چرا تغذیه مهم است؟

0

تعریف علمی تغذیه عبارت است از علم چگونگی دریافت و استفاده ی بدن از غذا. همه ی موجودات زنده، برای زنده ماندن نیاز به آب و غذا دارند. اگر می خواهید خوب زندگی کنید، باید غذای خوب بخورید؛ یعنی غذای شما حاوی عناصر مغذی ضروری باشد. بدون این عناصر مغذی:

-استخوان های شما می توانند شکننده شوند (کمبود کلسیم یا ویتامین D).

-لثه های شما می توانند دچار خونریزی شوند (کمبود ویتامین C).

-ممکن است احساس خستگی یا تنگی نفس کنید (کمبود آهن).

اما تغذیه کامل فقط برای پرهیز از بیماری های فوق نیست؛ اکنون همه ما می دانیم که یک رژیم غذایی خوب می تواند کمک کند تا:

-در مقابل مشکلات رایج سلامتی مانند بیماری های قلبی، سکته ی مغزی،

-از سرطان و فشار خون بالا از خود محافظت کنید.

-برای خود مواد خوراکی و آشامیدنی و همچنین فعالیت بدنی منظم فراهم کنید.

علم تغذیه به این می پردازد که چرا می خورید، چه می خورید و آنچه می خورید چه اثری بر سلامتی شما می گذارد.

هرچه بخورید، همان می شوید

شرط میبندم قبلا هم این را شنیده بودید! ولی ارزش تکرار کردن را دارد؛ چون بدن انسان واقعا از مواد غذایی ای که جذب می کند ساخته شده است: آب، پروتئین، چربی، کربوهیدرات ها، ویتامین ها و مواد معدنی، رژیم غذایی همه ی انرژی و بلوک های مورد نیاز برای ساخت تمام سلول ها و دستگاه های بدن شما را فراهم می کند. بدین منظور باید رژیم غذایی خود را از دو حوزه و محدوده ی اصلی انتخاب کنید:

-عناصر مغذی درشت: انرژی، پروتئین، چربی، کربوهیدرات ها و فیبر

-عناصر مغذی ریز: ویتامین ها و مواد معدنی

نیاز روزانه به عناصر مغذی درشت همیشه به چندین گرم می رسد. به عنوان مثال یک مرد معمولی، روزانه به ۵۵ گرم پروتئین و ۱۸ گرم فیبر نیاز دارد.

نیاز روزانه ی شما به عناصر مغذی ریز بسیار کمتر است. به عنوان مثال واحد سنجش دریافت ویتامین C میلی گرم (یک هزارم گرم) است، در حالی که همین واحد برای ویتامین های D و B12 از این هم کمتر است و برای آن از میکروگرم (یک میلیونیوم گرم استفاده می کنند.

گرفتن انرژی از غذا

انرژی تأمین کننده ی قدرت شماست. درواقع بدن شما همهی لقمه های غذایی که می خورید را – حتا وقتی چندان هم مغذی نباشد برای به دست آوردن انرژی هضم می کند. میزان انرژی ای که بدین ترتیب آزاد می شود را با کیلوکالری (Kcal) یا کیلوژول (Kj) اندازه گیری می کنند. کیلوژول واحد اندازه گیری انرژی در دستگاه استاندارد بین المللی واحدها و بنابراین از لحاظ علمی دقیق تر است، اما واحد آشناتر برای اکثر ما کیلوکالری و حتا کالری است. هر کیلوکالری معادل هزار کالری و برابر با 4.18 کیلوژول است.

موضوع اصلی که فعلا باید به خاطر بسپارید این است که بدن شما با سوخت غذا کار می کند. اگر غذای کافی نخورید، انرژی کافی به دست نخواهید آورد.

بدن شما برای ساخت، مراقبت و ترمیم بافت های خود نیاز به عناصر مغذی دیگری هم دارد. این عناصر همچنین سلول ها را تقویت می کنند تا بتوانند پیام های عصبی را ردوبدل کنند و واکنش های حیاتی را سازماندهی می کنند که به شما اجازهی حرکت کردن، دیدن، شنیدن، خستگی در کردن و انجام همه ی اعمال طبیعی یک موجود زنده را می دهند.

شناسایی عناصر مغذی ضروری

در مبحث تغذیه، یک عنصر مغذی ضروری چیز بسیار گرانبهاییست

– بدن ما قادر به ساختن عناصر مغذی ضروری نیست. شما باید عناصر مغذی ضروری را از رژیم غذایی خود یا مکمل های غذایی دریافت کنید.

-کمبود هر کدام از عناصر مغذی ضروری اغلب منجر به یک بیماری می شود. به عنوان مثال افرادی که برای یک مدت زمان طولانی پروتئین مصرف نمی کنند، دچار بیماری فقر پروتئین با نام کواشی اور کور می شوند. کسانی که دچار فقر ویتامین C می شوند به بیماری اسکوروی مبتلا می شوند. یک رژیم غذایی یا مکمل سرشار از عناصر مغذی ضروری ذکرشده بیماری های فوق را درمان می کند، اما شما نیازمند عناصر مغذی صحیح هستید. به عبارت دیگر فقر پروتئین را نمی توان با مصرف بیشتر ویتامین C جبران کرد.

-همه ی عناصر مغذی، برای همه ی جانداران ضروری نیستند. به عنوان مثال ویتامین C فقط برای انسان، میمون و نوع خاصی از خوک ها ضروری است. همه ی جانداران دیگر از قبیل گربه، سگ و اسب می توانند همه ویتامین C مورد نیاز خود را از نوعی قند به نام گلوگز بسازند.

بسیاری از ویتامین های شناخته شده و مواد معدنی به همراه چندین نوع از اسیدهای آمینه (بلوکهای سازنده ی پروتئین ها) و بعضی از اسیدهای چرب جزو عناصر مغذی ضروری محسوب می شوند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

21 مهارتی که ای کاش در مدرسه یا جای دیگر مقدمات آنها را به ما می‌آموختند!

درس و دانشگاه بسیارند، اما وقتی وارد کار واقعی و زندگی می‌شوید می‌بینید که مهارت‌های زیادی لازم دارید تا تبدیل به یک آدم موفق شوید یا به آرامش و خوشبختی بیشتری در زندگی برسید. گاهی دوره‌های آموزشی خوبی برای آنها وجود دارد و گاهی هم باید…

چه می‌شد اگر انیمیشن‌های استودیو جیبلی را کسی با آبرنگ می‌کشید – کاری که لوئیز تریر کرده!

در این نقاشی‌های زیبای لوئیز تریر، طرفداران استودیو جیبلی فورا انیمیشن‌های یه یاد ماندنی را که از آنها الهام گرفته شده، تشخیص خواهند داد.لوئیز تریر، نقاش و مجسمه‌ساز فرانسوی با الهام از شخصیت‌های انیمیشن‌های شناخته شده از استودیو جیبلی،…

نقشه واقعی جهان: این نقشه‌های هوشمندانه، اندازه واقعی کشورهای روی کره زمین را نشان می‌دهند

وقتی به نقشه جهان نگاه می کنید، منطقی است که فرض کنید گرینلند و آفریقا از نظر اندازه مشابه هستند. اما در واقعیت، قاره آفریقا 14 برابر وسعت خشکی یخی شمال است.با احتساب تعدادی از جزایر فراساحلی، مساحت کل گرینلند 2.16 میلیون کیلومتر مربع…

روجلدهای قدیمی مجله‌های کیهان بچه‌ها

کیهان بچه‌ها مجله‌ای بود که در دوران کودکی می‌خریدیم. برای من کیهان بچه‌ها بوی نان می‌دهد! چون پدرم همیشه بعد از رفتن نانوایی؛ نان‌ها را لای مجله می‌گذاشت و وقتی به خانه می‌آمد من دوان دوان می‌رفتم و مجله را از او می‌گرفتم.منابع…

خانه‌های با مبلمان‌هایی از غذاهای خوشمزه

هانسل و گرتل، نام داستانی شاه‌پریانی با منشأ آلمانی است که برادران گریم آن را ثبت کرده‌اند. این داستان ماجرای یک برادر و خواهر کوچک به نام‌های هانسل و گرتل را روایت می‌کند که پس از رها شدن در جنگل به خانه‌ای که از کیک و آب‌نبات ساخته شده…

عکس‌های ساده‌ای که به خاطر پرسپکتیو و زاویه دید، گیج‌کننده و تفکربرانگیز شده‌اند!

زاویه دید خیلی مهم است. این موضوع در زندگی هم صادق است. ما گاهی عادت نگاه کردن از یک زاویه دید خاص و گسترده نکردن نگاه خود را پیدا می‌کنیم و در نتیجه برداشت خیلی عجیبی از چیزهای ساده می‌کنیم. این طوری می‌شود که کارهایمان اشتباه از آب…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.