معرفی کتاب « الیور تویست »، نوشته چارلز دیکنز

کتاب الیور تویست نوشته چارلز ديكنز

دربارهٔ نویسنده

چارلز دیکنز در سال ۱۸۱۲ در خانواده‌ای پرجمعیت و کم درآمد به دنیا آمد. پدرش گر چه کارمند نیروی دریایی انگلستان بود اما همیشه بدهی داشت. برای همین بالاخره روزی داد طلبکارها در آمد و پدر چارلز را به زندان انداختند. اما این پایان ماجرا نبود، چون مدتی بعد وقتی خانم دیکنز دید که از عهدهٔ مخارج بچه‌های قد و نیم قدش بر نمی‌آید یک‌راست پیش شوهرش به زندان رفت و مدتی کنار او زندگی کرد!

آقای دیکنز علاوه بر چارلز، هفت دختر و یک پسر هم داشت، ولی البته از آن‌همه بچه، فقط یکی چارلز دیکنز شد! البته چارلز یک شبه نویسنده نشد. در کودکی مجبور بود برای کمک به اقتصاد خانواده هم کار کند و هم کتاب بخواند. با وجود این گره بختش تا نوزده سالگی باز نشد. یعنی زمانی‌که خبرنگار روزنامهٔ مورنینگ کرانیکل در مجلس عوام انگلیس شد و مجبور بود دائم خبر بنویسد و گزارش تهیه کند. با این‌همه او مثل خیلی از روزنامه‌نگارها دلش را به خبر و گزارش خوش نکرد بلکه برای گرفتن پولی جداگانه از روزنامه‌اش علاوه بر نوشتن گزارش، داستان‌هایی هم برای مجله‌ای که این روزنامه عصرها منتشر می‌کرد نوشت. خوشبختانه سرانجام نیز اولین رمانش نامه‌های پیک ویک را به چاپ رساند و نامش بر سر زبان‌ها افتاد.

***

یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های دیکنز پرکاری او بود. او که ده فرزند داشت برای تأمین مخارج خانواده‌اش گاهی مجبور بود هم‌زمان روی سه رمان کار کند. گذشته از این‌ها سردبیر یکی دو نشریهٔ دیگر هم بود و آثار دیگران را هم ویرایش می‌کرد. اما متأسفانه این پرکاری به حدی بود که او ناگزیر بود شب‌ها مدتی طولانی قدم بزند تا اعصابش کمی آرام شود!

 

م. ف.


کتاب الیور تویست نوشته چارلز دیکنز

کتاب الیور تویست
نویسنده : چارلز دیکنز
مترجم : محسن فرزاد
ناشر: نشر افق
تعداد صفحات: ۱۵۲ صفحه

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.