چرا اینقدر لاغر هستم؟ علت‌های لاغری کدام‌ها هستند؟

0

وقتی میزان انرژی و مواد غذایی که به بدن می رسد، کمتر از میزانی باشد که بدن آنها را از دست می دهد، لاغری به وجود می آید. بدن غذا را صرف تأمین انرژی، رشد، جایگزین کردن سلول های مردهٔ دفع شده می نماید. غذایی که به بدن می رسد، می یابد بتواند همهٔ نیازها را تأمین نماید. چنانچه غذایی که به بدن می رسانیم، کمتر از احتیاجات بدن باشد، لاغر می شویم.

گاهی غذای کافی مصرف می شود ولی این غذا به خوبی جذب نمی شود. در واقع چنین غذایی هم به بدن نرسیده است و یا به علت ایجاد مشکلی، سوخت و ساز بدن زیاد شده و هر مقدار غذا در اختیار او قرار دهیم، آن را به انرژی تبدیل می کند، این شخص نیز لاغر می شود. به طور کلی بدن را می توان به کارخانه ای تشبیه کرد که مواد مختلفی به آن وارد شده و محصولات و مواد زاید از آن خارج می شود. اگر میزان ورودی کارخانه کمتر از میزان خروجی باشد، کم کم انبارهای کارخانه خالی می شود. بدنی هم که میزان دریافت غذایش از میزان نیازهایش به غذا کمتر باشد، اندک اندک لاغر می شود. مطلبی که گفته شد، علت اصلی ایجاد لاغری است،

ولی چرا چنین وضعی به وجود می آید؟ مسائل مختلفی باعث این وضع می گردند که بعضی از آنها، خودشان علت های دیگری دارند و مسأله را مقداری پیچیده می گردانند.

۱- کاهش اشتها که باعث کم رسیدن مواد غذایی به بدن می شود.

۲- پرهیزهای غذایی نادرست به طور مثال: کم کردن مصرف مواد غذایی در دوران بیماری ها.

۳- رژیم های غذایی خاص، مانند بعضی از رژیم های گیاه خواری.

۴- کم خوردن مواد غذایی به علل مختلف، مثل این که بعضی از ورزشکاران، عمدا برای کم کردن وزن، غذای کمی می خورند و یا عده ای از نوجوانان به خیال اینکه چاق هستند، مصرف غذا را کم کرده و لاغر می شوند.

۵ -فقر اقتصادی یکی از علت هایی است که باعث می شود مواد غذایی کافی مصرف نشود.

۶- علت های خاصی که باعث غذا نخوردن کودکان می شود.

۷- بیماری هایی که باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شوند. به طور مثال: پرکاری تیروئید، باعث می شود تا سوخت و ساز بدن بسیار زیاد شود و با وجود مصرف غذای زیاد، شخص وزن اضافه نکند.

۸- بیماری هایی که باعث کاهش میزان جذب مواد غذایی می شوند. به طور مثال: اسهال باعث از دست رفتن مقداری از مواد غذایی می گردد.

۹- گرفتاری و مشغلهٔ زیاد که باعث عدم توجه به مصرف غذا شده و در بعضی موارد با وجود مصرف غذای کافی، جذب غذا مختل می گردد.

۱۰- گرفتاری بدن به انگل ها می تواند باعث لاغری شود. بعضی از انگل ها غذای بدن را مصرف می کنند و باعث می شوند که غذا به قدر کافی در اختیار بدن قرار نگیرد.

۱۱- آشنا نبودن با رژیم غذایی صحیح، یکی دیگر از علت های لاغری می باشد. ممکن است شخص، غذای زیادی دریافت نماید ولی این غذا، دارای ترکیب مناسب نباشد و مواد مغذی کافی را در اختیار بدن قرار ندهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.