کتاب « آنچه مردها می‌خواهند »، نوشته برادلی گرستمن ، ریچ سلدس ، کریستوفر پیزو

کتاب آنچه مردها می‌خواهند نوشته برادلی گرستمن ریچ سلدس کریستوفر پیزو

این کتاب ترجمه ای است از:

What Men Want

Bradley Gerstman, Christipher Pizzo and Rich Seldes


فصل اول: مکنونات ذهنی و قلبی مردان تحصیل‌کرده

تا به حال از خود پرسیده‌اید چرا مردان زنانی را که دوست دارند، فریب می‌دهند؟ یا چرا مردان پس از رابطهٔ جنسی هیجان‌انگیز، همچون ستاره‌ای دنباله‌دار، ناپدید می‌شوند؟ چرا مرد مایل نیست از «وابستگی‌هایش» حرف بزند؟ و چرا گفتن «دوستت دارم» آنقدر برای مردان دشوار است؟ آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا همیشه شما باید پیشنهاد ملاقات بدهید؟

وقتی زنان این سؤالات را می‌پرسند، مردان مهر سکوت بر دهان خود می‌زنند. آنان ــ چه آسیب‌پذیر، مردد، یا مشتاق ــ معمولاً برای ابراز هیجانات خود نسبت به زنان، به سکوت پناه می‌آورند و بی‌تفاوت به‌نظر می‌رسند. اما در واقع بی‌تفاوت نیستند. بلکه در پس این سکوت و ظاهر سخت و خشن، بسیار شکننده و آسیب‌پذیرند. در کتاب «آنچه مردها می‌خواهند»، ما مهر سکوت مردان را می‌شکنیم و آنچه را که در پس ظاهر مردانه‌شان می‌گذرد، آشکار می‌کنیم.

ما سه مرد تحصیل‌کردهٔ شاغل هستیم ــ براد وکیل، کریس حسابدار و ریچ دکتر است ــ و کتاب ما راه‌های دستیابی به مکنونات ذهنی و قلبی مردان تحصیل‌کردهٔ شاغل را ارائه می‌دهد. راهنمایی‌های ما فهرستی از قواعد منسوخ و کهنهٔ زنانی نیست که مدعی‌اند خواسته‌های مردان را می‌شناسند. روی سخن ما با زنی است که از حرف زدن با همسرش اجتناب می‌کند. ما صادقانه ــ و بی‌هیچ قصوری ــ دربارهٔ افکار و احساسات مردان و کنش و واکنش‌شان صحبت خواهیم کرد.

حتما بعضی خوانندگان تعجب خواهند کرد. چرا که ما قرار نیست آسیب‌پذیری مردان را پنهان کنیم و منکر بی‌تجربگی آنان در روابط جنسی‌شان شویم. آگاهی از خواسته‌های مردان، به زنان کمک می‌کند تا در مورد روابط احساسی خود تصمیمات سنجیده‌تری اتخاذ کنند. آگاهی از حقایقی در مورد مردان، به زنان کمک می‌کند تا فریب مردان خیانتکار را نخورند و ارتباط خود را با مردان صادق و درستکار حفظ کنند.

زنان و مردان نمی‌توانند به درستی فکر یکدیگر را بخوانند. ما به عنوان سه مرد تحصیل‌کرده ــ و البته باتجربه در این مسائل ــ بارها با زنانی با این قبیل مشکلات مواجه شده‌ایم. آنان دربارهٔ مشکلات خود با مردان صحبت می‌کنند و ما برایشان توضیح می‌دهیم که مردان چگونه فکر و احساس می‌کنند.

آنان از ما می‌خواهند که صادق باشیم و ما هم صریح و صادقانه حرف می‌زنیم. برای مثال از حقایق ناخوشایند و تلخی در مورد مردان صحبت می‌کنیم و می‌گوییم که چه موقع دردسرساز یا سازنده‌اند و در روابط چه کاربردی دارند. به زن‌ها کمک می‌کنیم تا بدانند چه موقع مردان بیش از آنکه احساس عشق و رغبت کنند، احساس ترس و عدم‌اطمینان می‌کنند. در نهایت آنان می‌گویند که با استفاده از توضیحات ما به دیدگاه جدیدی دربارهٔ علت رفتارهای مردان دست یافته‌اند. این درک جدید از مردها به آنان کمک می‌کند تا به برقراری ارتباطات خوب و مثبت همت گمارند و ارتباطات بد را کنار بگذارند.

آنچه متعجب‌مان می‌کند، این است که اطلاعات ما از نظر آنان بسیار عجیب، جدید و شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد. البته این کاملاً عادی است. ما می‌دانیم مغز مردها چگونه کار می‌کند. اما وقتی در این مورد با زنان حرف می‌زنیم، ابتدا بسیار متعجب، حیران و حتی مردد می‌شوند. اطلاعات ما در مورد آنچه بر مردان تأثیر می‌گذارد، با اطلاعات آنان در این باره سنخیت ندارد و آنچه ما به آنان توصیه می‌کنیم، همواره با توصیه‌های دوستان و مادران‌شان جور درنمی‌آید.

و بعد زن‌ها درمی‌یابند که ما دقیقا به همان مردانی که قبلاً می‌شناختند، شباهت داریم. آنان با مردانی ارتباط داشته‌اند که دلال سهام، مهندس، وکیل و دکتر بودند ــ درست مانند ما که در مشاغل حرفه‌ای مشغول به کار هستیم. زن‌ها به راهنمایی‌ها و دیدگاه ما در مورد همسرشان اعتماد می‌کنند و ما از آنان می‌خواهیم که توصیه‌های ما را در عمل به کار گیرند. می‌دانید به چه نتیجه‌ای می‌رسند؟ بلافاصله روابط احساسی‌شان بهبود می‌یابد.

آگاهی از خواسته‌های مردان به زنان کمک می‌کند تا بر خوشبختی و شادی خود بیفزایند و از درد ناشی از ناکامی روابط احساسی‌شان بکاهند. به همین دلیل آنان به ما پیشنهاد دادند کتابی در این مورد بنویسیم و گفتند: «اطلاعات‌تان را فاش کنید. زن‌ها به این اطلاعات نیاز دارند.»

تمام توصیه‌های ما از قانون ساده‌ای تبعیت می‌کند: روابط خود را با مردان فریبکار قطع کنید و با مردان صادق و درستکار تقویت نمایید. بگذارید بیشتر توضیح دهیم. ما ــ بر اساس تجارب‌مان و گفته‌های زنانی که می‌شناسیم‌شان ــ می‌دانیم که اغلب زن‌ها گرفتار روابطی می‌شوند که قرار نیست به هدفی جدی ختم شود. اگر برای شما نیز چنین اتفاقی افتاده است، راهنمایی‌های ما را به کار گیرید تا بدانید چگونه می‌توانید ارتباط خود را با مردان فریبکار قطع کنید، خود را نجات دهید و از خود در مقابل رنج‌های بی‌ثمر آینده حمایت کنید.

ما به والری توصیه کردیم که اگر در پی ازدواج با آن مرد است، بهتر است فراموشش کند، زیرا احتمالاً نامزدش غیر از او، با زنان دیگری نیز ارتباط دارد. از رفتار آن مرد پیدا بود که تنها برای رفع نیازهای فعلی‌اش با والری ارتباط دارد و والری برای او ارزشی بیش از این نخواهد داشت.

اما موقعیت آنا متفاوت بود. او باید ارتباطش را با نامزد صادق و درستکارش تقویت می‌کرد. یک سال از مراسم نامزدی آنان می‌گذشت و آشکارا یکدیگر را دوست داشتند. اما آنا ناامید و پریشان بود، زیرا او می‌خواست «سریع‌تر مقدمات ازدواج‌شان فراهم شود!» او باید چه می‌کرد؟

پس از آنکه کمی با او صحبت کردیم، متوجه شدیم که نامزد آنا مدت‌ها پیش، از او تقاضای ازدواج کرده است. او نیز مانند اغلب زنان دیگر کنترل خود را از دست داده بود، زیرا نامزدش دائم مراسم ازدواج‌شان را به تأخیر می‌انداخت. متأسفانه فشارهای آنا او را مجبور به قطع ارتباط کرده بود. حتی نیاز و میل آنا به صحبت مکرر در مورد ارتباطشان سبب شد که نامزدش دیگر به او «دوستت دارم» نگوید.

ما به او گفتیم که آرامش خود را حفظ کند، پاپِی او نشود و بگذارد عشق‌شان روند طبیعی خود را طی کند. اتفاقات همواره روند عادی خود را طی می‌کنند، اما نه با زور و تحمیل. اگر او می‌خواهد زودتر با هم ازدواج کنند، باید کارهایی را انجام دهد که مورد علاقهٔ نامزدش است. اگر نامزدش دست‌پخت او را دوست دارد، پس باید برایش غذا درست کند. اگر خونسردی و خوش‌رویی او را دوست دارد، بنابراین باید با او خوش‌رو و خوش‌اخلاق باشد و لباس‌های مورد علاقهٔ او را بپوشد. آن زمان ماه می بود. با شروع ماه آگوست، رفتار آرام و متین آنا نامزدش را به آرامش ترغیب کرد. به محض آنکه فشارها از بین رفت، نامزدش توانست آن‌طور که می‌خواهد ارتباطشان را گسترش دهد و مانند سابق به او بگوید: «دوستت دارم». او دسته‌گل‌های مورد علاقهٔ آنا را برایش می‌فرستاد و اخیرا شنیدیم که قرار است ماه عسل‌شان را در ونیز بگذرانند.

صادقانه بگوییم، وقتی شما می‌دانید همسرتان چه می‌خواهد، آسان‌تر می‌توانید به خواسته‌ها و انتظاراتی که از او دارید، دست یابید. مرد باید در زمان مورد نظرش تصمیم‌گیری کند. به همین دلیل وقتی مردی را مجبور به انجام کاری می‌کنید، غالبا شکست می‌خورید. حتی اگر او بخواهد آن کار را انجام دهد! مرد باید حس کند همسرش او را دوست دارد و به او نیازمند است.

دوست ما، دبورا گلایه داشت که همواره در حفظ و ادامهٔ ارتباط خود با مردان مشکل دارد. وقتی از او خواستیم بیشتر در این مورد توضیح دهد، متوجه شدیم که با مردان طوری رفتار می‌کند، گویی رقیبش هستند. او اغلب برای حفظ ارتباط خود با مرد موردعلاقه‌اش، به زور متوسل می‌شد و سخت می‌گرفت. در ابتدای آشنایی، شور و اشتیاقش را کنترل می‌کرد. سپس اگر مرد موردعلاقه‌اش کمی از او کناره می‌گرفت، حس حسادتش برای برافروختن آتش علاقهٔ او شعله‌ور می‌شد.

دبورا نه‌تنها از هر تلاشی برای برقراری ارتباط نزدیک‌تر با مردان امتناع می‌کرد، بلکه معمولاً در راندن آنان از خود نیز موفق بود. او نمی‌دانست چرا مردها بعد از چند وعده ملاقات، از ادامهٔ ارتباط با او اجتناب می‌کنند. ما به وضوح می‌دانستیم که رفتار دبورا سبب ایجاد تزلزل و ناامنی در مردان می‌شود. بر خلاف آنچه دوستانش به او توصیه کرده بودند، سخت‌گیری و بعد اصرار و پافشاری روش مؤثری نیست.

این را به عنوان یک قانون بپذیرید که مردان هرگز نقاط ضعف و شکنندگی خود را ابراز نمی‌کنند، بنابراین تلاش زنان در این مورد عقیم خواهد ماند. ما درک می‌کنیم که زنان نیاز دارند از خود در برابر مردانِ سودجو محافظت کنند. ما می‌دانیم که زنان به کرات گرفتار مردانی می‌شوند که در ارتباطات خود، هدفی جدی را دنبال نمی‌کنند. اما چرا مردی را که می‌تواند مرد رؤیاهای‌تان باشد، از خود می‌رانید؟ زنان اغلب با سخت‌گیری یا پافشاری و اصرار بیش از اندازه، سبب آزار خود و مرد محبوب‌شان می‌شوند. آنچه مرد را مجذوب می‌کند، مهربانی خالصانه و صادقانهٔ زن است. وقتی شما برای مرد مورد علاقه‌تان کارهای دلنشین و خوبی انجام می‌دهید، مرد هم آسان‌تر می‌تواند کارهایی از این قبیل را برای شما انجام دهد. این قانون همواره عمومیت دارد. تمام مردها می‌دانند که سخت‌گیری‌ها و پافشاری‌های زنان به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسد. پدران، معلمین و دوستان ما آنچه را که لازمهٔ ارتباطی خوب و پایدار است، به ما آموخته‌اند. آنها می‌گویند: «زنی که برای ازدواج انتخاب می‌کنید، باید متناسب و هم‌شأن شما باشد، درست مانند لباسی که می‌پوشید.» متأسفانه گاهی با زنانی آشنا می‌شویم که با ما سازگار نیستند.

این کتاب قصد ایجاد چالش و رقابت میان زنان و مردان را ندارد. ما فکر می‌کنیم که به قدر کافی چالش میان آنان وجود دارد. در عوض ما سعی داریم پرچم صلح را به اهتزاز درآوریم و قصد داریم به زنان نشان دهیم که مردان واقعا چه می‌خواهند. زنان به جای آنکه مردان محبوب خود را برانند، می‌توانند از نشانه‌هایی که مردان از خود بروز می‌دهند، برای بهبود روابط خود استفاده کنند. اگر در انجام این کار به توفیق دست یابید، می‌توانید در هنر قطع ارتباط با مردان فریبکار و برقراری ارتباط و تداوم آن با مردان صادق و درستکار مهارت کسب کنید.

سوزی گیج و پریشان بود که چرا مدتی است نامزدش به او تلفن نمی‌کند. دلایل متعددی برای قطع ارتباط تلفنی وجود دارد. از او پرسیدیم: «آیا در مورد نامزد سابقت زیاد با او حرف می‌زدی؟» و او نیز پاسخ مثبت داد. او بارها از گذشتهٔ خود با نامزد جدیدش حرف زده بود. مانند اغلب زنان، او فکر می‌کند صحبت در مورد نامزد سابقش، راه مناسبی برای ابراز احساسات و برقراری ارتباط نزدیک‌تر با نامزد فعلی‌اش است. ما به سوزی توصیه کردیم که دیگر در مورد گذشته‌اش حرفی نزند. او باید بداند آنچه اهمیت دارد، ارتباط او با نامزد فعلی‌اش است، نه نامزد سابقش.

وقتی زبان مردان را درک می‌کنید، به آسانی می‌توانید افکارشان را بخوانید. اشاره کردیم که مردان وقتی زنی را دوست دارند یا دوست ندارند، چه نشانه‌ها و رفتارهایی از خود بروز می‌دهند. زنانی که این نشانه‌ها را به وضوح درک می‌کنند، بهتر می‌توانند خود را از روابطی که محکوم به شکست است، نجات دهند. کتاب ما به زنان کمک می‌کند تا افکار مردان را راحت‌تر بخوانند و ارتباط خود را با مرد دلخواه‌شان حفظ و تقویت کنند. ما به زنان می‌گوییم که برای حفظ ارتباط خود با مردان چه باید بکنند و چگونه قلب مرد را به تسخیر خود درآورند. ما روان‌شناس نیستیم. فقط از آن دسته مردان منظمی هستیم که زنان دوست‌شان دارند. مردانی که دائم سوار مترو می‌شوند، در پارک آهسته می‌دوند و ورزش می‌کنند، روز یکشنبه مادرشان را برای صرف غذا به رستوران دعوت می‌کنند و با پدرشان گلف بازی می‌کنند. ما مردانی جاه‌طلب، تحصیل‌کرده و خانواده دوست هستیم. کتاب ما به صراحت دربارهٔ خواسته‌های مردان صحبت می‌کند، اما ما تضمین نمی‌کنیم که این نکات در مورد تمام مردان صدق کند. روی سخن ما با مردانی است که مانند ما تحصیل‌کرده و شاغل هستند.

مرد تحصیل کرده به دنبال چه زنی می‌گردد؟ در کل، مرد تحصیل‌کرده زنی را می‌پسندد که آسان‌گیر، مهربان و شوخ باشد. او زن روشنفکر را به زن متعصب ترجیح می‌دهد و خواهان زنی مصمم، باهوش و شوخ‌طبع است. او به دنبال زنی است که به ریاست او افتخار کند و مجذوب زنی شهوت‌انگیز، هشیار و با اعتماد به نفس، بخشنده و مهربان می‌شود که صادقانه او را دوست داشته باشد.

اما حرف‌های ما را سوءتعبیر نکنید. مردان تحصیل‌کرده بی‌عیب نیستند و دنبال زنی بی‌عیب نیز نمی‌گردند. در این قسمت قصد داریم شما را با برخی از نقاط ضعف‌مان آشنا کنیم:

براد: ما براد را به عنوان یکی از «بازیکنان حرفه‌ای» دانشکده می‌شناسیم. او شیک‌پوش، سرسخت و عاشق بحث کردن بود. در دانشکده فوتبال بازی می‌کرد، جایزهٔ مسابقات دانشجویی را از آن خود کرد و به فهرست پیش‌کسوتان دانشگاه پیوست. پس از آشنایی با قوانین، به عنوان معاون بخش قضایی در برونکس، با افراد مختلف و مهمی آشنا شد. به‌رغم ظاهر سخت و جدی‌اش، او بسیار حساس است و نیاز دارد که دیگران دوستش داشته باشند.

کریس: ما کریس را به عنوان مردی رمانتیک می‌شناسیم که به‌رغم بدشانسی‌ها و نابرابری‌ها، به موفقیت‌های بسیاری دست یافته است. با آنکه در مضیقهٔ مالی بود و تنها با سرپرستی مادرش بزرگ شده بود، اما توانست به موفقیت‌های بزرگی دست یابد. پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، در آزمون CPA قبول شد، تحصیلات خود را در رشتهٔ مدیریت MBA تکمیل کرد، در شرکت بزرگ حسابداری مشغول به کار شد و اکنون معاون رئیس شرکت است. او در دانشگاه فوتبال بازی می‌کرد و در سال آخر دانشگاه، به یکی از هم دانشکده‌ای‌هایش علاقه‌مند شد. بعد از چهار سال که از هم جدا شدند، دور قلبش کمربند ایمنی بست و تصمیم گرفت به جست‌وجوی زنی وفادار و صادق بپردازد. از آن پس با زنان گوناگونی آشنا شد. صداقت و خوش‌بینی کریس سبب شد که او بارها از سوی دیگران آسیب ببیند و احساساتش جریحه‌دار شود، اما سرشت مهربان و صادق او سبب شد که ارتباطش با افرادی که او را می‌شناسند، اغلب موفقیت‌آمیز باشد.

ریچ: ما ریچ را به عنوان فردی روشنفکر می‌شناسیم. او فردی بافرهنگ و دنیادیده است و قدر نعمات و امکانات زندگی‌اش را می‌داند. او به عنوان رئیس و عضو تیم فوتبال انجمن دانشگاه و خلاصه دانشجویی ممتاز، فردی مثال‌زدنی و نمونه بود. ریچ به دانشکدهٔ پزشکی رفت و پزشک شد، تا با روشی مثبت و مؤثر بر زندگی انسان‌ها تأثیر بگذارد. در دانشکدهٔ پزشکی و به عنوان یک پزشک، او به زنی نیاز داشت که فضا و زمان مورد نیاز برای پیشرفت در کارهایش را در اختیار او بگذارد. سرانجام سه سال قبل، با زنی به نام مارلا آشنا شد. او توانست با گام‌هایی شمرده و دستانی قوی به موفقیت برسد.

اکنون که خودمان را معرفی کردیم، به شما خواهیم گفت که مردها چه می‌خواهند. اکثر مردها در مورد افکار و احساسات‌شان صحبت نمی‌کنند. شاید علتش این است که ما تا به حال در این مورد فکر نکردیم یا با صدای بلند فکر نکردیم. ما با روشی مردانه و مطابق با عقاید خود زندگی می‌کنیم. شاید وقت آن رسیده است که زنان را در جریان واقعیاتی درمورد خودمان بگذاریم.


فصل دوم: ده حقیقت دربارهٔ مردان

حقیقت اول: زنان بیش از آنچه بدانند قوی‌تر از مردانند

آیا می‌دانید برای مرد، بلند کردن کسی که دو برابر او وزن دارد، درخواست ترفیع از رئیسش و شرکت در مسابقهٔ دوی ماراتُن در یک روز گرم تابستانی آسان‌تر از نزدیکی به یک زن است؟ مردان به لحاظ بیولوژیکی به گونه‌ای تربیت شده‌اند که پرخاشگر و سلطه‌جو هستند. از دیدگاه مرد ارتباط با زن‌ها ترسناک‌تر از تکل فوتبال و طاقت‌فرساتر و سخت‌تر از داد و ستد تجاری است. او صدمات جسمانی و مذاکرات تجاری خسته‌کننده را می‌تواند تحمل کند، اما نمی‌تواند در موقعیتی که بسیار آسیب‌پذیر و شکننده است، مردانگی خود را به‌خطر بیندازد.

البته احساسی که مرد نسبت به خود دارد، از رقابت با دیگران، موفقیت در دنیای اطرافش و حس تشخص و ارزشمند بودن خود کسب می‌کند. ولی وقتی خود را از دید یک زن ارزیابی می‌کند، آسیب‌پذیرتر می‌شود. مهم نیست که او چقدر مطمئن به خود، خوش‌سیما و موفق باشد، چرا که همواره نگران است زنان او را احمق بخوانند و شرمنده و خجل شود. میل شدید ما نسبت به زنان، با احساس ناامنی و تزلزل‌مان برابری می‌کند.

اغلب زنان فکر می‌کنند مردان با قدرت هرچه تمام‌تر بر روابط خود تسلط دارند، اما واقعیت این است که زنان قدرت بیشتری دارند. زن قادر است مرد را تشویق کند یا بشکند. آیا این عجیب است که مردان وقتی می‌خواهند زنی را برای ازدواج انتخاب کنند، بیش از اندازه دقت و صیانت نفس به خرج می‌دهند؟

زنی که قادر است بر مرد تسلط یابد و از این قدرت خود آگاه است، می‌تواند از آن برای تسخیر افکار و قلب مرد استفاده کند. از قدرت خود بهره گیرید تا فاتح قلب مرد محبوب‌تان شوید.

حقیقت دوم: مردان زنانی را که همواره پیشقدم و قاطع هستند و اعتماد به نفس بالایی دارند، تحسین می‌کنند

بعضی از زنان معتقدند که مردان از زنان قاطع و مطمئن به‌خود دوری می‌کنند، ولی باور کنید مردی که هم‌تراز و هم‌شأن شماست، قاطعیت و اعتماد به نفس شما را تحسین می‌کند. منتظر نمانید تا انتخاب‌تان کنند، شما هم حق انتخاب دارید. این حقیقت حتی در نخستین برخورد میان زن و مرد نیز صدق می‌کند. مردها دارای سیستم سنجش درونی هستند که خواه‌ناخواه هر عامل فریبنده و بیگانه‌ای را می‌سنجند. اگر به مردی علاقه دارید، پیشقدم شوید و با لطف و مهربانی، خود را در معرض سنجش و ارزیابی او قرار دهید. شما قدرت کافی دارید، پس از آن استفاده کنید. وقتی درمی‌یابید که چرا مردها در ارتباط با زن‌ها احساس ناامنی می‌کنند، می‌توانید از قدرت و علاقهٔ خود بیشترین بهره را ببرید. از آنجایی که مردان در خواندن زبان بدن زنان تبحر بسیاری دارند، اغلب تنها یک نگاه کافی است تا او را به جهتی که می‌خواهید ترغیب کنید. مردان شیفتهٔ زنانی می‌شوند که به آنان ابراز علاقه می‌کنند. آیا این نیاز از سرشت آدمی نشأتنمی‌گیرد؟

حقیقت سوم: مردان از زنانی که سخت‌گیر هستند، دوری می‌کنند

مردان نسبت به زنانِ سخت‌گیر بدگمان هستند. عشوه‌گری برای ما خوشایند است، اما ما را به اشتباه نمی‌اندازد. اگر زنی فکر می‌کند برای ادامه و حفظ ارتباطش با یک مرد باید سخت‌گیر و محتاط باشد، اشتباه می‌کند. آنچه رابطه را شکل می‌دهد و به آن تداوم می‌بخشد، ثبات و سخت‌کوشی است. یقینا سرشت شما به گونه‌ای است که آن چیزی را می‌خواهید که نمی‌توانید داشته باشید، بنابراین به چالش کشیدن مرد ممکن است او را از شما براند. اگر هیچ ثباتی در این ارتباط وجود نداشته باشد، او رانده می‌شود و شما در این چالش بازنده خواهید بود و به هر حال ارتباطتان محکوم به شکست خواهد بود.

بسیاری از مردان تحصیل‌کرده، زمان کافی برای چنین چالش‌هایی ندارند و در مواجهه با چنین شرایطی، ترجیح می‌دهند به هر طریقی خود را خلاص کنند. زنانی که بیش از حد سخت‌گیر و دسترسی‌ناپذیر هستند، هیچ‌گاه به خود فرصت نمی‌دهند تا با مرد مناسبی آشنا شوند. مردان هرگز برای ارتباط با زنانی که دسترسی‌ناپذیر هستند، خود را به خطر نمی‌اندازند. از نظر آنان آشنایی و برقراری ارتباط با چنین زن‌هایی دردسر و چالشی بزرگ محسوب می‌شود. آیا زنان نمی‌خواهند سرانجام بدانند چه چیزی باعث دوام و حفظ ارتباط با مردان می‌شود؟ احتیاط بیش از حد و دسترسی‌ناپذیر بودن، اتلاف وقت است و مانع می‌شود که زن و مرد یکدیگر را خوب بشناسند.

البته ما پیشنهاد نمی‌کنیم که هنگام آشنایی با مردی بیگانه احتیاط نکنید، فقط توصیه می‌کنیم واقع‌بین باشید. مرد زنی را دوست دارد که صادق و مهربان باشد. با احتیاط توأم با حیله و زیرکی راه به جایی نخواهید برد.

حقیقت چهارم: مردان از زنانی سوءاستفاده می‌کنند که این موقعیت را برایشان فراهم می‌کنند

متأسفانه باید بگوییم که اغلب مردها، البته نه همهٔ آنان، از زنانی سوءاستفاده می‌کنند که خودشان چنین اجازه‌ای به مرد می‌دهند. زنان وقت بسیاری صرف ارتباطاتی بی‌ثمر و بی‌نتیجه با مردانی می‌کنند که به روشنی روز معلوم است فریبکارند. مردی که از ارتباطات خود راضی و خشنود است، تا وقتی این حس او دوام دارد که وضعیت کنونی حفظ شود. شما باید حدود و مسیر این ارتباط را تعیین کنید، چون او هرگز این کار را نخواهد کرد. اما با کمال خشنودی باید بگوییم که مردها به جسارت و عزت‌نفس زنان احترام می‌گذارند. به مردی که معتقدید می‌خواهد شما را بازی بدهد، هشدار دهید و او را از خواب غفلت بیدار کنید. مردان معمولاً با زنانی که تنها برای خوش‌گذرانی و لذت آنی با آنان ارتباط دارند، کمتر به مشکل برمی‌خورند. باید به مردان بفهمانید که شما جزء این دسته از زنان نیستید. وقتی قصد و نیت حقیقی او را به صراحت جویا می‌شوید، او با کمال احترام حقیقت را به شما خواهد گفت.

اما ممکن است با زبان چرب و نرم خود، مانع از این شود که از عصبانیت منفجر شوید. در صفحات بعدی به شما نشان خواهیم داد که وقتی مردی به شما می‌گوید: «من فعلاً آمادگی ازدواج را ندارم»، منظورش چیست. همچنین به شما کمک خواهیم کرد که به علائم فیزیکی، کلامی و احساسی‌ای که نشان می‌دهد او در ارتباط با شما تنها به منافع خود می‌اندیشد، پی ببرید.

حقیقت پنجم: وقتی صحبت از روابط جنسی به میان می‌آید، مردان همچنان نسبت به زنان سخت‌گیر هستند

مردها هیچ‌گاه نظرشان را در مورد رفتارهای جنسی به زنان نمی‌گویند، زیرا نمی‌خواهند غوغا و اغتشاش به پا کنند. معمولاً زمان نخستین ارتباط جنسی، بر احساس مرد نسبت به زن تأثیر می‌گذارد.

حقیقت این است که با آنکه مردها سریع و با روشی فریبنده با زنان ارتباط برقرار می‌کنند، اما در انتخاب همسر آینده‌شان بسیار محتاط و آرمان‌گرا هستند. مردها بازی را شروع می‌کنند، اما با نگاهی تیزبین، حرکات زنان را زیر نظر دارند. در ابتدای آشنایی با مردی بیگانه، احتیاط به شما کمک می‌کند تا در دام مردان دمدمی‌مزاج نیفتید، مردانی که تنها به فکر ارتباط جنسی هستند و با شما صادق و روراست نیستند.

شما باید بدانید از ارتباط خود با مردها چه انتظاری دارید. مردانی که تنها به دنبال ارضای امیال جنسی هستند، مسلما نمی‌خواهند ارتباطی بلندمدت با شما داشته باشند.

حقیقت ششم: مردها بی‌نهایت حسود هستند، بنابراین با برانگیختن حس حسادت‌شان، همواره احساس یأس و ناامیدی می‌کنند

مردان تحصیل‌کرده اهل رقابت‌اند و دوست ندارند آنچه را که دارند، از دست بدهند یا حتی به از دست دادنش فکر کنند. مرد حسود، همواره با خود کلنجار می‌رود که نکند مردی وجود داشته باشد که بتواند با نامزدش بهتر از او رفتار کند و یا او را خوشبخت‌تر کند. با این شکنجهٔ فکری، این ترس به دل مرد راه پیدا می‌کند که او نمی‌تواند زنی را که دوست دارد، خوشبخت کند.

به همین دلیل او به اشتباه سعی می‌کند از عامل حسادت استفاده کند که البته او را گیج‌تر و پریشان‌تر خواهد کرد. در این مواقع ممکن است نامزد یا همسرش را از خود براند یا به سردی با او رفتار کند تا بلکه از این شکنجه رهایی یابد. یکی از دوستان ما همسری داشت که دائم حس حسادت او را برمی‌انگیخت. رفتار همسرش او را خشمگین و متزلزل کرده بود. او فکر می‌کرد همسرش نیز احساس ناامنی می‌کند. هیچ‌کس از احساس حسادت لذت نمی‌برد. اما در اینجا سؤال مهمی مطرح می‌شود: چگونه می‌توان کاری کرد که مردی عاقل و حسود همسرش را بیشتر دوست بدارد؟ اگر زنی احساس می‌کند که در روابط او با نامزد یا همسرش مشکلاتی وجود دارد، باید این مسائل را با او مطرح کند، نه آنکه حس حسادت او را برانگیزد.

مردانی که بیش از حد نسبت به نامزد یا همسر خود احساس مالکیت می‌کنند، بیش از سایرین احساس ناامنی می‌کنند. شما می‌توانید با ابراز عشق و محبت، ترس‌های نامزد یا همسرتان را تسکین دهید. اگر او بیش از اندازه نسبت به شما احساس مالکیت می‌کند و آزادی‌های‌تان را محدود می‌کند، ارتباط خود را با او اصلاح یا قطع کنید.

حقیقت هفتم: سرشت مردها به گونه‌ای است که تمایل دارند با زنان متعدد ارتباط جنسی داشته باشند

برخی از مردان مجرد امیال جنسی خود را با تماشای فیلم‌ها و عکس‌های مبتذل و شهوت‌انگیز ارضا می‌کنند. برخی از مردان نمی‌توانند امیال خود را کنترل کنند. معمولاً آنان چندین همسر دارند، مگر آنکه چیزی یا کسی سرشت‌شان را مهار کند. فرایض اخلاقی و پیمان توأم با وفاداری، از عوامل بازدارنده به شمار می‌روند. البته ناگفته نماند که بسیاری از مردان رذل و فریبکار هستند. آنچه سبب می‌شود اغلب مردان این سرشت خود را مهار کنند، ترس است: ترس از دست دادن زنی که دوستش دارند. نه تنها ترس از دست دادن، بلکه رنج ناشی از فقدان زن محبوبشان، از عوامل بازدارنده محسوب می‌شود. برخی از مردان نیز به هر طریقی و در هر جایی که بتوانند، امیال جنسی خود را ارضا می‌کنند. اگر مطمئن باشند که همسرشان متوجه خیانت آنان نمی‌شود، با زنان دیگر ارتباط جنسی برقرار می‌کنند. این حقیقتی ناخوشایند و تلخ است.

حقیقت هشتم: مردان برای تفسیر و درک حرف‌های زنان با مشکل مواجه‌اند

وقتی دربارهٔ مشکلات خود با همسرتان صحبت می‌کنید، به حالت چهرهٔ او دقت کنید. او ابتدا معذب و سردرگم است، اما سرانجام وقتی منظور خود را صریح بیان می‌کنید و می‌گویید که چه انتظاری از او دارید، او آرام می‌گیرد. از نظر زنان، ارزش گفتگو در روند گفتگو نهفته است. اما مردان هدفمند هستند، بنابراین حرف زدن را نوعی اتلاف وقت می‌دانند. یا حتی بدتر از این، ممکن است نیاز شما به حرف زدنِ بیشتر را نوعی گلایه یا مطالبهٔ چیزی تعبیر کنند.

باید بدانید که حرف زدن برای شما طبیعی است، اما مرد به سختی می‌تواند درک‌تان کند. او می‌تواند آنچه در پس گفته‌های شما نهفته است، درک کند، اما مطمئن نیست که به منظور حقیقی شما پی برده باشد. مثلاً وقتی به او می‌گویید: «بیا در مورد روابطمان با هم حرف بزنیم»، با خود فکر می‌کند: «مگر اشکالی پیش آمده؟ او می‌خواهد چه بگوید یا چه انتظاری از من دارد؟ قرار است چه چیزی را در من تغییر دهد؟»

مردها آموخته‌اند که برای هر مشکلی، راه‌حلی عملی بیابند، بنابراین معمولاً به بهترین وجه به درخواست‌ها پاسخ می‌دهند. در فصل هفتم این کتاب، به شما خواهیم آموخت که چگونه می‌توانید با روش‌هایی جذاب و ظریف همسرتان را ترغیب کنید که به حرف‌های شما گوش دهد، احساسات‌تان را درک کند و به آنها توجه داشته باشد.

کلید برقراری ارتباط کلامی بهتر با یک مرد، گفتگوی صریح و محبت‌آمیز است.

حقیقت نهم: مردها بیش از آنچه در ظاهر نشان می‌دهند، با شما صمیمی و خودمانی هستند

به اشتباه تصور نکنید که مردها از صمیمیت می‌ترسند. مردها محتاطند تا مبادا آسیب‌پذیر به نظر برسند، ولی بزدل نیستند. از این گذشته به زنان نیازمندند. البته حقیقت دارد که مردها سخنگوهایی بی‌احساس هستند. در واقع گفتن «دوستت دارم» برای مردها دشوار است، ولو اینکه این حس در آنان بسیار عمیق و قوی باشد. ما با زن‌ها همدردی می‌کنیم و درک می‌کنیم که شنیدن جملات عاشقانه از زبان مردها، چقدر برایشان اهمیت دارد. البته هرازگاه مردها هم برای خوشحالی همسرشان، به آنان «دوستت دارم» می‌گویند. اما متأسفانه این به کرات اتفاق نمی‌افتد. زن هر بار که وارد اتاق می‌شود، می‌تواند از حرکات و چهرهٔ مرد تشخیص دهد که چقدر دوستش دارد. اغلب مردها عشق‌شان را در عمل نشان می‌دهند، نه در کلمات.

حقیقت دهم: از طریق خودِ مرد می‌توان به قلب او راه یافت

هر مردی ناخودآگاه به سوی زنی که به او می‌اندیشد و محبت می‌کند، کشیده می‌شود. مردها با زنانی که وفادار، صادق و حامی آنان هستند، ازدواج می‌کنند. آنان همواره به‌وجود همسرشان نیاز دارند. مرد نمی‌تواند زنی را که پیوسته از او انتقاد می‌کند، تحمل و با او ازدواج کند. او نمی‌تواند مادام‌العمر چنین وضعیتی را تحمل کند. البته منظور ما این نیست که مردها و زن‌ها نباید با هم بحث کنند، مشاجره کنند و گاهی داد و فریاد راه بیندازند. بلکه اساسا مرد به دنبال روابط سازگار و هماهنگ است. او در خانه به سازگاری نیاز دارد تا بتواند به بهترین شکل ممکن در اجتماع ظاهر شود.

وقتی ما می‌گوییم از طریق خودِ مرد می‌توان به قلب او راه یافت، منظورمان این نیست که باید هر روز به او تملق بگویید، یا باید خودتان را فراموش کنید تا بتوانید توانایی‌های او را تقویت کنید. منظور ما این است که مرد زنی را دوست دارد که حس می‌کند می‌تواند او را خوشبخت و خوشحال کند. وقتی برایتان گل می‌خرد، به حالت چهرهٔ او دقت کنید. او خوشحال و راضی است. نه تنها به این دلیل که زن محبوبش را خوشحال کرده است، بلکه چون می‌داند توانسته او را خوشحال کند؛ بنابراین همسرتان بگویید چطور می‌تواند خوشحال‌تان کند.

در این فصل به حقایقی مهم دربارهٔ مردان اشاره کردیم. در صفحات بعدی، به شرح و تحلیل ساختار ارتباطات احساسی مردان، از نخستین برخورد تا پیشنهاد ازدواج، می‌پردازیم و به شما نشان می‌دهیم که در هر کدام از سطوح صمیمیت، مردان چه می‌خواهند و به چه می‌اندیشند و عمل و عکس‌العمل‌شان چگونه است. وقتی به حقایقی دربارهٔ خواسته‌های مردها پی می‌برید، می‌توانید با کمک آنها ارتباطی مؤثرتر با مرد زندگی‌تان برقرار کنید. وقتی به حقایقی در مورد ترس‌ها و آرزوهای او پی می‌برید، قلب او را تسخیر خواهید کرد.


کتاب آنچه مردها می‌خواهند نوشته برادلی گرستمن ریچ سلدس کریستوفر پیزو

کتاب آنچه مردها می‌خواهند
راهنمایی‌های سه مرد تحصیلکرده برای آشنایی زنان با مرد دلخواه
نویسنده : برادلی گرستمن ، ریچ سلدس ، کریستوفر پیزو
مترجم : ندا شادنظر
ناشر: نشر قطره
تعداد صفحات : ۱۷۴ صفحه

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.