کتاب « درمان و دارونما »، نوشته نرگس بیرقی

0

تقدیم به پدر و مادرم


یادداشت ناشر

هنگامی جامعه‌ای سالم و متعادل خواهیم داشت که افراد آن جامعه، از سلامت روان برخوردار و در عرصه‌های اجتماعی فعال باشند. انکار کردن نابسامانی‌های روانی افراد جامعه درست نیست. برای اصلاح، نخست باید درد و بیماری را شناخت. در این صورت، درمان سهل‌تر خواهد بود.

در گذشته‌های دور، اندیشمندان و ادیبان، کتاب‌های پند و اندرز می‌نوشتند تا به مردم آگاهی‌های لازم را برای رسیدن به تعادل اخلاقی و روانی ارائه دهند. اما امروزه این پندنامه‌های ارزشمند به تنهایی کافی نیستند.

زندگی در عصر ما، آگاهی‌ها و مهارت‌های ظریف‌تری را می‌طلبد که با مطالعه و تجربه به دست می‌آیند. دسترسی به اطلاعات درست و کسب مهارت‌های لازم برای زندگی، در پیشگیری از آسیب‌های روانی سهم عمده‌ای دارد. هر چند علاوه بر اطلاعات درست، یافتن راهکارهای صحیح نیز ضروری است.

تاکنون در ایران برای حل مسائل و مشکلات فردی و خانوادگی کتاب‌های ارزشمندی در حوزه روان‌پزشکی و روان‌شناسی، ترجمه و منتشر شده است، که بیشتر آن‌ها راه‌حل‌هایی متناسب با فرهنگ‌های غیرایرانی ارائه داده‌اند. لذا صِرفِ ترجمه ــ حتی علمی‌ترین ــ متون روان‌شناختی غرب نمی‌تواند راهگشای مشکلات جامعه ما باشد، و ما باید دریافت‌های خود از دانش غرب را با شرایط فرهنگی و میراث معنوی خود سازگار کنیم تا کلام‌مان آشنا و راهکارهای درمانی‌مان مؤثر باشد.

نشر قطره بر آن شده است تا با همکاری روان‌پزشکان و روان‌شناسان برجسته ایرانی مجموعه کتاب‌هایی را با عنوان «روان و زندگی» منتشر کند. مؤلفان این مجموعه با دانش نظری و تجربه‌های بالینی و درمانی مفید، موضوع‌هایی را برای تألیف انتخاب کرده‌اند که در آن مهارت و تجربه ویژه‌ای دارند.

این مجموعه به صورت پرسش و پاسخ و به زبانی ساده تنظیم شده است تا خوانندگان بتوانند با مسائل روان‌شناسی آشنا شوند و آگاهانه با مشکلات روانی برخورد کنند و نیز بدانند که به هنگام بروز مشکل چگونه می‌توانند راهنمایی‌های لازم را از مشاوران دریافت کنند.

نشر قطره بر خود لازم می‌داند از روان‌پزشکان، روان‌شناسان و استادان محترمی که در این مجموعه ما را یاری کرده‌اند سپاسگزاری کند.

مقدمهٔ مؤلف

طی سالیان اخیر، در توضیح مفهوم دارونما، مقالات و فرضیه‌های بسیاری ارائه شده است که می‌توانند علوم زیستی را به فلسفه، اخلاق را به علوم اجتماعی، و پژوهش را به عرصهٔ درمان مرتبط کنند. در این کتاب سعی شده است اثر دارونما توضیح داده شود.

اثر دارونما، تأثیر درمانی یک درمان بی‌اثر است. شناخت تأثیر دارونما گام بزرگی در علوم پزشکی بوده و باعث تحول در پژوهش‌های درمانی شده است. با شناخت این اثر، بسیاری از درمان‌های غیرمؤثر قبلی کنار گذاشته شده و درمان‌های جدید ملزم به گذر از بوته‌های پژوهشی دقیق‌تر شده‌اند. اثر دارونما نگاه جدیدی به درمان دارد و اهمیت ارتباط پزشک و بیمار و نقش خود بیمار را در درمان بیش از پیش روشن می‌کند. تأثیر دارونما وجود درمان‌های غیرعلمی و غیرمبتنی بر شواهد را در جامعهٔ امروز توجیه می‌کند. از این رو لازم است اطلاعات درستی به افراد داده شود تا مال و جان آن‌ها با این نوع درمان‌ها مورد زیان و خسران قرار نگیرد.

این کتاب نمی‌تواند ابهامات ارتباط جسم و روح و نحوهٔ تأثیر دارونما را به‌روشنی حل و فصل کند، ولی حاصل این بحث برای ما نتایجی ساده و کاربردی را به ارمغان می‌آورد.

با تشکر از خانم تهمینه شیبانی که در ویرایش کتاب به من کمک کردند.

 

دکتر نرگس بیرقی


کتاب درمان و دارونما نوشته نرگس بیرقی

کتاب درمان و دارونما
تاثیر درمانی داروهای بی‌اثر
نویسنده : نرگس بیرقی
ناشر: نشر قطره
تعداد صفحات : ۷۲ صفحه

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.