چگونه بی‌ادب یا بی‌شعور نباشیم؟!

0

در اغلب مردم بی ادب هستند، چون جواب افرادی را که با آنها بی ادب بوده اند می دهند.

هنگامی که بر بی ادبی غلبه می کنید، حتا اگر این کار برای ش ما مشکل باشد، این تأثیر دمینویی جواب دادن می تواند در وجودتان متوقف شود. وقتی آن کار درست را انجام میدهید، همیشه احساس بسیار بهتری در مورد زندگی و خودتان دارید. شما از طریق برخورد محترمانه و موقرانه با دیگران، برای همه مردم حالت برنده – برندهای ایجاد می کنید و این نشان میدهد که برای خود نیز احترام قایلید. به علاوه ممکن است با این کار باعث تغییر رفتار ناشایست کسی شوید و به او چند شگرد خوب رفتاری نشان دهید. یادتان باشد که شخص بی ادب هم می تواند در مورد طرز رفتارش تصمیم بگیرد!!

چند نمونه از رفتارهای بی ادبانهی متداول و طرز شایسته واکنش به آنها:

-به هم زدن صف: بله، اینکه در صف منتظر نوبت خود باشید و یکدفعه سروکله یک نفر پیدا شود که علاقه ای به منتظر ماندن در صف ندارد، ناخوشایند است. اما در این شرایط، یکدفعه فریاد نزنید: «هیچ دلیلی قابل قبول نیست ، برو سر جات!» به جای آن مؤدبانه از آن شخص بپرسید آیا دلیل خاصی دارد که نمی تواند در صف مثل افراد دیگر منتظر بماند!

-مثل یک دیوانه رانندگی کردن: در خیابانها و اتوبان های امروز بی ادبی عمومیت دارد. اگر کسی یکدفعه اتومبیل شما را متوقف کرد، در فاصله ی کمی پشت اتومبیل تان حرکت کرد یا قوانین دیگر رانندگی را نادیده گرفت، دو انتخاب دارید .

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

-شما هم در جواب آن فرد فاصله تان را با اتومبیل او کم کنید (یا در صورتی که آن شخص با فاصله ی بسیار کمی پشت اتومبیل شما حرکت می کند یک دفعه ترمز کنید)، دست تان را روی بوق بگذارید یا با ایما و اشاره با آن شخص حرف بزنید که احتمالا می تواند منجر به آشفتگی و نابسامانی سایر اتومبیل ها در خیابان یا هر اتفاق دیگری شود که حتا کسی فکرش را هم نمی کند.

-اجازه دهید که آن شخص برود، دست تکان دهید و لبخند بزنید (حتا اگر واقعا ناراحت شده اید). درواقع دست تکان دادن حکم این را دارد که به آن فرد می گویید: «فرض می کنم که من را ندیدی، اما روز خوبی داشته باشی!» این انتخاب مطمئنا بهترین انتخاب خواهد بود.

-مدیریت مزاحمت ها: اگر هنگام کار کردن در دفتر خود کسی مزاحمتان می شود یا اگر یکی از همکارانتان در مکانی نزدیک شما صدای بلندی ایجاد می کند به آهستگی و محترمانه به او بگویید که به سکوت بیشتری احتیاج دارید.

احتمال دارد که آن شخص از انجام دادن چنین کاری لذت ببرد و در آن صورت دوباره با مشکل روبه رو خواهید شد. می توانید هم زمان مؤدب و جدی باشید، همیشه با همکارانتان در تمام شرایط با ملاحظه و احترام رفتار کنید. نیازی به این نیست که با بالابردن صدایتان، از کوره در رفتن یا شکایت به شخص دیگر عکس العمل شدید نشان دهید.

وقتی به طور غیرعمدی بی ادب بوده اید، اشتباه کرده اید، بی فکر چیزی گفته اید، باعث ایجاد پیشامدی ناخوشایند شده اید یا حرف نادرستی زده اید، فورا عذرخواهی کنید! هر چه برای ابراز پشیمانی خود بیشتر صبر کنید، معذرت خواهی تان تأثیر کمتری خواهد داشت. اگر باید به هر دلیلی معذرت خواهی کنید، می توانید بدون ایجاد فهرست بلندی از عذرخواهیها) فقط بگویید که دقیقا قصد انجام چنین کاری را نداشتید و به خاطر این که در مورد آن شخص یا شرایط ملاحظه ی بیشتری نداشتید، متأسف هستید. در مورد اشتباهتان زیاد صحبت نکنید یا سعی نکنید کارتان را توجیه کنید (این کار تنها اوضاع را بدتر می کند). در عوض یک حرف اطمینان بخش برای گفتن پیدا کنید و صادقانه نشان دهید که به آن شخص علاقه دارید، چیزی مانند نمونه زیر:

من واقعا از فراموش کردن قرارمون برای شام متأسفم. اصلا فراموش کردم روی تقویمم علامت بزنم. واقعا تقصیر منه. چطوره در قرار شام هفته ی دیگه جبران کنم؟ لطفا روزش را تو انتخاب کن، منم این دفعه فراموش نمی کنم روی برگه ی برنامه هام علامت بزنم!»

چشم ها دروغ نمی گویند. بنابراین یادتان باشد که هنگام عذرخواهی مستقیم به چشم های شخص نگاه کنید و به زبان بدنیتان توجه کنید. زبان بدن شما به اندازه ی کلمات شما مهم هستند. اگر معتقدید که معذرت خواهی کلامی کافی نبوده، با یک کارت یا عذرخواهی کتبی کارتان را تکمیل کنید.

   

پستهای اخیر

زیبایی و شکوه فروشگاه جدید اپل در لس آنجلس: مرمت و بازگشایی هوشمندانه سالن قدیمی نمایش فیلم

معماری خوب، ساختمان‌های قدیمی خاطره‌انگیز باشکوه و ساختمان‌های مدرن، بی‌شک بخشی جدانشدنی از تمدن هستند. منتها در کشور ما زمانی چنین شکوه و جلالی، منتسب به چیزهای فانی می‌شدند و طبعا بازتاب اهمیت آنها، بیهوده و پوج تلقی می‌شد. دیروز اپل…

ویندوز ۱۱ و اجرای اپلیکیشن‌های اندروید – شما کدام اپلیکیشن‌های اندروید را دوست دارید در ویندوز…

مایکروسافت دیروز ویندوز 11 را رونمایی کرد. در میان ویژگی‌های جدید، یک ویژگی خیلی برجسته و مهم امکان نصب و اجرای اپلیکیشن‌های اندروید بود. جالب است که چنین چیز مهمی به یاری خود فروشگاه گوگل، ممکن نشده و کاربران از طریق فروشگاه مایکروسافت…

ساتیا نادلا: ویندوز آماده پذیرش iMessage در ویندوز و اصلا هر اپلیکیشن سطح اولی از پلتفرم‌های دیگر…

بیشتر از چند ساعت از رونمایی مایکروسافت از ویندوز 11 و معرفی آن به آن جهان در یک همایش مجازی نمی‌گذرد. به همین مناسبت رئیس مایکروسافت -ساتیا نادلا- در گفتگویی با وال استریت ژورنال به مطالب جالبی در مورد ویندوز و تاثیر آن بر کاربران اشاره…

ویندوز ۱۱ معرفی شد: زیباتر، تجربه کاربری بهتر، امن‌تر با ویژگی‌های جدیدی برای گیمینگ و مالتی‌تسکینگ

مایکروسافت از جدیدترین نسخه سیستم‌عامل ویندوز خود رونمایی کرد. ویندوز ۱۱ یک رابط کاربری گرافیکی کاملا جدید و بازطراحی شده نسبت به ویندوز ۱۰ دارد و از آیکون‌ها، سایه‌ها، ترنسپرنسی‌ها، پوسته‌ها و نحوه تعامل جدیدی برخوردار است.…

پیکر بی‌جان جان مک‌آفی -خالق آنتی‌ویروس McAfee -در زندانی در اسپانیا پیدا شد – آیا او واقعا…

جان مک آفی، خالق نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس McAfee و یکی از کارآفرینان مشهور دهه‌های پیشین و نیز یکی از فعال رمزارزها، ساعاتی پس از قرار  استرادش به امریکا، در یکی از زندان‌های اسپانیا خودکشی کرد. روز چهارشنبه، جسد مرده وی در سلول زندانش…

۱۲ کشور دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان

آموزش موفقیت آینده یک کشور را تعیین می‌کند. همه کشورها به اهمیت نقش آموزش و پرورش پی بردند اما در رشد افراد تحصیل‌کرده دچار افت و خیز یا پیشرفت و پسرفت هستند. گزارش سال ۲۰۱۷ یونسکو نشان می‌دهد تعداد دانشجویان در حال تحصیل در سراسر جهان…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.