معرفی کتاب « ثروتمندان چه می‌دانند؟ »، نوشته رابرت کیوساکی

0

تقدیم به:

مادر عزیز و پدر بزرگوارم

که زیباترین مظاهر ازخودگذشتگی و فداکاری هستند.


مقدمه: ثروتمندان چه می‌دانند؟

شاید در آغاز، پولی نداشته باشید و به جای آن تنها رویای رسیدن به یک ثروت بزرگ را در سر بپرورانید. افراد زیادی هستند که رویایی در سر دارند اما تعداد محدودی از آن‌ها می‌توانند به رویای‌شان برسند. در هرحال باید بدانید که اگر ثروت را انتخاب کرده باشید، قادر هستید به آن دست پیدا کنید. هم اکنون شما در حال آشنا شدن با دنیای سرمایه‌گذاری هستید؛ شما در حال آموختن شیوه‌های واقعی سرمایه‌گذاری هستید در حالیکه بسیاری از مردم نگاهی سطحی نسبت به سرمایه‌گذاری دارند.

شما مسیر جدیدی برای زندگی خود انتخاب نموده‌اید! در کتاب اول (ثروتمندان به چه می‌اندیشند؟)، آموختید که چگونه با سوالاتی مثل «من کیستم؟ اهداف مالی چیست؟ آیا برای انتخاب ثروتمند شدن آماده هستم؟» می‌توانید نگرش خود را نسبت به مسائل مالی تغییر دهید. در ادامه نیز دانش و مهارت‌هایی را که برای حرکت به سمت آزادی مالی لازم است برایتان ارائه می‌کنیم. وقتی بدون اینکه کسی برای مطالعه کردن یا تصمیم گرفتن به شما فشار بیاورد، از پایه، دانش و برنامهٔ مالی خود را می‌سازید، با سرعت مطلوب خود پیش خواهید رفت.

***

پدر پولدار

برای ثروتمند شدن باید دانش مالی کسب کنید.

***

تصمیم بگیرید ثروتمند باشید

وقتی که من و همسرم در سال ۱۹۸۵ حدود سه هفته هیچ سرپناهی نداشتیم، به راحتی می‌توانستیم به عنوان کارمند مشغول کار شویم، اما ما تصمیم‌مان را گرفته بودیم. ما تصمیم گرفته بودیم ثروتمند باشیم- ثروتمند اما بدون سرپناه؛ به‌نظر متناقض می‌رسد.

ما تصمیم گرفته بودیم در سمت راست نمودار چهاربخشی جریان وجه نقد بمانیم. هدف ما آزادی مالی بود و می‌دانستیم که تنها از طریق بخش‌های B و I می‌توانیم به این هدف دست پیدا کنیم. می‌دانستیم باید برای قرار گرفتن در بخش B، دانش مالی کسب کنیم و برای قرار گرفتن در بخش I باید کسب‌وکاری راه بیندازیم.

تفکر متفاوت

می‌دانستیم برای ثروتمند شدن باید مانند ثروتمندان فکر کنیم. در کتاب اول، با برخی از تفاوت‌هایی که میان طرز فکر افراد معمولی و افراد ثروتمند وجود دارد، آشنا شدید:

* افراد معمولی:

مهم، امنیت شغلی است.

هدف من، داشتن یک خانه است.

بهترین کار، پس‌انداز پول است.

ثروتمندان انسان‌های خسیسی هستند.

* ثروتمندان:

مهم، راه انداختن یک کسب‌وکار است.

هدف من، داشتن یک مجتمع مسکونی است.

بهترین کار، سرمایه‌گذاری پول است.

ثروتمندان انسان‌های بخشنده‌ای هستند.

من و کیم می‌دانستیم که راه انداختن کسب‌وکار آسان نیست اما این را نیز می‌دانستیم که توان این کار را داریم. تصمیم گرفتیم یک شرکت آموزشی تاسیس کنیم. به‌وسیله پولی که از این راه به‌دست آوردیم توانستیم در املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری کنیم. در واقع این درآمد حاصل از املاک و مستغلات بود که ما را به آزادی مالی رساند.

واقعیت درونی خود را انتخاب کنید

من و کیم باید با هم برنامه مالی خود را انتخاب می‌کردیم. همدلی و اتحاد شما با همسر یا شریکتان در تهیه برنامه مالی بسیار مهم است زیرا اگر یکی از شما به دنبال امنیت مالی و دیگری به دنبال آزادی مالی باشد، با مشکل مواجه خواهید شد. من و کیم در آرزوی رسیدن به آزادی مالی با یکدیگر متحد و همدل بودیم؛ ما تصمیم داشتیم کسب‌وکاری را به کمک هم راه بیاندازیم.

من و کیم، آزادی مالی را انتخاب کردیم و به همین خاطر بود که توانستم در سن ۴۵ سالگی بازنشسته شوم و اگر چه کمی طول کشید اما بالاخره زمانی که من ۴۷ ساله و کیم ۳۷ ساله بود، توانستیم به آزادی مالی هم برسیم.

اما یادتان باشد که ممکن است واقعیت درونی ما و شما با هم تفاوت داشته باشد. من معتقدم که هر کس باید در ابتدا یک برنامه مالی برای امنیت و آسایش، و بعد از آن برنامه‌ای برای ثروتمند شدن داشته باشد. در راستای تحقق هر یک از این برنامه‌ها با من همراه شوید تا نمودار زیر را بررسی کنیم.

ساختار برنامه مالی

اگر هدف‌تان ثروتمند شدن است، واقعیت یا هدف شما باید شامل درآمدی بیشتر از ۱۰۰, ۰۰۰ دلار در ماه یعنی بیشتر از ۱, ۲۰۰, ۰۰۰ دلار در سال باشد. این نشان می‌دهد که شما برای پول کار نمی‌کنید بلکه این پول است که برای شما کار می‌کند. اگر واقعیت شما غیر از این است، پس ابتدا بر روی یک برنامه مالی برای امنیت تمرکز کنید که نیازمند ۵, ۰۰۰ دلار در ماه یعنی ۶۰, ۰۰۰ دلار در سال است. درآمد کمتر از ۲, ۵۰۰ دلار، خط قرمز و سطح حداقل درآمد را نشان می‌دهد که جایی در برنامه مالی برای امنیت ندارد.

به یاد داشته باشید که واقعیتِ شما نباید محصورتان کند و می‌تواند حاوی خبر خوبی برای شما باشد. زیرا با گام برداشتن در مسیر آزادی مالی، واقعیتِ شما نیز تغییر خواهد کرد؛ برنامه مالی شما نیز همگام با واقعیت‌های شما باید تغییر کند. نکته مهم در این مرحله، “آغاز” است.


کتاب ثروتمندان چه می‌دانند نوشته رابرت کیوساکی

کتاب ثروتمندان چه می‌دانند؟
نویسنده : رابرت کیوساکی
مترجم : مجتبی مهری
ناشر: انتشارات آوین
تعداد صفحات: ۱۲۸ صفحه


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

تصور شاهان صفوی بر اساس شرح متنی جهانگردان و افراد شاخصی که آنها را دیده و توصیف کرده‌اند

در حساب توییتر Cavid Ağa شاهان صفوی را بر اساس نوشته‌های قدیم به دقت و به صورت گرافیکی و چشم‌نوازی تصور شده‌اند.(توضیحات از ویکی پدیا) شاه اسماعیل بنا به نوشته‌های جیووانی ماریا دلی آنجیوللوشاه اسماعیل یکم (۱۷ ژوئیهٔ ۱۴۸۷ – ۲۳ مه…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده‌اند و نگرش جدیدی نسبت به تاریخ در ما ایجاد می‌کنند

عکس‌های تاریخی بسیار هستند. برخی از آنها از فرط تکرارِ دیگر روتین می‌شوند و نکته جدیدی به ما نمی‌افزایند. متاسفانه برخی از آنها در بایگانی‌های فراموش می‌شوندو کسی متوجه نکته‌شان نمی‌شود و به تدریج نابود می‌شوند و برخی هم کمتر از بقیه بها…

مجموعه عکس‌های چیزهای عجیب و ترسناکی که مو بر تن راست می‌کنند

چرا گاهی دوست داریم داستان‌ها یا فیلم‌های ترسناک را ببینیم؟ خود آزاری؟!در این پست که تعدادی عکس نستا ترسناک (بیشتر عحیب) خواهید دید، می‌خواهم نخست کمی در این مورد حرف بزنم.دلایل لذت بردن افراد از وحشت می‌تواند از فردی به فرد دیگر…

تصور واقعیت دگرگون به کمک میدجرنی – گالری عکس

تاریخ دگرگون یک ژانر جذاب است که به بررسی چگونگی تغییر مسیر تاریخ در صورت رخ دادن برخی رویداد‌های کلیدی به گونه‌ای متفاوت می‌پردازد.یک تغییر جزئی یا یک واگرایی عمده می‌تواند تخیل ما را به کار بیندازد تا آینده‌ای کاملا متفاوت که الان جزو…

مجموعه دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده را با هم مرور کنیم

هر چقدر عکس‌های تاریخی را با هم مرور کنیم، کم است. همان طور که قبلا هم نوشته بودم احتمالا بیشتر این عکس‌ها اگر در دوره خود در نشریه‌ای منتشر می‌شدند، خیلی عادی به نظر می‌رسیدند، اما حالا بعد از گذشت دهه‌ها یا حدود یک قرن، برای ما عجیب و…

خرابی چون‌ که از حد بگذرد آباد می‌گردد! – گالری عکس‌های قبل و بعد این مکان‌های زشت یا مخروبه

تماشای مراحل ساخت هنرهای دستی یا دکوراسیون داخلی و خارجی منزل برای بسیاری جالب و لذت‌بخش است. حتی اگر فعلا یارای تجمل باز اقتصادی خرید و بهسازی و نوسازی منزل نداشته باشند یا عملا در کار هنری نباشند.دست‌کم ایده‌ای در ذهنشان می‌ماند که از…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.