چگونه به فرزندان‌تان می‌توانید کمک کنید تا با طلاق شما و همسرتان کنار بیایند؟

0

در طی دوازده سالی که من در مرکز مشاورهٔ خانواده کار می‌کنم، زوج‌های بسیاری را دیده‌ام که به توافق رسیده بودند به زندگی زناشویی‌شان خاتمه دهند و فرزندان آنان نیز با اندوه و سردرگمی ناشی از طلاق والدین در کشمش بودند.

هر والدی می‌خواهد بهترین کارها را برای فرزندانش انجام دهد و اکثر والدین پیش از آن‌که با جدایی‌شان سبب ناراحتی و دل‌شکستگی فرزندان‌شان شوند، تا جهنم می‌روند و بازمی‌گردند. اما واقعیت این است که براساس آمار، هرساله سیصد هزار کودک از جدایی والدین‌شان رنج می‌برند. برای اکثر زوج‌ها، تصمیم به جدایی، تصمیمی دردناک و عذاب‌آور است، زیرا هر یک از اعضای خانواده مجبور خواهند شد باقی عمرشان را جدا از یکدیگر زندگی کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که بچه‌ها از جدایی والدین‌شان افسرده می‌شوند، اما در اغلب موارد، این رنج و عذاب موقتی است. درواقع، وقتی چهار سال پس از طلاق به سراغ آنان می‌رویم، می‌بینیم که با زندگی روزمره‌شان کاملاً کنار آمده‌اند. ما می‌دانیم که طلاق و جدایی تفکیک‌ناپذیرند. تغییر و تحولات ناشی از آن‌ها ممکن است ماه‌ها طول بکشد و شما، به‌عنوان پدر یا مادر، باید بتوانید در طی این مدت احساسات خود را کنترل کنید، به‌خصوص احساس خشم و عصبانیت‌تان که مستقیماً بر بچه‌ها تأثیر می‌گذارد. تحقیقات نشان می‌دهند که کیفیت ارتباط والدین و میزان اختلاف میان آنان، عامل مهم و مؤثری در سازگاری کودکان با وضعیت جدید است.

این کتاب شما را راهنمایی می‌کند تا به فرزندان‌تان کمک کنید با این اوضاع بحرانی کنار بیایند. بخش اول در مورد تصمیم به جدایی است و به شما کمک می‌کند که در این وضعیت بحرانی و دشوار، احساسات خود را کنترل کنید و نشان می‌دهد که وقتی فرزندان‌تان برای نخستین‌بار خبر جدایی شما را می‌شنوند، چه واکنشی نشان می‌دهند. بخش دوم به نیازهای فرزندان‌تان می‌پردازد و راهکارهای عملی‌ای را در اختیار شما می‌گذارد تا وضعیت جدید و تثبیت‌شده‌ای برای خانواده‌تان فراهم کنید. بخش سوم به ارتباط میان والدین و طرح مسائلی می‌پردازد که شاید از نظر خانواده‌ها و اطرافیان‌شان مبهم و پیچیده باشند.

در سراسر این کتاب، کلمات «طلاق» و «جدایی» به کرّات به جای یکدیگر به کار رفته‌اند. این کتاب فرض را بر این می‌گذارد که والدین برای ارضای نیازهای اولیهٔ فرزندان‌شان با هم همکاری می‌کنند، اما متأسفانه این همیشه اتفاق نمی‌افتد. هیچ خانواده‌ای شبیه خانوادهٔ دیگر نیست و هر طلاقی متفاوت از طلاق دیگر است. بعضی از پیشنهادات این کتاب ممکن است با شرایط زندگی شما تطابقی نداشته باشند یا شاید شما در وضعیتی قرار دارید که همسر سابق‌تان قصد دارد زندگی را برای شما دشوارتر کند. به‌رغم این مشکلات، من امیدوارم که این کتاب با توجه به نیازهای شما، اطلاعات مفیدی در اختیارتان بگذارد.

همان‌طور که فصل‌های مختلف کتاب را می‌خوانید، لطفاً به‌خاطر داشته باشید که فرزندان باید از طلاق جان سالم به در ببرند. ممکن است آنان گاهی کشمکش و مشاجره به راه بیندازند، اما شما به‌عنوان والد، باید بتوانید اثرات منفی طلاق را به حداقل برسانید و به آنان کمک کنید تا زندگی خانوادگی جدید و شادتری را تجربه کنند.


به فرزندان‌تان کمک کنید با طلاق کنار بیایند
نویسنده : پائولا هال
مترجم : ندا شادنظر
ناشر: نشر قطره
تعداد صفحات : ۱۸۳ صفحه

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.