کیست پستان چیست؟ فیبروآدنوم پستان به چه معنی است؟

0

اکثر توده های پستان، سرطانی نیستند. در واقع، تمام خانمها دارای توده هایی در پستان هستند و بسیاری از توده هایی که خانمها در پستانشان پیدا می کنند فقط نواحی ای از بافت طبیعی پستان هستند که برجسته تر شده اند. این توده ها اغلب در زمانهای قبل از پریود (قاعدگی) خانمها، بهتر احساس می شوند.

پستانهای دارای توده که قبلا به بیماری فیبروکیستیک معروف بود، باعث افزایش احتمال بروز سرطان نمی شوند. فقط اگر شما به یک توده جدید، جدا و مشخص برخورد نمودید، باید سریعا آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

فیبروآدنوم

فیبروآدنوم ها را در واقع نباید به حساب یک بیماری گذاشت، بلکه آنها عبارتند از رشد بیش از حد ورقه های موجود در لبول های پستان که قبلا شرح آن داده شد. از هر ۱۰ توده ای که در پستانهای خانمهای زیر ۲۰ ساله یافت می شود، شش تای آن را فیبروآدنومها تشکیل می دهند و معمولا در سالهای بعد، احتمال کمی وجود دارد که این خانمها دوباره به این موارد دچار شوند. انجام سونوگرافی و نمونه برداری با سوزن معمولا برای تأیید تشخیص فیبروآدنومها بکار می رود. وقتی که پزشک مطمئن شد که توده مورد نظر، فیبروآدنوم می باشد، شما ممکن است احتیاج به هیچگونه درمانی نداشته باشید. حداقل هر سه توده فیبروآدنوم، یکی از آنها در عرض دو سال کوچکتر شده و یا اینکه ناپدید می شود، با این حال اگر شما از وجود آن نگران هستید و یا اینکه فیبروآدنوم در حال بزرگتر شدن است، می توانید با عمل جراحی اقدام به برداشتن آن نمایید.

کیست های پستان

کیست پستان، لبولهای متورم شده ای هستند که می توانند با افزایش سن فرد ایجاد شوند و به همین دلیل است که در خانمهای ۳۰ تا ۶۰ ساله بیشتر دیده می شوند. این کیستها در سالهای قبل از یائسگی بیشتر دیده می شوند. ما هنوز نمی دانیم به چه علتی کیستها ایجاد می شوند اما کیستها فقط یک انسداد مجاری تخلیه کننده نمی باشند.

اکثر کیست ها، توده های صاف و متحرکی هستند. بعضی از آنها آنقدر بزرگ هستند که بتوان به آسانی آنها را مشاهده نمود و آنها می توانند دردناک نیز باشند. معمولا شناسایی کیست ها با استفاده از سونوگرافی و ماموگرافی راحت می باشند. پزشکان با وارد کردن یک سوزن باریک در پستان (بدون تزریق ماده بی حس کننده) و کشیدن مایع داخل کیست با استفاده از یک سرنگ، باعث ناپدید شدن کیست می شوند. مایعی که در کیست ها وجود دارد ممکن است زرد، سبز یا آبی تیره باشد. اگر مایعی که از کیست خارج می شود خون آلود باشد، این مایع برای انجام آزمایشاتی به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد زیرا به ندرت ممکن است یک سرطان در دیواره کیست وجود داشته باشد. کیست هایی که دارای مایع خون آلود هستند معمولا با عمل جراحی برداشته می شوند. از هر شش خانمی که به کیست دچار می شود، سه تای آنها دیگر هرگز کیست دیگری را نخواهند داشت. دو نفر از این شش نفر خانم، در طی زندگی شان بین سه تا پنج کیست خواهند داشت. یک نفر از این شش خانم، بیش از پنج کیست در طی زندگی اش خواهد داشت. خبر خوب این است که لزومی ندارد که در هر بار کیست را تخلیه نماییم، به شرطی که پزشک بداند به غیر از کیست، مشکل دیگری وجود ندارد. خانمهایی که یک یا چند کیست را دارند، نسبت به بقیه خانمها در خطر بیشتری برای ابتلاء به سرطان پستان نیستند (البته تا حدودی این خطر وجود دارد اما قابل توجه نمی باشد).

نکات اصلی

اکثر توده های پستان، سرطانی نیستند.

شایع ترین علت وجود یک توده در یک خانم جوان، فیبرو آدنوم می باشد.

نیازی به عمل جراحی و برداشتن فیبروآدنوم وجود ندارد.

کیست ها در خانمهای ۳۰ تا ۶۰ ساله بیشتر دیده می شوند. این کیست ها با استفاده از یک سوزن باریک تخلیه می شوند.

توده های خوش خیم پستان همراه با افزایش قابل توجه خطر سرطان پستان نمی باشند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.