چگونه با تغذیه سالم جلوی مشکلات و بیماری‌های گوارشی را بگیریم؟

0

خوردن غذاهای معمولی براساس اصول تغذیه ی سالم می تواند به جلوگیری از بسیاری از مشکلات گوارشی رایج کمک کند، ولی راهکارهای خاص هم می توانند در این رابطه به ما کمک کنند.

-رودل یا احساس سنگینی و ناراحتی پس از خوردن غذا معمولا در اثر خوردن غذای سنگین در ساعات پایانی شب ایجاد می شود. سعی کنید به دفعات بیشتر و حجم کمتر بخورید و وقت کافی برای استراحت و هضم غذا در نظر بگیرید.

-سوزش معده (یا ترش کردن در اثر برگشتن اسید معده به مری، مخصوصا بعد از خوردن غذا ایجاد می شود. داروهایی مثل آنتی اسید، برای رفع این مشکل بسیار مفید است، اما استراحت در حالت نشسته و پرهیز از لم دادن یا خوابیدن بعد خوردن غذا هم می تواند مفید باشد. کم کردن وزن با آب کردن چربی های دور کمر هم به اندازه ی خود مفید است. زیرا این کار باعث کاهش فشار شکمی که از عوامل تشدید کننده ی ترش کردن است، می شود. در مواردی هم گزارش هایی در مورد اثر کاهندهی پرهیز از غذاهای خیلی تند یا خیلی چرب و درعوض مصرف چای، قهوه و توتون بر ترش کردن صورت گرفته است.

-یبوست را می توان با مصرف غذاهای سرشار از فیبر که موجب افزایش حرکات روده می شوند بهبود بخشید. نان سبوس دار، سبزیجات، میوه، حبوبات و به ویژه لوبیا مصرف کنید. خوردن آب فراوان که موجب نرم و روان شدن فیبر می شود را فراموش نکنید. ورزش منظم موجب تقویت عضلات بدن می شود و عضلات روده ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند. پس ورزش کنید.

-سوءهاضمه می تواند خود را در قالب اسهال، یبوست و یا هر دو، همراه با درد و نفخ نشان دهد. متخصصان هنوز به درستی علت وقوع این بیماری و شیوه ی درمان قطعی آن و حتا اینکه خوردن چه نوع غذاهایی موجب این بیماری می شود را نمی دانند. اگر عارضه ی اصلی شما یبوست است، بهتر است فیبر بیشتری مصرف کنید و یا اگر از اسهال رنج می برید باید از غذاهای حاوی فیبر، غلات، پوست و دانهی میوه ها و غذاهای تند پرهیز کنید. اگر دچار نفخ شکم هستید باید از خوردن حبوبات، پیاز و کلم پیچ پرهیز کنید.

اگر هیچ کدام از اینها کمکی به شما نکرد، بهتر است رژیم کم خوراکی بگیرید. گاهی کنار گذاشتن مصرف شیر یا گندم هم مفید است،

اما باید از بابت جایگزین کردن ارزش غذایی موجود در اینها (مانند کلسیم) با مصرف خوراکی های دیگر مطمئن شوید. افزودن باکتری های مفید روده از طریق پروبیوتیک های موجود در ماست هم می تواند مفید باشد.

گاهی اوقات مشکلات گوارشی می توانند نشانه ی یک مشکل پزشکی نهفته باشند، بنابراین در صورت هرگونه نگرانی، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.