چرا زندگی پرتحرک برای سلامتی شما سودمند است؟ فواید انواع مختلف ورزش و فعالیت بدنی

0

حفظ یک سبک زندگی پر تحرک در تمام زندگی به شما کمک می کند. انجام ورزش صبحگاهی یقینا باعث می شود احساس و ظاهر خوبی داشته باشید و در عین حال به شما قدرت و توان در امان ماندن از بیماری ها و مشکلات سلامتی را می بخشد. این فصل مقدمه ی کوتاهی برای به فعالیت واداشتن شماست.

نگاهی به بعضی از فواید زندگی پر تحرک

تندرستی، کلید حفظ سلامتی و جوان ماندن است. اگر با بالا رفتن سن فعالیت بدنی خود را هم حفظ کنید، به خوبی می توانید احساس و ظاهر جوانی را در خود زنده نگه داشته و از بیماری های خطرناک در امان بمانید. شما میتوانید با ترکیبی از فعالیتهای بدنی ملایم (مانند پیاده روی و دوچرخه سواری) و ورزش های سنگین قدرتی (مثل وزنه برداری در طول هفته زندگی خود را بهبود بخشید

-انرژی بیشتری خواهید داشت.

-استرس و افسردگی کمتری را تجربه خواهید کرد.

– آسان تر و سریع تر وزن کم خواهید کرد.

-کمردردتان کاهش می یابد (به ویژه اگر به وزنه برداری می پردازید).

-استخوان هایتان متراکم تر و ماهیچه هایتان قوی تر خواهد شد و ضعف عضلانی ناشی از افزایش سن در شما کمتر خواهد شد.

-تعادل بهتری خواهید داشت و در نتیجه احتمال زمین خوردن و شکستگی استخوان لگن (که در بزرگسالان رایج است) در شما کاهش خواهد یافت.

-سیستم ایمنی تان تقویت می شود. / فشار خونتان کاهش می یابد.

-احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، آتروز، دیابت، سرطان راست روده و آلزایمر به شدت در شما کم می شود.

-ذهنتان شاداب تر و آماده تر خواهد شد.

-در فعالیت های روزانه ی خود مستقل تر خواهید شد.

اگر با یک تبلیغ دارویی مواجه میشدید که حتا نیمی از این نتایج را برشمرده بود حتما به پزشک خود مراجعه می کردید تا این دارو را برای شما تجویز کند. حالا این نسخه ی ورزشی شماست: برای یک چکاپ کامل به پزشک خود مراجعه کنید و پس از آن صرف نظر از اینکه چقدر سن دارید یا چه مقدار سابقه ی ورزش دارید – کار خود را با اندکی ورزش های ملایم یا سنگین و یا ترکیبی از هر دوی آنها به مدت سه روز در هفته آغاز کنید. وقتی بدنتان به این مقدار ورزش عادت کرد رفته رفته به مدت زمان، تعداد روزها و سنگینی ورزش خود بیفزایید.

از کجا آغاز کنیم

آیا شما هم به انجام ورزش علاقه مند شده اید اما نمیدانید از کجا شروع کنید؟ آیا شما هم یک زمانی به سالن ورزش می رفتید اما مدتی است که دیگر نرفته اید؟ یا شما هم از آن دسته افرادی هستید که می گویند یک روز ورزش را شروع می کنم، ولی هنوز شروع نکرده اید؟ اگر اینها در مورد شما صدق می کند آدرس را درست آمده اید: این کتاب، تقریبا همه ی اطلاعات این کتاب به درد شما می خورد و البته می توانید فصل هایی که برایتان مناسب تر است را انتخاب کرده و مطالعه کنید.

رسیدن به اندام مناسب وقت می برد، اما اگر به طور همزمان به ورزش های ملایم و سنگین می پردازید باید تنها در عرض یک یا دو هفته ی اول متوجه تفاوت هایی بشوید. بعد از یک ماه لباس هایتان بیشتر به شما می آید و بعد از دو یا سه ماه نوه هایتان از اینکه می توانید پابه پای آنها فعالیت کنید تعجب خواهند کرد.

ورزش های ملایم برای یک قلب سالم

از آنجا که ورزش های ملایم (ورزش هایی که موجب فعالیت بیشتر قلب و ششهای شما می شوند) کمک می کنند که تعداد ضربان قلب شما کاهش یابد، شش هایتان عملکرد بهتری پیدا کنند و احساس انرژی بیشتری پیدا کنید، مطمئن شوید که این ورزش ها بخشی از فعالیت های روزانه ی شما هستند.

ورزش های استقامتی برای نیروی بیشتر

گنجاندن مقداری ورزش استقامتی موجب تقویت کلی و افزایش نیروی ماهیچه های شما می شود.

کریکی از مزایای اصلی ورزش های استقامتی، تقویت نیروی ماهیچه هاست که موجب استقلال بیشتر شما در زندگی می شود. از حمل کیسه های خرید روزانه گرفته تا جابه جا کردن مبلمان، اگر نیروی بدنی بیشتری داشته باشید دیگر مجبور نخواهید بود که از نوه هایتان کمک بگیرید.

تقویت تعادل

هم ورزش های ملایم و هم ورزش های سنگین می توانند تعادل شما را بهبود ببخشند. ورزش پیلاتس هم تمرکز خاصی بر روی مرکز بدن شما دارد. (منظور از مرکز بدن، ماهیچه های شکم، کمر، پشت، باسن و بعضی دیگر از عضلات نزدیک این قسمتهای بدن است.) تقویت این مرکز، تأثیر بسیار زیادی در تقویت تعادل شما خواهد داشت.

نرمش های کششی و یوگا برای تقویت انعطاف بدنی

نرمش های کششی موجب جلوگیری از کوتاه شدن عضلات و رباط های شما می شود. همین که روزانه مقداری نرمش های کششی یا یوگا انجام دهید، متوجه لذت داشتن یک بدن قابل انعطاف تر خواهید شد.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.