معرفی کتاب « بدون دردسر کمتر خرج کنید »، نوشته ریچارد تمپلار

0

: این کتاب ترجمه‌ای است از

How to Spend less

Richard Templar


مقدمه

حدس می‌زنم از آن جهت این کتاب را انتخاب کرده‌اید که (هرچند از روی اکراه) می‌دانید زمان آن فرا رسیده است که کمربندهای خود را محکم‌تر ببندید. شاید چند وقتی است که ولخرجی می‌کنید ولی اکنون زمان آن رسیده که کاری در این خصوص انجام دهید. با وجود این در اعماق وجودتان نگرانید که چگونه با کم‌تر مصرف کردن و کم‌تر پول خرج کردن می‌توانید زندگی مطلوبی داشته باشید. بالاخره کسی دوست ندارد فقیرانه زندگی کند و از لذت‌های زندگی محروم بماند.

اما باید این خبر خوش را بدهم که شما با کم‌تر خرج کردن لزوماً روزگار بدی نخواهید داشت. حتی ممکن است بتوانید از آن لذت هم ببرید. باور کنید که این عین واقعیت است. این ابداً با کاری که شما می‌کنید در ارتباط نیست. احتمالاً باید اقداماتی صورت دهید؛ اما تغییرات وسیعی در ذهن‌تان به وجود می‌آید. شاید لازم باشد به‌گونه دیگری بیندیشید، نگرش خود را تغییر دهید و ذهنیت دیگری پیدا کنید. من به شما نشان می‌دهم که چگونه می‌توانید این کار را بکنید.

کتاب‌های متعددی وجود دارند که راه صرفه‌جویی و کم‌تر خرج کردن را به شما آموزش می‌دهند. در اینترنت هم برای پس‌انداز کردن و صرفه‌جویی برنامه‌های مختلفی ارائه شده است. ممکن است بعضی از این‌ها مفید باشند؛ اما توجه و علاقه من بیش‌تر به طرز فکر و رفتار اشخاص است. کسانی را می‌شناسم که در صرفه‌جویی و کم‌تر خرج کردن از روش‌های مناسبی استفاده می‌کنند. روش‌های آن‌ها با روش‌های بقیه ما تفاوت دارد.

خود من در این زمینه تجربیاتی دارم. نمی‌توانم وانمود کنم که آدم به شدت فقیری هستم. من آن‌قدر خوشبخت هستم که بتوانم راحت زندگی کنم. اما در جریان کسادی سال ۱۹۸۹ باید از راهکارهای مختلفی استفاده می‌کردم تا با مشکلات شدید مالی روبه‌رو نشوم. به یاد دارم سر میز غذاخوری در آشپزخانه نشسته بودم و به انبوه قبض‌هایی که باید می‌پرداختم نگاه می‌کردم. در این فکر بودم که کدام را می‌توانم بپردازم و کدام را نمی‌توانم. تعداد قبض‌هایی که توانایی پرداخت‌شان را نداشتم بسیار زیاد بود.

باید بگویم که در واقع از آن وضع نفرت داشتم. به غیر از احساس نگرانی از چیزهایی را که قبلاً داشتم اکنون از دست داده بودم، احساس تنفر نیز می‌کردم.

اما توانستم با راهکارهایی آشنا شوم که مرا نجات بدهد؛ راهی که پیدا کردم با پولی که در جیب داشتم ارتباطی نداشت. مهم نگرش من بود. باید نگرش جدیدی پیدا می‌کردم. ناگهان به موقعیتی رسیدم که دیدم می‌توانم با بودجه‌ای به مراتب کم‌تر هم بسازم.

در این کتاب درس‌هایی را که آموخته‌ام با شما در میان می‌گذارم. بسیاری از مطالب را بر اثر صحبت با دیگران و خواندن کتاب آموختم که آنها را نیز با شما در میان می‌گذارم.

نکته مهمی که آموختم این بود؛ شادی و خوشبختی بستگی به این ندارد که چقدر توانایی خرج کردن دارید. و مهم نیست چقدر پول دارید؛ البته به شرط آن‌که بودجه شما از حداقل لازم کم‌تر نباشد. من میلیونرهای زیادی را می‌شناسم که بدبخت هستند و به دور از شادی روزگار می‌گذرانند. از سوی دیگر فقرای زیادی را هم می‌شناسم که خنده از لبانشان دور نمی‌شود. آن‌چه انسان‌ها را شاد می‌کند، پول درون کیف پولشان نیست؛ مهم این است که در ذهن آن‌ها چه می‌گذرد.

در این کتاب شما را با ۱۰۰ راهکار مختلف که طریقه صرفه‌جویی کردن، کم‌تر خرج کردن و در ضمن برخورداری از آسایش را در زندگی آموزش می‌دهد آشنا می‌کنم؛ هر چند معتقدم را هکارهای موجود در این زمینه بیش‌تر از این است. بنابراین خودتان هم می‌توانید از راهکارهای دیگری که به نظرتان مفید است استفاده و زندگی خوبی داشته باشید.

ریچارد تمپلار


معرفی کتاب بدون دردسر کمتر خرج کنید نوشته ریچارد تمپلار

کتاب بدون دردسر کمتر خرج کنید
نویسنده : ریچارد تمپلار
مترجم : مهدی قراچه‌داغی
ناشر: نشر قطره
تعداد صفحات : ۱۱۵ صفحه

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.