چطور به‌جا و مودبانه تعریف و تمجید کنیم؟

0

برای الگویی از رفتارهای شایسته بودن، باید در تمجید کردن و تمجیدشدن توانا باشید. هدف تمجید، ایجاد حس خوب در دیگران از خودشان است؛ نه فقط اظهار نظری سطحی برای آغاز گفتگو. وقتی شخص دیگری از شما تمجید می کند، شما باید با بزرگمنشی و از طریق پذیرفتن آن کلمات محبت آمیز، ادب خود را نشان دهید. به هر حال، تمجید کردن و تمجیدشدن همیشه به راحتی صورت نمی گیرد.

تمجید (یا واکنش شما به یک تمجید) باید خالصانه و منحصر به فرد باشد. برای مثال یک تمجید خالصانه به یک چنین شکلی صورت می گیرد:

کارل: «چقدر این لباس بهت میاد، من واقعا سلیقه ات رو توی لباس پوشیدن تحسین می کنم. میشه به منم توی خرید به دست لباس برای محل کارم کمک کنی؟»

جنی: «ممنونم! خیلی لطف داری. خوشحال میشم که کمکت کنم.»

در این جا چند راهبرد در مورد تمجید کردن و تمجیدشدن آورده ام

-هنگامی که از دیگران تعریف می کنید صادق باشید. اگر این طور نباشید معمولا معلوم است.

-هنگامی که از شما تمجید می کنند، همیشه بگویید «متشکرم» و هیچ وقت گفته ی آن شخص را نادیده نگیرید یا در مورد آن تردید نکنید. به طور مثال هنگامی که شخصی از لباس شما تعریف می کند، این طور پاسخ ندهید که: «این لباس کهنه رو میگی؟» فقط چیزی مشابه این را بگویید: «ممنون، آره منم دوسش دارم!» یا «مامانم اینو برام خریده. »

-اگر متوجه وسایل شخصی کسی شدید – گوشواره ها، عینک یا حتا دکمه – از آن تعریف کنید. در این جا سه روش برای این کار پیشنهاد می کنم. می توانید امتحان کنید:

-چه گوشواره های دوست داشتنی و البته تکی هستن! ماجراشون چیه؟

-هیچ وقت قاب عینکی مثل این ندیده بودم. از کجا خریدیش؟

-چه نشان جالبی روی برگردان یقهات زدی. معنی اش چیه؟

قدرت یک سؤال است که گفتگو را آغاز می کند و زنده نگه می دارد. اگر کسی از شما تعریف و تمجیدی می کند با احترام تشکر کنید و با پرسیدن یک سؤال دیگر گفتگو را در جریان نگه دارید. به این صورت: . أه، خیلی ممنون! وقتی تعطیلات سال نو تایلند بودم این گوشواره هارو خریدم. تا حالا تایلند رفتی؟ و خیلی ممنون از توجهت. توی بازار یک عینک فروشی پیدا کردم.

-وقتی این قاب عینک را انتخاب کردم، فکر کردم خیلی قشنگه؛ اماحالا فکر می کنم که خیلی بزرگه. تو چی فکر می کنی؟

-لطف داری که می پرسی. این نشان را برای ۱۵ سال خدمتم در فرمانداری گرفتم. میتونی تصور کنی ۱۵ سال در همچین کاری خدمت کنی؟

سعی کنید بیشتر تمجید کنید. ممکن است از این که این کار چقدر احساس خوبی در شما ایجاد می کند، تعجب کنید؛ به خصوص وقتی که تمجیدهایتان باعث شادی دیگران می شود و احساس بهتری در آنها ایجاد می کند.

قبول نکردن تمجید دیگران یا تمجید نکردن از دیگران معمولا نشانه ای از عزت نفس یا اعتماد به نفس پایین است. دوست داشتن خودتان عیبی نداردا


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.