معرفی کتاب « علل خیانت مردان در زندگی زناشویی و نقش زنان در پایبندی مردان »، نوشته فائزه عسکری ، فرناز عسکری

کتاب علل خیانت مردان در زندگی زناشویی و نقش زنان در پایبندی مردان

تقدیم به تمام زنانی که

صبورانه در پی استحکام پیوند زناشویی خویشند


مقدمه ناشر

گری نیومن نویسنده و روان‌شناس مشهور آمریکائی، این کتاب را با اتکاء به تحقیقات و آماری که از جامعه آمریکا بدست آورده، به رشته تحریر درآورده است. جامعه‌ای که تفاوت‌های اساسی و آشکاری در روابط و مناسبات خانوادگی و اجتماعی با جامعه ما دارد. بنابراین نتایج و یافته‌های او بدون شک نمی‌تواند کاملاً در جامعه ما مصداق یافته و صددرصد نمی‌توان به تمامی این یافته‌ها اعتماد کرده و آنها را منطبق بر روابط و مناسبات اجتماعی و فرهنگی و خانوادگی خود بدانیم.

اما در هر حال با فرض عمومی بودن پاره‌ای از روابط انسانی و خانوادگی در تمامی جوامع، می‌توان از نتایج بدست آمده، استفاده کرد و در بهبود روابط خانوادگی و ارتقاء همبستگی زناشویی بکار بست.


بخش اول چرا و چگونه مردان خیانت می‌کنند

۱. کتابی که زندگی زناشویی شما را تغییر خواهد داد

مخاطبان اصلی این کتاب زنانی هستند که در پی استحکام زندگی زناشویی خود می‌باشند. این کتاب نمای درونی همهٔ مردان، چه آنها که خیانت می‌کنند و چه آنها که وفادارند را به شما نشان خواهد داد تا بدانید اغلب مردان از بیان احساسات و خواسته‌های خود عاجزند و یاد بگیرید که چطور زندگی زناشویی خود را برپایهٔ تعهد و وفاداری استوار کنید.

من سالهاست که به عنوان مشاور ازدواج، مشغول یاری رساندن به زوج‌های ناراضی هستم، اما یک تجربهٔ جرقه‌ای برای نوشتن این کتاب شد و آن حضور در یکی از برنامه‌های مشاورهٔ گروهی به عنوان رهبر گروه بود. در این گروه زنانی حضور داشتند که مشکلشان خیانت شوهرانشان بود. جالب است بدانید شوهران همهٔ آنها مددکارانی بودند که در جهت کمک به زنان بی‌سرپرستی که شوهرانشان را از دست داده بودند فعالیت می‌کردند ولی پس از مدتی با همین زنان رابطه برقرار کرده بودند.

من بعد از مطالعه به این برداشت شخصی رسیدم که احتمال وقوع خیانت توسط مردان حتی در مواقعی که اصلاً انتظار آن را نداریم نیز وجود دارد.

آماری از وفاداری و سرسپردگی مردان!

واقعاً چند درصد از مردان به همسران خود خیانت می‌کنند؟ آیا احتمال این وجود دارد که شوهر شما هم جزو همین دسته باشد؟ نتایج حاصل از مطالعات متعدد حاکی از این است که بین ۲۲ تا ۷۰ درصد مردان به همسرانشان خیانت می‌کنند. حتی برخی مطالعات آماری در جامعه آمریکا، نیمی از مردان را دارای تجربهٔ خیانت به همسر اعلام کرده‌اند. روت هوستون (۱)، مؤسس سایت اینترنتی “infidelity advice.com” ادعا می‌کند که بین ۳۸ تا ۵۵ میلیون مرد آمریکایی به همسرانشان خیانت می‌کنند. به عبارت دیگر تقریباً یکی از هر سه زوج با خیانت مواجه هستند.

وضعیت شما چگونه است؟ آیا شما هم جزء این گروه هستید؟ و یا این که با اطمینان ابروها را بالا می‌اندازید و تصور چنین احتمالی را هم محال می‌دانید؟ اگر چه حتی میزان اطمینان یا بی‌اطمینانی شما به شوهرتان برای من معلوم نیست، اما طبق تحقیقات شخصی خودم ۶۹ درصد از مردانی که خیانت کرده بودند خودشان وقوع چنین شرایطی را تصور نمی‌کردند و اکثراً یا با زیرکی از بحث کردن در این مورد شانه خالی می‌کردند یا قاطعانه انجام این عمل را نزد همسرانشان انکار می‌کردند.

حدس شما چیست؟ آیا فکر می‌کنید شوهر شما در صورت لغزش، چیزی به شما خواهد گفت؟

بسیار بعید است و خیلی به ندرت اتفاق می‌افتد که مردی در این مورد چیزی به همسرش بگوید. تعداد مردانی که داوطلبانه به لغزش خود نزد همسرانشان اعتراف کرده بودند فقط ۷ درصد بود.

امروزه گفته می‌شود اینترنت و آشنایی‌های اینترنتی باعث افزایش آمار خیانت شده است، اما من به این موضوع اعتقاد چندانی ندارم زیرا آلفرد کینزی (۲) در سال ۱۹۳۵، که هیچ اثری از اینترنت نبود نتایج تحقیقات خود را به این شرح اعلام کرد: ۵۰ درصد شوهران تا چهل سالگی حداقل یک بار خیانت به همسر خود را تجربه می‌کنند.

اما علت چیست؟ روزی در یک برنامهٔ تلویزیونی در حال معرفی کتابی بودم که در آن از زنانی که شوهرانشان به آنها خیانت کرده بودند سؤالات متعددی شده بود. سؤالاتی از قبیل: علایم شناسایی مردان خیانتکار و یا علل گرایش مردان به روابط خارج از خانواده. ناگهان از اینکه چرا تنها زنان در مورد علل خیانت همسران خود مورد سؤال قرار می‌گیرند، متعجب شدم و به نظرم رسید آیا بهتر نیست که از خود مردان نیز سؤالاتی در این زمینه پرسیده شود؟

سپس در یک مجله سؤالاتی را جهت استفاده در تحقیقاتم مطرح کردم و از مشاهده تمام نتایج به دست آمده کاملاً شگفت‌زده شدم.

از آنجا که خیانت اساسی‌ترین جزء رابطه زناشویی را که همان اعتماد است خدشه‌دار می‌کند، بنابراین آثار مخرب بسیار عظیمی در زندگی مشترک به جای می‌گذارد و متأسفانه تاکنون دنیای روان‌شناسی از ارائه یک رویکرد جامع به منظور آموزش چگونگی اجتناب از خیانت عاجز بوده است.

اکنون، زمان آن رسیده که از طریق یک تحقیق اساسی پاسخ جامعی را برای این سؤال بیابیم.

دربارهٔ این کتاب

با کمک یکی از دوستان که مدرس دانشگاه است و بسیاری از مردان و زنان درگیر در مسئلهٔ خیانت و همچنین با استفاده از تجربیات بیست سالهٔ خودم در زمینه مسائل خانوادگی پرسشنامه‌ای در ۴۲ سؤال تهیه و پس از اصلاحات نهایی از آن به عنوان ابزاری برای رمزگشایی مسائل مربوط به خیانت مردان در خانواده استفاده کردم.

احتمالاً کنجکاوید که بدانید مردان درگیر در مسئلهٔ خیانت چطور حاضر به پاسخگویی به سؤالات شدند. همه‌ساله در مدارس متوسطه امریکا، برنامه‌ای اجباری برای والدین در شرف طلاق، جهت شرکت در جلسات مشاورهٔ گروهی اجرا می‌شود. برگزاری این جلسات سال‌ها به عهدهٔ من بود، بنابراین به همراه سایر درمان‌گران، فرصتی یافتم تا با مردان شرکت‌کننده در این کلاس‌ها مصاحبه‌های اختصاصی داشته باشم. اکثر این مردان برای شرکت در این تحقیق و تعریف افکار و داستان زندگی خود اعلام آمادگی کرده بودند.

تمام این مصاحبه‌ها یک به یک برای من تجربه‌ای آموزنده و باارزش بودند. گاهی اتفاقات تعجب‌آوری می‌افتاد. یک بار، با یکی از این مردان در حال مرور سؤالاتی در مورد دروغ بودم. از من خواست که آهسته صحبت کنم و گفت: «همسرم همین بیرون نشسته، هنوز چیزی در این مورد نمی‌داند.» این مردان با من که هم‌جنس خودشان بودم صادقانه صحبت می‌کردند، زیرا می‌دانستند که هرگز دوباره مرا نخواهند دید من حتی اسم اکثر آنها را نمی‌دانستم، اما می‌دانستم با تعدادی از مردان مواجهم که می‌توانند چیزهای زیادی به من بیاموزند. همچنین به منظور کنترل نتایج حاصل از این تحقیق با یک مؤسسهٔ بین‌المللی و معتبر اینترنتی نیز کار کردم که شامل طیف وسیعی از محققان پزشکی و روانپزشکی بود. مردانی از ۴۸ ایالت مختلف، در این سایت اقدام به پاسخگویی به سؤالات پرسشنامه کردند. نتایج مطالعاتی که توسط تیم تحقیق گردآوری شده بود نیز در این کتاب گنجانده شده است.

ما دو نوع پرسشنامه تهیه کرده بودیم یکی برای مردانی که سابقه خیانت به همسرانشان را داشتند و یکی برای مردانی که هرگز به همسرانشان خیانت نکرده بودند و هر کدام به فراخور حال خود یکی از این دو نوع پرسشنامه را برای پاسخگویی انتخاب می‌کردند.

به منظور یافتن دلایل واقعی خیانت مردان از حیطه مردان خیانتکار فراتر رفتیم و آنها را با مردانی که خیانت نکرده بودند نیز مقایسه نمودیم. هر دو گروه درصدی از تأثیرات فرهنگی، نژادی و قومی موجود در میان اقشار مختلف جامعه را نیز انعکاس دادند که در سراسر کتاب همان‌گونه که خودشان نقل کرده بودند به شما ارائه شده است تا به عنوان سرنخ مورد استفاده قرار دهید.

سؤالات اساسی که در این کتاب به آنها پاسخ داده خواهد شد

این کتاب به شما کمک خواهد کرد تا از پیچیدگی‌های ذهن مردان آگاه شوید و پاسخ سؤالاتتان در مورد علل خیانت مردان را بیابید.


آیا دلیل خیانت مردان نارضایتی از روابط جنسی با همسرانشان است؟

علایم شناسایی مردان خیانت‌کار چیست؟

آیا مردان دربارهٔ خیانتشان چیزی به همسرانشان خواهند گفت؟

آیا آنها از ارتکاب به خیانت احساس گناه و عذاب وجدان دارند؟

آنها چه چیزی را در زندگی خود از دست رفته می‌دانند که اقدام به چنین کاری می‌کنند؟

زن جدیدی که وارد زندگی آنها شده چه ویژگی دارد که همسرشان آن را نداشته است؟


با پاسخ به سؤالات فوق، می‌توان از خیانت مردان جلوگیری کرد و چاره‌ای برای شکسته شکسته نشدن قلب همسران اندیشید.

وظیفهٔ مشاوران ازدواج معمولاً آشکار کردن مسائل و مشکلات نهانی زندگی افراد و کمک به آنها برای پیدا کردن راه حل مناسب توسط خودشان است. مشاوران باید شنونده‌های خوبی باشند و پس از شنیدن حرف‌های مراجعه کننده به او کمک کنند تا خودش راه‌حل مطلوب را پیدا کند و متوجه شود که انجام چه کارهایی برایش مفید و چه کارهایی باعث شکست او می‌شود. مشاور با اتکاء به طرح نظریه‌های علمی و جمع‌بندی اطلاعات به‌دست آمده به مراجعه کننده کمک بیشتری می‌کند.

در این کتاب نیز سعی شده است تا براساس اطلاعاتی که از خود مردان درگیر در مسئلهٔ خیانت به دست آمده، پیشنهادات مفیدی به خوانندگان ارائه شود. بنابراین شما می‌توانید پس از خواندن مطالب این کتاب، آن را کنار گذاشته، از اطلاعات جدیدی که کسب کرده‌اید برای ایجاد و حفظ یک زندگی مشترک مستحکم استفاده نمایید. نگران نباشید، کسی از شما انتظار ندارد که در تمام ابعاد زندگی مشترک به کامل‌ترین روش ممکن عمل نمایید.

راهنمای استفاده از کتاب

هدف این کتاب، کمک به زوجین برای یادگیری و تغییر شیوه‌های زندگی است به نحوی که نتایج سودمند و قابل توجهی نصیب هر دو نفر آنها شود.

در بخش اول کتاب سعی شده تا به سؤالات اساسی مطرح شده پاسخ‌های جامعی داده شود و سپس در بخش دوم فرمول‌هایی برای شناخت خصوصیات درونی افراد، شامل گفتگوهای درونی و… ارائه شده تا دلایل واقعی مشکلات ریشه‌یابی شده و نحوه تغییر آنها، آموزش داده شود.

موفقیت، بزرگ‌ترین انگیزه برای انسان و تغییر کردن از سخت‌ترین کارها برای اوست. به خصوص که اگر این تغییر، در دنیای عشق و احساسات باشد. شما به ازاء ایجاد تغییر مثبت در دنیای عشق و احساسات خود، یک گام به هدف که همان موفقیت در داشتن شوهری باوفا و صادق است نزدیک‌تر می‌شوید.

البته من قربانیان خیانت را سرزنش نمی‌کنم. شاید از این حرف تعجب کنید!! اما وقتی در مورد مردان و جنبه‌های مختلف زندگی زناشویی‌شان که آنها را به سمت انحراف می‌کشاند بیشتر بدانید، بدون هیچ تردیدی متقاعد خواهید شد که اشکالات موجود در زندگی زناشویی عامل اصلی انحراف بسیاری از مردان است و مهم‌ترین اشکال نحوه برخورد زوجین با یکدیگر و وجود یک شکاف عمیق در اعتماد بین آنهاست.

باور کنید خیانت مردان معمولاً به دلیل بی‌علاقگی به همسرانشان نیست. من حتی یک نفر را هم ندیده‌ام که از خیانت خود راضی و مایل به ادامه دادن آن باشد. اگر چه اکثر مردان خیانت‌کار رفتار همسرانشان را عامل اصلی می‌دانستند، باز هم درجاتی از پشیمانی و احساس مسئولیت نسبت به زندگی مشترک را اظهار و آرزو می‌کردند که ای کاش، می‌توانستند به عقب بازگشته، گذشته را جبران کنند.

اما درد و رنج زنانی که مورد خیانت شوهران خود قرار گرفته‌اند، آن‌قدر زیاد است که حاضرند برای رهایی دست به هر کاری بزنند و چه کاری ساده‌تر از مطالعهٔ کتابی که کمک می‌کند تا برای دستیابی به یک زندگی زناشویی ایده‌آل، توان و آموزش‌های لازم را کسب کنید. برای تغییر شرایط زندگی خود دست به اقدام بزنید.


داستان‌ها

در این کتاب سرگذشت افرادی که با آنها مصاحبه شده به شکل داستان‌هایی عبرت‌آموز و پنددهنده بیان شده است. همچنین داستان واقعیت‌های زندگی زناشویی بسیاری از زنان برای استفادهٔ شما در کتاب گنجانده شده است.

برنامه‌هایی برای اقدام سریع

همچنین برنامه‌ای مفید جهت اقدام و نتیجه‌گیری سریع ارائه شده است که در صورت اجرای قدم به قدم این برنامه تأثیر سریع آن را در زندگی زناشویی خود به وضوح مشاهده خواهید کرد. این برنامه بر اساس یافته‌هایی که از بررسی پاسخنامه‌های مردان شرکت‌کننده در این تحقیق به دست آمده تدوین شده است. شما با پیگیری قدم به قدم مراحل آن، احتمال خیانت شوهران خود را به شدت کاهش داده، در عین حال رابطه‌ای عمیق و صمیمانه ایجاد خواهید کرد.

یافتن پاسخ‌ها

در انتهای کتاب، وقت آن خواهد رسید تا با یافتن پاسخ سؤالات دست به اقدام بزنیم.

لطفاً خود را به جای مردی که به همسرش خیانت می‌کند تصور کرده و پرسشنامه زیر را پر کنید. سپس پاسخ خود را با پاسخ‌های مردان خیانت‌کار که در قسمت دوم همین بخش آورده شده است مقایسه نمایید. به خاطر داشته باشید که مردان شرکت‌کننده همه سابقه خیانت به همسرانشان را دارند و هرگز مورد مشاورهٔ فردی قرار نگرفته‌اند، پس همانند یک درمانگر یا به عنوان یک زن و از دیدگاه زنانه به سؤالات نگاه نکنید و از دادن پاسخ‌های خنثی هم بپرهیزید.

سعی کنید تصور نمایید که مردان خیانتکار واقعاً چه جوابی به این سؤالات خواهند داد. سعی نکنید که جواب درست و منطقی را پیدا کنید. بلکه جوابی را که به نظرتان صحیح است انتخاب کنید. این بهترین راه برای آموختن موارد مفید در این زمینه است.

پرسشنامه

چرا مردان خیانت می‌کنند؟

آیا شما قادر به خواندن ذهن مردان خیانتکار هستید؟

حدس خود را در مورد اینکه مردان خیانتکار چه جوابی به این سؤالات خواهند داد، در یک ورق بنویسید. (جواب‌ها باید شامل مقداری بین ۰ تا ۱۰۰ درصد باشند).

۱- دلایلی که مرا به سوی خیانت سوق دادند:

– نارضایتی از روابط جنسی با همسرم سهم بیشتری از نارضایتی احساسی و عاطفی داشت.

– نارضایتی احساسی و عاطفی از نارضایتی جنسی سهم بیشتری داشت.

– هر دو عامل، نارضایتی احساسی و نارضایتی جنسی به یک اندازه در ارتکاب من به این عمل سهیم بودند.

– عوامل دیگری غیر از جنبه‌های احساسی و جنسی در زندگی زناشویی و ترغیب من به سوی خیانت دخیل بوده‌اند.

۲- اصلی‌ترین دلیل خیانت من:

– نارضایتی جنسی.

– نارضایتی عاطفی.

– عوامل دیگر.

۳- مهم‌ترین عامل نارضایتی جنسی من از روابط با همسرم:

– روابط جنسی من با همسرم ارضاکننده نبود.

– همسرم به میزان زیادی به آراستگی ظاهری‌اش بی‌توجه بود.

– کم‌بودن تعداد دفعات برقراری روابط جنسی.

– هیچ‌یک از موارد فوق.

۴- مهم‌ترین عامل نارضایتی عاطفی من از همسرم:

– ترجیح دادن عواملی نظیر بچه‌ها، کار و مسئولیت‌های اجتماعی بر رابطه با من.

– فقدان شرایط لازم برای بیان عواطف و احساسات واقعی‌مان.

– عدم توجه و مراقبت کافی همسرم از من که نشانگر قدر ناشناسی او بود.

– فقدان ارزش‌ها و علایق مشترک میان من و همسرم.

– قطع روابط عاطفی میان ما.

– ناراحت، عصبی و پرخاشگر بودن همسرم.

– هیچ‌یک از عوامل فوق.

۵- تفاوت‌های میان فرد تازه‌وارد با همسرم

– ارائه رفتارهای جنسی جدید و متفاوت با آنچه همسرم انجام می‌داد.

– قدردانی زیاد او از من تا حدی که احساس خواستنی بودن و دوست داشتنی بودن می‌کردم.

– جذابیت ظاهری بیشتر او نسبت به همسرم.

– وجود روابط عاطفی عمیق و بیش از آنچه با همسرم داشتم.

– وجود علایق و سلایق مشترک بیشتر.

– برقراری ارتباط آزادتر میان ما.

– سایر موارد.

۶- تعداد دفعات شرکت من و همسرم در جلسات مشاورهٔ زناشویی قبل از شروع روابط خارج از خانواده:

– کمتر از سه جلسه.

– سه تا ده جلسه.

– بیش از ده جلسه.

۷- مکان اولین ملاقات من با این خانم:

– محل کار.

– محلّه.

– محل برگزاری فعالیت‌های اجتماعی فوق‌برنامه‌ای که روزهای تعطیل در آنها شرکت می‌کردم.

– اینترنت.

– هیچ‌یک از مکان‌های فوق.

۸- احساس گناه:

– در طول این مدت هرگز احساس گناه نکردم.

– فقط در اولین ارتباط احساس گناه و تقصیر کردم.

– در تمام مدت احساس گناه می‌کردم.

– با افزایش ارتباط، احساس گناهم کم‌کم تعدیل شد.

۹- وقتی که ازدواج کردیم:

– هرگز تصور نمی‌کردم که روزی به همسرم خیانت کنم.

– احتمال می‌دادم که روزی به همسرم خیانت کنم.

۱۰- آیا

– بدون این که از شما سؤالی شود واقعیت خیانت را به همسرتان گفته‌اید؟

– پس از این که همسرتان برای نخستین بار این قضیه را از شما پرسید حقیقت را به او گفتید؟

– پس از بارها و بارها سؤال کردن مجبور شدید حقیقت را به او بگویید؟

– بعد از این که همسرتان علیه شما مدرک به دست آورد واقعیت را برایش روشن کردید؟

– هرگز و تحت هیچ شرایطی چیزی بروز نداده‌اید؟

۱۱- بروز علایم زیر باعث شد تا همسرم به من مشکوک شود:

– اجتناب از برقراری روابط عاطفی بیشتر.

– خریدن گاه و بی‌گاه و بدون مناسبت هدیه برای او.

– انتقاد زیاد از او.

– کاهش دفعات برقراری روابط جنسی.

– صرف زمان زیاد در بیرون از منزل.

– برداشت مبالغی پول از حساب بانکی.

– دعوا و جر و بحث زیاد.

– موارد دیگر.


کتاب علل خیانت مردان در زندگی زناشویی و نقش زنان در پایبندی مردان

کتاب علل خیانت مردان در زندگی زناشویی و نقش زنان در پایبندی مردان
نویسنده : ام.گری نیومن
مترجم : فائزه عسکری ، فرناز عسکری
ناشر: انتشارات سبزان
تعداد صفحات : ۱۷۶ صفحه

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.