چگونه کودکان به بیماری فلج اطفال مبتلا می‌شوند؟

0

بیماری پولیو یا فلج اطفال بیماری خطرناکی است که به‌طور عمده کودکان به آن مبتلا می‌شوند و توسط ویروسی بنام پولیو ایجاد می‌شود. این بیماری معمولاً به شکل اپیدمیک باهمه گیر منتشر می‌شود و بیشتر افراد مبتلابه آن می میرند و آن‌هایی که باقی می‌مانند تا آخر عمر فلج می‌شوند. در سال ۱۹۵۰ فقط در آمریکا تعدادی بالغ بر ۳۳۳۴۴ نفر به این بیماری دچار شدند و در سال ۱۹۵۲ پولیو به شکل اپیدمی وسیعی در دانمارک، آلمان، ژاپن، بلژیک، کره و هند منتشر شد.

ویروس پولیو از طریق هوا وارد دهان شده و به روده می‌رود و از آن‌جا به خون، و سپس به اعصاب و سرانجام به سیستم عصبی مرکزی و مغز حمله می‌کند و سلول‌های نخاع را نابود می‌سازد. در اثر تورم و آسیب دیدگی سلول‌های عصبی، عضلاتی که تحت کنترل این اعصاب هستند نمی‌توانند حرکت کنند و فلج می‌شوند. ویروس پولیو می‌تواند به هر قسمت از بدن حمله کند.

وقتی این ویروس وارد بدن می‌شود بیمار سردرد خفیفی احساس می‌کند. هم‌چنین بیمار درد گلو همراه با تب دارد و ممکن است حالت تهوع داشته کند.

باشد، به‌تدریج حالت بی قراری و احساس خواب آلودگی در بیمار بروز می‌کند و در طی دو یا سه روز دمای بدن او بالا رفته و درد شدیدی احساس می‌کند.

گردن بیمار سفت شده و سرانجام بعضی از قسمت‌های بدن فلج می‌شوند. اگر پاهای بیمار فلج شوند، او از حرکت باز می‌ماند. درصورتی‌که ویروس قسمت‌های پایینی نخاع را مورد حمله قرار دهد، بیمار نمی‌تواند بدرستی تنفس کند و حتی ممکن است بمیرد.

در سال ۱۹۵۵ پزشک آمریکایی بنام جوناس سالک (Jonas Salk) موفق به ساختن واکسن ضد پولیو شد. این واکسن در اثر کشتن ویروس پولیو که از کلیه میمون گرفته می شد به دست آمد. آزمایشات متعدد نشان داد که سه تزریق از این واکسن در فواصل زمانی منظم، ایجاد ایمنی مؤثری در برابر بیماری می‌کند. بعدها فردی آمریکایی بنام آلبرت سابین (Albert Sabin) واکسن خوراکی پولیو را ساخت که اگر این دارو سه بار، در فواصل زمانی یک ماه خورده شود، ایمنی کامل در برابر پولیو ایجاد می‌کند. در واقع این دارو واکسن زنده خفیف شده می‌باشد.

فلج اطفال

هنگامی‌که بیماری شروع می‌شود دیگر هیچ دارویی نمی‌تواند از بروز فلج جلوگیری کند. استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها فایده ای ندارد. درد را با استفاده از استامینوفن و یا با گذاشتن کیسه آب گرم بر روی عضلات دردناک می‌توان آرام کرد.

کودکی که در اثر پولیو فلج شده است باید غذاهای مقوی بخورد و با ورزش بقیه عضلاتش را تقویت کند. در اولین سال برخی از توانایی‌ها باز می‌گردد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.