معرفی کتاب « مشاوره‌ی پیش از ازدواج »، نوشته دکتر محسن دهقانی ، فاطمه میرمحمدی

کتاب مشاوره‌ی پیش از ازدواج نوشته دکتر محسن دهقانی فاطمه میرمحمدی

پیش‌گفتار

طبق معمول همیشه در اتاق کارم نشسته و پرونده‌ها را مطالعه می‌کردم که درِ اتاق به‌صدا درآمد و منشی مراجع‌های جدید را به اتاق راهنمایی کرد. دختر و پسری جوان با چهره‌هایی شاداب، نگاهی عاشقانه و پرامید و ذهنی جست‌وجوگر وارد شدند. زاویهٔ نشستن آن‌ها نسبت به هم و نگاه‌هایی که با هم مبادله می‌کردند نشان می‌داد چه‌قدر مشتاق‌اند تمام سؤالاتی را که در ذهن دارند در همان آغاز جلسه بپرسند. مثل همیشه از آن‌ها خواستم علت مراجعه‌شان را توضیح دهند. مانند موردهای قبلی مشاورهٔ پیش از ازدواج، این زوج هم می‌خواستند بدانند آیا برای شروع زندگی مشترک با یک‌دیگر مناسب‌اند؟ چگونه باید رابطهٔ خود را به‌درستی پیش ببرند؟ برای حل تعارض‌هایی که در طول مدت رابطه پیدا شده‌اند چه باید بکنند؟ آیا راهی هست که از بروز این تعارض‌ها پیشگیری کنند؟ و برخی انتقادهای کوچک و بزرگی که دربارهٔ رفتار و افکار یک‌دیگر داشتند.

این‌ها از معمول‌ترین مواردی‌اند که زوج‌های جوان مطرح می‌کنند. سؤالاتی که پاسخ به آن‌ها نقش مهمی در تصمیم‌گیری و تعیین مسیر زندگی ایشان دارد. البته در مشاورهٔ پیش از ازدواج غالباً تلاش می‌شود تا زوج با دادن اطلاعات مناسب و آموزش مهارت‌های مورد نیاز، به این توانایی برسند که خود در مورد ادامهٔ رابطه یا خاتمه‌دادن به آن تصمیم بگیرند.

تجربهٔ بالینی نشان می‌دهد اغلب زوج‌ها زمانی به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند که مدت زیادی از شروع رابطهٔ آن‌ها گذشته است و متأسفانه به‌سبب نداشتن اطلاعات و مهارت لازم، به رابطه آسیب‌هایی زده‌اند. در اکثر موارد، هدف از مراجعه به مراکز مشاوره انتقال مسئولیت تصمیم‌گیری از زوج به روان‌شناس است. روان‌شناسان باید مراقب باشند در این دام گرفتار نشوند و فقط به زوج کمک کنند تا مسیرهای موجود را ببینند و با شناخت کافی، بهترین مسیر را برای ادامهٔ زندگی فردی و مشترک خود انتخاب کنند. از این‌رو، لازم است روان‌شناس با دقت نیازهای فردی و مشترک زوج را شناسایی کند و متناسب با آن خدمات لازم را به ایشان ارائه کند.

با توجه به نیاز جامعه به داشتن متخصصانی در این حوزه، تلاش کرده‌ایم با استفاده از تجربهٔ بالینی، آموزشی و پژوهشی خود مجموعه‌ای را گردآوری کنیم که بتواند رسیدن به این هدف را تسهیل کند. امید است در انجام این رسالت موفق باشیم.


مقدمه

ازدواج چیست؟ چرا افراد ازدواج می‌کنند؟ آیا همهٔ افراد تعریف یکسانی از ازدواج دارند؟ آیا دلایل افراد برای تشکیل خانواده یکسان است؟ عشق چیست؟ این‌ها سؤالات اساسی‌اند که پاسخ به آن‌ها تا حد زیادی مسیر زندگی زوج را مشخص می‌کند. همچنین، اطلاعات مناسبی نیز در اختیار روان‌شناس قرار می‌دهد. ازاین‌رو، لازم است که خود روان‌شناس پاسخی برای این سؤالات داشته باشد، هرچند تعریف مطلقی برای ازدواج وجود ندارد. ازدواج قراردادی اجتماعی است که دو فرد را متعهد به ماندن در کنار یک‌دیگر و پذیرش برخی مسئولیت‌ها در قبال یک‌دیگر می‌کند. باید به‌یاد داشت برای تداوم یک رابطه، تعهد شخصی نیز نیاز است که در مدت آشنایی شکل می‌گیرد و در طول زندگی مشترک زوج ادامه می‌یابد. متأسفانه اکثر افرادی که تصمیم به ازدواج می‌گیرند شناخت صحیحی از ازدواج یا برنامه‌ریزی مشخصی برای زندگی مشترک ندارند و اغلب پس از مدت کوتاهی با مشکلات و تعارض‌هایی روبه‌رو می‌شوند که هنوز برای مقابله با آن‌ها یا حل آن‌ها آمادگی و مهارت کافی ندارند.

گاهی نیز افراد در تعریف خود از احساسات دچار اشتباه می‌شوند؛ برای مثال، پس از گذشت مدت کوتاهی از رابطه این جمله را برای بیان احساس خود دربارهٔ دیگری به‌کار می‌برند: «من عاشق او هستم». درحالی‌که این احساس هنوز بر پایهٔ شناخت از یک‌دیگر شکل نگرفته است و از سوی دیگر، با قیود و شروط و حتا، در مواردی، محدودیت‌هایی برای دیگری همراه است: «من عاشق او هستم، پس باید تمام توجهش به من باشد»، «من عاشق او هستم، پس باید با درخواست‌های من موافقت کند» یا «اگر عاشق من است، باید حق و حقوقم را تمام و کمال بپردازد». وظیفهٔ روان‌شناس این است که با دادن آگاهی لازم به افراد کمک کند تعاریف مناسبی برای افکار، احساسات و رفتارهای خود پیدا کنند و با دلایل شکل‌گیری این موارد آشنا شوند.

از نظر ما، مهم‌ترین عاملی که به داشتن ازدواج موفق کمک می‌کند شناختی است که هر یک از زوجین نسبت به خود دارد. این شناخت با تصمیم‌گیری آگاهانه دربارهٔ انتخاب‌های هر فرد همراه می‌شود که نتیجهٔ آن پذیرش مسئولیت این انتخاب است. در شرایطی که فرد مسئولیت انتخاب خود را می‌پذیرد، برای حل مشکلات و موانعی که بر سر راه وی در رسیدن به اهدافش قرار می‌گیرد حداکثر تلاشش را می‌کند. در صورت بروز اشتباه نیز مسئولیت آن را می‌پذیرد و برای تصحیح یا جبران آن گام‌های مؤثری برمی‌دارد و در این راه به‌آسانی امید خود را از دست نمی‌دهد.

شناخت از خود نیازمند آگاهی از عواملی است که بر عملکرد شخصی و اجتماعی افراد تأثیر می‌گذارد. شناخت‌ها، هیجان‌ها، رفتارها، ویژگی‌های جنسیتی و عوامل اجتماعی ازجمله مهم‌ترین این مواردند. هر فرد آگاهانه یا ناآگاهانه با مجموعه‌ای از شناخت‌ها، هیجان‌ها، رفتارها، ویژگی‌های جنسیتی و عوامل اجتماعی وارد زندگی مشترک می‌شود: شناخت‌ها شامل توجه انتخابی، اسناد، انتظارات، فرضیه‌ها و استانداردها (بایدها و نبایدها) است، هیجان‌ها حاصل تجارب شخصی و اجتماعی است. رفتارها تحت تأثیر شناخت‌ها و هیجان‌های فرد، شخصیت، خانواده، مدرسه و محیط اجتماعی وی شکل گرفته است، ویژگی‌های جنسیتی شامل بیولوژی بدن و ساختار مغزی است و عوامل اجتماعی تجربیاتی است که فرد در طول دورهٔ رشد خود به‌دست می‌آورد. افراد با شناخت این عوامل می‌توانند از نقاط قوت و ضعف و همچنین علت برخی از رفتارها یا هیجان‌های خود آگاهی یابند و براساس این شناخت است که به‌دنبال یافتن فردی با نقش همسرند که بیش‌ترین انطباق را با ویژگی‌ها و توانایی‌های آن‌ها داشته باشد؛ امری که بیش‌تر افراد جرئت مواجه‌شدن با آن را ندارند.

در طول جلسات مشاورهٔ پیش از ازدواج، روان‌شناس به افراد کمک می‌کند تا بتوانند به شناخت نسبی از خود و فردی برسند که برای همسری آینده انتخاب کرده‌اند. همچنین در صورت لزوم، مهارت‌های مورد نیاز برای بهبود عملکرد فردی و زوجی را به آن‌ها آموزش می‌دهد.

در این کتاب سعی کرده‌ایم اطلاعاتی را در اختیار روان‌شناسان گرامی قرار دهیم تا علاوه بر داشتن محتوایی برای برگزاری جلسات، بتوانند ساختاری را برای جلسات مشاورهٔ خود برنامه‌ریزی کنند.

با توجه به اهمیت خانواده در سلامت روانی و امنیت اجتماعی، تلاش برای شکل‌گیری صحیح این نهاد اجتماعی از اهمیت بسزایی برخوردار است. در جامعهٔ امروز، افراد به منابع اطلاعاتی بسیاری دسترسی دارند که متأسفانه برخی از آن‌ها اطلاعات حقیقی یا متناسب با فرهنگ را در اختیار مخاطبان قرار نمی‌دهند. در این شرایط، نقش روان‌شناسان پیش از ازدواج و توانایی آن‌ها در این زمینه اهمیت بالایی دارد. چراکه آن‌ها علاوه بر در اختیار قراردادن اطلاعات واقعی و متناسب با فرهنگ جامعه، باید افکار، باورها و اعتقادات نادرستی را اصلاح کنند که در ذهن مراجعان شکل گرفته‌اند. ازاین‌رو، داشتن آگاهی لازم به‌منظور طراحی ساختار و محتوای جلسات از اولویت‌های کاری روان‌شناسان است.

گاهی روان‌شناسان تازه‌کار نگران این مسئله‌اند که چه‌طور بدون داشتن تجربهٔ کافی وارد فرایند ارزیابی و مشاوره شوند. گاهی نیز نگران فراموش‌کردن سؤالاتی‌اند که باید از مراجع بپرسند. گاهی با مراجعانی مواجه می‌شوند که هیجان زیادی برای بیان تمام مسائل خود در زمانی کوتاه دارند. درحالی‌که روان‌شناس باید برای کنترل جریان مصاحبه و زمان جلسه اقدام مناسبی انجام دهد. در این کتاب سعی داریم تا به سؤالات، نگرانی‌ها و نیازمندی‌های روان‌شناسان در زمینهٔ مصاحبه و ارزیابی افراد پیش از ازدواج پاسخ دهیم. پیش از پرداختن به مسائل اصلی دربارهٔ مشاورهٔ پیش از ازدواج، به اصول کلی اشاره می‌کنیم که باید در فرایند ارزیابی و جمع‌آوری اطلاعات مورد توجه روان‌شناسان قرار گیرد.

تصور کنید زوجی به شما مراجعه کرده‌اند که پیش از ازدواج با تردیدهایی دربارهٔ تداوم رابطه یا برخی تفاوت‌های رفتاری و اجتماعی روبه‌رو شده‌اند و گاهی نیز بحث‌های جدی بر سر این مسائل داشته‌اند. در چه صورت می‌توانید به آن‌ها کمک کنید و راهنمایی‌های لازم را در اختیارشان قرار دهید؟ حتماً پاسخ اغلب شما این است: «از طریق اطلاعاتی که از مراجع (دربارهٔ مدت آشنایی، نحوهٔ آشنایی، نوع مسئله، عوامل دخیل در ایجاد و استمرار آن، توانایی‌ها و اقدامات قبلی آن‌ها و…) به‌دست می‌آوریم». حق با شماست. اما چه‌طور این اطلاعات را به‌دست می‌آوریم؟

مشاهدهٔ دقیق از مهم‌ترین ابزارهای کسب اطلاعات است. مشاهده موجب می‌شود اطلاعات ارزشمندی در خصوص کیفیت ارتباط زوج (فراوانی انواع خاصی از رفتارهای مثبت و منفی، مانند انتقاد، توهین، حمایت، مراقبت و…) و الگوهای ارتباطی حاکم بر رابطه (تعقیب‌ـ‌کناره‌گیری، کناره‌گیری متقابل و…) در اختیار درمانگر قرار گیرد. با مشاهدهٔ ارتباط کلامی و غیرکلامی زوج در اتاق انتظار، نحوهٔ ورود آن‌ها به اتاق مشاوره، مکانی که برای نشستن انتخاب می‌کنند، فاصلهٔ آن‌ها از یک‌دیگر، زاویه‌ای که برای نشستن انتخاب می‌کنند، میزان تماس چشمی که با یک‌دیگر در طول جلسه برقرار می‌کنند، واکنش و احساسی که به صحبت‌های یک‌دیگر نشان می‌دهند، قطع‌کردن توضیحات دیگری برای بیان نظر خود، چگونگی پاسخ‌دادن به اعتراض‌ها و انتقادهای دیگری و… می‌توان بخشی از اطلاعات مورد نیاز را به‌دست آورد. برای مثال، فرض کنید زوجی وارد اتاق شما می‌شوند. پسر به محض ورود با صدای بلند و پرانرژی سلام می‌کند و چند جمله‌ای در مورد فضای اتاق یا سن و سال شما می‌گوید. در این هنگام متوجه می‌شوید چهرهٔ دختر کمی گرفته است و تمایلی به مکالمات نامزدش نشان نمی‌دهد. هنگام نشستن روی صندلی نیز سعی می‌کند با فاصله از وی بنشیند. در طول جلسه و گفت‌وگوی نامزدش، با شما یا با وی تماس چشمی کوتاهی برقرار می‌کند و گاهی در پاسخ به آن‌چه گفته می‌شود لبخند سردی می‌زند. با توجه به آن‌چه مشاهده کرده‌اید، فرض‌هایی در ذهن شما شکل می‌گیرد که برای تأیید یا رد آن‌ها نیاز به اطلاعات بیش‌تری دارید. بنابراین، هرچند مشاهده اطلاعات ارزشمندی در اختیار روان‌شناس قرار می‌دهد، باید توجه داشت که همیشه استنباط‌های درمانگر از افکار، احساس و رفتارهای زوج درست نیست. برای مثال، وقتی سارا از تأخیر یک ساعتهٔ نامزدش در هفتهٔ گذشته برای آمدن به رستوران، افکار اضطراب‌آوری که در مورد علت احتمالی تأخیر وی به ذهنش خطور کرده بود، حال بدی که در آن ساعت تجربه کرده بود و شدت عصبانیتش وقتی متوجه شد که نامزدش زمان را اشتباه به ذهن سپرده صحبت می‌کرد، صورت نامزدش درهم کشیده شد. در نگاه اول، به‌نظر می‌رسد علی از صحبت‌های سارا ناراحت و عصبانی شده، اما وقتی روان‌شناس از وی خواست تا دربارهٔ حرف‌های سارا نظرش را بیان کند، علی اشاره کرد که «فکر نمی‌کردم با دیر آمدنم این همه فکر به ذهنش خطور کند و این‌قدر نگران شود. از دست خودم عصبانی‌ام که ساعت را یادداشت نکرده بودم. قول می‌دهم بعد از این ساعت دقیق قرارها را به‌خصوص در روزهای کاری پرفشار یادداشت کنم تا این‌چنین باعث نگرانی تو نشوم». ممکن است در طول گفت‌وگو یکی از افراد هر زمان عصبانیت همسرش را مشاهده می‌کند، سکوت کند یا موضوع بحث را عوض کند؛ از دیدگاه درمانگر این الگوی رفتاری ناکارآمد است. درحالی‌که زوج با شناختی که از هم دارند این رفتار را انتخاب کرده‌اند تا از بروز درگیری و اختلاف بیش‌تر پیشگیری کنند، در موقعیت مناسب دربارهٔ موضوع مورد اختلاف با هم صحبت می‌کنند. از این‌رو، باید فرضیه‌های حاصل از مشاهده را آزمود؛ بدین‌منظور، روان‌شناس به اطلاعات بیش‌تری نیاز دارد.

مصاحبه با زوج ابزار دیگری است که به روان‌شناسان کمک می‌کند علاوه بر کسب اطلاعات بیش‌تر، به آزمون فرضیه‌هایی بپردازند که در طول مدت مشاهده در ذهن‌شان شکل گرفته است. در مورد مثال قبل، تصور کنید فرضیهٔ شما این بود که احتمالاً خانم از این رابطه رضایت چندانی ندارد و تحت فشار والدین تصمیم به ازدواج گرفته است، اما پس از مصاحبه و پرسیدن دلیل مراجعهٔ زوج و انتظاری که از شما دارند، متوجه می‌شوید که فقط دو ماه به آزمون کارشناسی ارشد خانم مانده است. به‌دلیل اضطراب بالا، آستانهٔ تحمل او پایین آمده و به‌سبب ناتوانی در ابراز صحیح آن به نامزد، بین آن‌ها اختلاف‌هایی در مورد موضوعات جزئی دیگر پیش آمده که تا حدی باعث دلسردی و تردید دختر برای ادامهٔ رابطه شده است. درحالی‌که پیش از این روابط آن‌ها رضایت‌بخش بوده است. در این مورد، موقعیت فعلی و فقدان مهارت لازم برای مقابله با این شرایط، باعث نارضایتی خانم از رابطه شده است نه اجبار به انجام ازدواج از سوی دیگران. بنابراین، همان‌طور که مشاهده کردید با اجرای مصاحبه علاوه بر به‌دست‌آوردن اطلاعات بیش‌تر، فرضیهٔ اولیه هم اصلاح شد. البته همیشه مشاهده و مصاحبه همهٔ اطلاعات لازم را در اختیار روان‌شناس قرار نمی‌دهد.

در صورتی که روان‌شناس در طول مشاهده و ارزیابی احساس کند صحبت در مورد موضوعی خاص برای زوج یا یکی از آن‌ها دشوار است یا این‌که آن‌ها با تمام جوانب مسئلهٔ مورد نظر آشنا نیستند، از پرسش‌نامه برای جمع‌آوری اطلاعات بیش‌تر استفاده می‌کند. پرسش‌نامه علاوه بر اطلاعاتی که در اختیار روان‌شناس قرار می‌دهد، موجب می‌شود تا زوج اطلاعات بیش‌تری در خصوص موضوع مورد پرسش به‌دست آورند. ازاین‌رو، توصیه بر این است که روان‌شناس در زمان تکمیل پرسش‌نامه حضور داشته باشد تا در صورت لزوم به سؤال‌ها یا ابهامات زوج پاسخ دهد و همچنین رفتار آن‌ها را در زمان پاسخ‌گویی مشاهده کند. باید توجه داشت که پیش از اجرای پرسش‌نامه باید به زوج اطمینان داد که اطلاعات به‌دست‌آمده محرمانه باقی می‌ماند و فقط در صورت موافقت مراجع، در جلسهٔ مشترک با نامزد مطرح می‌شود. برای مثال، در مواردی که مراجع در گذشته مورد آزار جنسی قرار گرفته یا درحال حاضر نامزدش او را مورد آزار قرار می‌دهد، درمانگر ابتدا در جلسهٔ فردی اطلاعات تکمیلی در این مورد را از مراجع کسب می‌کند و در ادامه با توجه به شدت آزار و موافقت مراجع، مداخلهٔ مناسب را پیشنهاد می‌کند، برای مثال، گزارش به سوپروایزر و مقامات ذی‌ربط، مداخلهٔ فردی در مورد همسر به‌منظور مدیریت خشم یا مصرف دارو.

با توجه به آن‌چه گفته شد، آگاهی و شناخت دقیق از علت اصلی مراجعه در شکل‌دادن ساختار مداخله نقش مهمی دارد. چراکه زوج‌ها به دلایل مختلفی برای مشاورهٔ پیش از ازدواج مراجعه می‌کنند. برخی از آن‌ها فقط نیازمند شناخت بیش‌تر از ویژگی‌های شخصیتی خود و دیگری‌اند تا بتوانند با مشکلات و اختلافات‌پیش‌آمده مقابله و آن‌ها را حل کنند. درحالی‌که به برخی از زوج‌ها باید مهارت‌های خاصی را آموزش داد، در مورادی نیز شدت تفاوت‌های زوج به اندازه‌ای است که باید به آن‌ها کمک کرد تا در مورد استمرار رابطه و چگونگی مدیریت پیامدهای آن تصمیم‌گیری کنند. روان‌شناس با پرسیدن سؤالاتی همچون «چه مسئله‌ای باعث شده به این‌جا بیایید؟» یا «چه کمکی از من ساخته است؟» یا «می‌دانید برای چه این‌جا هستید؟» زمینهٔ این آگاهی و شناخت را فراهم می‌کند.

به‌طورکلی، مشاهده و ارزیابی موارد زیر به درمانگر اجازه می‌دهد به درک مناسبی از ساختار رابطهٔ زوج و محیط آن‌ها برسد. در ادامه مفصلاً به این موارد می‌پردازیم.


* فاصلهٔ زوج از یک‌دیگر هنگام نشستن.

* نحوهٔ ارتباط هریک از زوجین با اعضای خانواده‌اش و بررسی رابطهٔ اعضای خانواده با یک‌دیگر.

* چه کسی در مورد مسائل پیش‌آمده صحبت می‌کند و چه کسی سکوت می‌کند.

* چه کسی می‌خواهد صحبت کند و چه کسی فقط وقتی با وی صحبت شود، حرف می‌زند.

* کدام‌یک موافق یا مخالف وجود مشکل یا اهداف مشاوره‌اند.

* در مورد چه موضوعاتی اجازهٔ صحبت دارند، چه کسی صحبت را شروع می‌کند یا پیشنهاد می‌دهد، در مورد چه موضوعاتی محدودیت گفت‌وگو وجود دارد.

* چه کسی می‌تواند صحبت دیگری را قطع کند یا مخالفت خود را بیان کند و چه کسی نمی‌تواند و به چه دلیل.

* هیجانات هر فرد چه‌طور بیان و پاسخ داده می‌شود.

* چه کسی برای حل مسئله تلاش می‌کند و چه کسی خود را درگیر نمی‌کند.

* نقش‌های هر فرد چگونه با نقش‌های جنسی سنتی گره خورده است.

همچنین با توجه به اهمیت سلسله‌مراتب در ساختار خانواده و بهخصوص فرهنگ ما و به‌دلیل ارتباطی که سلسله‌مراتب با مسائل قدرت، تصمیم‌گیری، و نقش‌های زوج دارد، بهتر است این مورد جداگانه ارزیابی شود. ارزیابی سلسله‌مراتب و الگوهای تعاملی حاکم بر روابط خانوادگی هر فرد، رابطهٔ زوجین در مدت آشنایی و پس از ازدواج با توجه دقیق به موارد زیر به‌دست می‌آید

* چه کسی مسئول کدام فعالیت‌ها و کارکردها در خانوادهٔ هرفرد یا در رابطهٔ زوجین بوده/ است.

* چه کسی مسئول نظم‌دادن و چه کسی مسئول امور تفریحی بوده/ است.

* چه کسی میتوانسته/ می‌تواند مستقلاً تصمیم بگیرد و چه کسی باید مشورت کند.

* چه کسی قدرت رد تصمیمات مهم را داشته/ دارد.

* نقش‌های هر فرد چگونه با نقش‌های جنسی سنتی گره خورده است.


همچنین، با ارزیابی نیازهای فردی زوجین، مانند پیشرفت، قدرت و کنترل و نیازهای عمومی ایشان، همچون مهرطلبی، نوع‌دوستی، یاری‌رسانی و همچنین میزان توانایی آن‌ها در برآوردن نیازهای یک‌دیگر، ویژگی‌های شخصیتی زوج (درون‌گرایی و برون‌گرایی) و… می‌توان اطلاعات مفیدی در خصوص مسیر زندگی آینده و مشکلات احتمالی ایشان در اختیارشان قرار داد و در صورت لزوم، مهارت‌های مناسب را به‌منظور مقابله و حل این مشکلات به آن‌ها آموزش داد.

در مجموع، مشاورهٔ پیش از ازدواج با هدف شناخت از خود و دیگری، آشنایی با مفهوم ازدواج، ویژگی‌های ازدواج موفق و مهارت‌های مورد نیاز برای داشتن ازدواجی رضایت‌بخش به زوج کمک می‌کند تا پایه‌های زندگی مشترک خود را براساس آگاهی و پذیرش مسئولیت بنا کنند. ازاین‌رو، روان‌شناس باید اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار داشته باشد. در این کتاب تلاش کرده‌ایم به این نیاز روان‌شناسان پاسخ دهیم.


فصل اول: مشاورهٔ پیش از ازدواج

اگر کسی توجه ما را به خود جلب کرده است و درنتیجه برای شناخت بیش‌تر از وی دست به کار شدیم و پس از کسب شناخت، متوجه شدیم به وی علاقه‌مندیم، رفتاری عاقلانه داشته‌ایم، اما اغلب پیش از رسیدن به شناخت مناسب از یک‌دیگر احساس می‌کنیم عاشق شده‌ایم. به‌خصوص در مواردی که فکر می‌کنیم نمی‌توان به شخص مورد نظر رسید یا والدین مانع دیدار می‌شوند احساس عشق شدت بیش‌تری پیدا می‌کند. در این موارد گاهی بعد از گذشت چند ماه متوجه می‌شویم هریک عادت‌ها، نگرش‌ها یا ارزش‌هایی داریم که در تضاد با دیگری است. گاه این اختلاف تا حدی است که زوج را دچار مشکلات جدی می‌کند و زمانی‌که برخی از این زوج‌ها برای مشورت به متخصص مراجعه کنند، تصمیم می‌گیرند به رابطه پایان دهند. علاوه‌بر تأثیرات روانی این تصمیم که تا مدت‌ها باقی می‌ماند، افکار و باورهایی دربارهٔ رابطه و فرد مناسب برای ازدواج در فرد شکل می‌گیرد که ناخودآگاه آن‌ها را به رابطه‌های جدید با دیگر افراد تعمیم می‌دهد. تکرار برقراری رابطه با افراد مختلف و شکل‌گیری برخی شناخت‌های نادرست نظیر باورها، معیارها و انتظارات اشتباه در مورد همسر، زندگی و رابطهٔ پس از ازدواج ممکن است خطری جدی برای پایداری ازدواج و داشتن یک زندگی آرام و شاد باشد. بنابراین، با توجه به تأثیر درازمدت این نوع روابط بر زندگی، بهتر است اقداماتی پیشگیرانه انجام دهیم تا مشکلات را در هر رابطه‌ای به حداقل برسانیم.

ازدواج و مشاورهٔ پیش از ازدواج

براساس نظریهٔ استرنبرگ، افراد قصه‌های عشق منحصر به فردی دارند که در طول زندگی شکل گرفته‌اند و برای تحقق آن‌ها تلاش می‌کنند. این قصه‌ها تحت تأثیر عواملی ساخته می‌شوند نظیر تجربیات شخصی، داستان‌هایی که دربارهٔ روابط دیگران شنیده‌اند یا خوانده‌اند، الگوهای روابط والدین یا خویشاوندان یا آن‌چه در فیلم‌ها و سریال‌ها دیده‌اند (Sternberg, 1994). استرنبرگ معتقد است هر قصه الگوی رفتاری و فکری خاصی را ایجاد می‌کند. بنابراین افرادی با قصه‌های متفاوتْ الگوهای فکری و رفتاری متفاوتی را دنبال می‌کنند.

با توجه به این دیدگاه، طبیعی است که هر فرد تعریف و انتظارات متفاوتی از ازدواج و روابط صمیمانه داشته باشد. مشکل اصلی این‌جاست که گاهی تعریف افراد از ازدواج با واقعیت منطبق نیست و انتظارات نادرستی از زندگی مشترک دارند. برای مثال، فردی که همیشه شاهد دعوا و مشاجرهٔ والدین خود بوده و از این وضعیت رنج برده است، ممکن است ازدواج را راهی برای ساختن یک زندگی آرام و شاد بداند و تصمیم بگیرد در زندگی خود هرگز با همسرش مشاجره نداشته باشد. این فرد با ورود به زندگی مشترک با موارد جدید و پیش‌بینی‌نشده‌ای برخورد می‌کند که آمادگی پذیرش و مقابله با آن را ندارد. مواردی نظیر عدم رضایت از معاشرت با برخی دوستان همسر، تفاوت‌های فرهنگی دو خانواده، سوءتفاهم‌هایی که گاه میان عروس و خانوادهٔ همسر پیش می‌آید و… در این شرایط، فرد متوجه می‌شود انتظارات وی از زندگی و رابطه با همسر برآورده نمی‌شود. این درک ممکن است موجب نگرانی فرد از تکرار الگوهای ارتباطی والدینش شود و درنتیجه، اقدامات جبرانی انجام دهد؛ برای مثال در موارد مشابه بعدی نظر یا مخالفتش را بیان نکند تا از بروز بحث و جدل پیشگیری کند یا پس از هر بحث واکنش‌های مراقبتی و توجه بیش از اندازه نشان دهد تا احساس گناهش را کاهش دهد. هرچند برخی از این افراد به‌دلیل برخورداری از شبکهٔ حمایتی قوی، انگیزهٔ تغییر، تمایل به استمرار زندگی، علاقه به یک‌دیگر، داشتن فرزند، مراجعه به زوج‌درمانگر و کسب مهارت‌های لازم برای داشتن زندگی شادتر با شرایط جدید سازش پیدا می‌کنند، متأسفانه در موارد زیادی تحمل شرایط پیش‌بینی‌نشده دشوار است و موجب می‌شود زوج برای جدایی از یک‌دیگر اقدام کنند. با توجه به تأثیرات نامطلوب طلاق بر زوج، فرزندان، اطرافیان و جامعه، بهتر است که اقدامات پیشگیرانه‌ای همچون مشاورهٔ پیش از ازدواج انجام شود تا زوج با شناخت درست وارد این مرحله از زندگی شوند.

برخی ازدواج را یکی از معنادارترین و اساسی‌ترین روابط انسانی توصیف می‌کنند. به این دلیل که ازدواج ساختاری ابتدایی برای پایه‌گذاری روابط خانوادگی و پرورش نسل بعد فراهم می‌کند (Rosen-Grandon, Myers, Hatti, 2004). از دیدگاه آدلر ازدواج صرفاً عملی نیست که دو فرد انجام می‌دهند، بلکه ارتباط گذشته با آینده نیز هست (Adler, 1931). ازدواج دورهٔ گذاری است که باعث ارتباط دو خانواده با یک‌دیگر می‌شود و رشد نسل بعد را در هر دو خانواده پیش‌بینی می‌کند. به همین دلیل، از نظر آدلری‌ها هدف مشاورهٔ پیش از ازدواج ایجاد رابطهٔ توأم با همکاری در زوج و بهزیستی تمام کسانی است که با زندگی آن‌ها در ارتباط‌اند، چراکه مشاورهٔ پیش از ازدواج به شکل‌گیری، غنا و بهبود کیفیت رابطهٔ زوج و مهارت‌های بین فردی آن‌ها کمک می‌کند (Murray, 2004).

در مشاورهٔ پیش از ازدواج، به زوج فرصت می‌دهند به یادگیری و کسب بینش در خصوص خود، دیگری، نحوهٔ عملکرد مشترک، سازگاری با شرایط جدید و ویژگی‌ها و مهارت‌های لازم برای داشتن ازدواجی موفق و سالم بپردازند (Larson and Olson, 2010).

اصول کلی در مشاورهٔ پیش از ازدواج

در مشاورهٔ پیش از ازدواج باید متوجه به نکاتی بود که در زیر به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

تصمیم‌گیرنده‌نبودن: روان‌شناس فقط باید اطلاعات مورد نیاز را در اختیار زوج قرار دهد. پس از ارزیابی دقیق، روان‌شناس با ارائهٔ اطلاعات، تصویری از زندگی مشترک زوج را به نمایش درمی‌آورد، نقاط قوت و ضعف رابطه را روشن می‌کند و راه‌های مقابله با مشکلات احتمالی را نیز توضیح می‌دهد. در ادامه از زوج می‌خواهد تا براساس این اطلاعات در مورد آیندهٔ رابطهٔ خود تصمیم بگیرند.

مشاوره به نفع هر دو طرف: روان‌شناس با احترام به حق برخورداری همهٔ افراد از ازدواجی خوب، جلسه‌های مشاوره را به گونه‌ای اداره می‌کند که نتایج آن به نفع هر دو طرف باشد. به‌این‌ترتیب، در جمع‌آوری یا تفسیر اطلاعات سوگیری به نفع فرد خاصی وجود ندارد.

مثبت‌بودن و نشان‌دادن راه‌حل‌ها و نه فقط بن‌بست‌ها: در طول جلسات مشاوره، باید ویژگی‌های شخصی و نکات مثبت و منفی رابطه ارزیابی شود. روان‌شناسان با استفاده از ویژگی‌های مثبت و توانایی‌های زوج راهکارهایی را به آن‌ها ارائه می‌دهند تا به کمک آن با موانع احتمالی پیش رو مقابله کنند.

با رعایت این موارد، زوج و درمانگر می‌توانند به اهداف مشاوره دست یابند. پیش از پرداختن به اهداف مشاورهٔ قبل از ازدواج، به عناصر کلیدی ازدواج سالم می‌پردازیم که روان‌شناس باید از آن‌ها آگاهی داشته باشد و بر این اساس اهداف مشاوره را دنبال کند.


کتاب مشاوره‌ی پیش از ازدواج نوشته دکتر محسن دهقانی فاطمه میرمحمدی

کتاب مشاوره‌ی پیش از ازدواج
نویسنده : دکتر محسن دهقانی ، فاطمه میرمحمدی
ناشر: نشر نی
تعداد صفحات : ۱۶۸ صفحه

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.