چرا سکسکه می‌کنیم؟

0

در حقیقت سکسکه کردن یک عمل غیر ارادی بدن می‌باشد که بدن با آن از خودش محافظت می‌کند. اما علت پیدایش آن چیست؟ سکسکه در اثر عوامل گوناگونی بوجود می‌آید حملات کوتاه آن معمولاً ناشی از انباشتگی معده با هیجان است اما حملات طولانی ممکن است معلول بیماری‌های خطرناک مغزی یا سل و سرطان سینه و شکم باشد و یا بعد از جراحی شکم بوجود آید.

می‌دانیم که پرده دیافراگم بین سینه و معده قرار دارد. در هنگام عمل دم دیافراگم به‌طرف پایین رفته و معده را فشار می‌دهد، زیرا در این مرحله شش‌ها پر از هوا می‌شوند و در هنگام عمل بازدم دیافراگم و فرآیند تنفس بدون وقفه و بدون ایجاد هیچ نوع صدایی ادامه می‌یابد. دیافراگم همانند یک پیستون عمل می‌کند، ولی گاهی به علت تشکیل گاز و یا افزایش اسیدیته معده، دیافراگم تحریک شده و ناگهان منقبض می‌شود. در چنین حالتی هوای وارد شده به شش‌ها مسدود شده و صدایی ایجاد می‌کند که همان سکسکه است. بنابراین توسط این فرآیند، بدن گازها و مواد دفعی را از معده خارج کرده و عمل تنفس نیز بدون محدود شدن ادامه می‌یابد.

سکسکه

بهترین راه جلوگیری از سکسکه نوشیدن یک لیوان آب سرد است، زیرا آب سرد تحریک ایجادشده در دیافراگم را متوقف کرده و دیافراگم حرکت طبیعی خود را از سر می‌گیرد. هم‌چنین می‌توان با چند لحظه نگه داشتن نفس سکسکه را متوقف کرد. اصل اساسی همه این ها یک چیز است در همه آن‌ها مقدار اکسیژن گرفته شده از هوا کاهش پیدا می‌کند و میزان دی‌اکسید کربن خون چنان بالا می‌رود که دیافراگم دچار تشنج شده را آرام می‌کند. اگر سکسکه برای مدتی طولانی متوقف نشد، توصیه می‌شود به پزشک مراجعه شود. در چنین مواردی پزشک استنشاق اکسیژن مخلوط با ۵ تا ۱۰ درصد دی‌اکسیدکربن را تجویز می‌کند. گاه دخالت جراحی برای قطع موقتی عصب دیافراگم (حجاب حاجز) ممکن است برای متوقف ساختن تشنج‌های تمام ناشدنی ضرورت پیدا کند.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.