت جنسی و نیز خونریزی در فواصل بین عادات ماهانه و یا بعد از یائسگی می باشد. چنین خونریزیهایی ممکن است علامت جدی یک بیماری مثل سرطان دهانه رحم نیز باشد.

درمان پولیپ رحم

با استفاده از وسیله ای به نام “اسپکولوم” مهبل را باز می کنند و پزشک قادر است از این طریق پولیپهای دهانه رحم را ببیند. پولیپهای داخل رحم را می توان با استفاده از سونوگرافی و یا هیستروسکوپی مشاهده نمود. درمان پولیپها معمولا سریع و آسان می باشند. پولیپهای دهانه رحم را می توان از طریق اسپکولوم با جراحی بیرون آورد اما پولیپهای داخل رحم را با استفاده از هیستروسکوپی بیرون می آورند. درد

خفیف و خونریزی کمی ممکن است تا چند روز بعد از جراحی وجود داشته باشد. نمونه ای از پولیپ را به آزمایشگاه پاتولوژی می فرستند تا مطمئن شوند که سرطانی نیستند. پولیپها ممکن است دوباره عود کنند و دوباره نیاز به جراحی داشته باشند.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.