چرا احساس گرسنگی می‌کنیم؟

0

بیشتر مردم تصور می‌کنند که خالی بودن معده سبب می‌شود تا احساس گرسنگی کنیم، ولی این مسئله درست نیست چون گرسنگی هیچ ارتباطی با خالی بودن معده ندارد. به‌عنوان مثال شخصی که تب دارد ممکن است معده اش خالی باشد ولی احساس گرسنگی نکند، همین‌طور زمانی که یک نوزاد متولد می‌شود ممکن است برای چند روز احساس گرسنگی نکند.

احساس گرسنگی در اثر تخلیه خون از مواد غذایی ایجاد می‌گردد. کمبود مواد غذایی در خون نیز در اثر مصرف انرژی به هنگام کار روزانه ایجاد می‌شود. به همین دلیل است که شخص بیمار به علت این‌که در حال استراحت است مقدار کمی انرژی مصرف می‌کند و بنابراین ممکن است احساس گرسنگی نکند.

کمبود مواد غذایی در خون سبب می‌شود تا اعصاب پیامی به مرکز گرسنگی در مغز بفرستند که سبب فعال شدن روده‌ها و معده گردد. مرکز گرسنگی مانند یک ترمز بر روی فعالیت معده و روده‌ها عمل می‌کنند، به‌این‌ترتیب که وقتی مواد غذایی خون کافی باشد این مرکز فعالیت معده و روده‌ها را متوقف می‌نماید.

احساس گرسنگی

ترکیبات اصلی غذا شامل پروتئین‌ها، کربوهیدرات، چربی‌ها، مواد معدنی، ویتامین‌ها و آب هستند. هر ترکیب نقش مخصوص به خود را ایفا می‌کند. پروتئین‌ها ترکیبات نیتروژنی هستند که برای رشد بدن، بازسازی عضلات و بافت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و از سوختن آن‌ها از هر گرم، ۴ کالری حرارت ایجاد می‌شود – ساده‌ترین پروتئین‌ها اسیدهای آمینه هستند که از تجزیه پروتئین‌های مرکب و پلی پپتیدها به دست می‌آیند. کربوهیدرات‌ها که مواد قندی بوده و بیشتر از ترکیب آن‌ها با اکسیژن انرژی به دست می‌آید. از سوختن هر یک گرم کربوهیدرات ۴ کالری حرارت ایجاد می‌شود. ساده‌ترین کربوهیدرات، گلوکز می‌باشد. چربی‌ها انرژی حرارتی در بدن تولید می‌کنند و مواد معدنی استخوان‌ها و بافت‌ها را می‌سازند. در بین مواد معدنی ۵ ماده معدنی زیر اهمیت بیشتری در سلامت بدن دارا می‌باشند که شامل فلوئور، فسفر، کلسیم، ید و آهن می‌باشند. ویتامین‌ها بدن را در برابر بعضی از بیماری‌ها حمایت می‌کنند که به دو صورت محلول در چربی و محلول در آب وجود دارند. آب یک ترکیب حیاتی و مهم برای سلول‌هاست که مواد غذایی در اکسیژن را به قسمت‌های مختلف بدن حمل می‌کند، کمبود هر یک از عناصر غذایی در بدن علت عمده گرسنگی می‌باشد.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.