معرفی کتاب « چرا تبلیغات محیطی؟ »، نوشته انجمن تبلیغات محیطی آمریکا

0

مقدمه

رفتار خرید، تابعی از یک سلسله اقدامات علمی- عملی است که به چرخهٔ آن از مرحلهٔ نیازسنجی جامعه تا مرحلهٔ خدمات پس از فروش، مارکتینگ (بازارسازی) گفته می‌شود.

بازارسازی اصول و ارکان متعددی از جمله استراتژی ترویج (Promotion Strategy) تبلیغات به معنای عام آن، زیرمجموعهٔ این بخش است. زمانی که طبق اصول علمی- تحقیقاتی، چارچوب عملیات ترویج مهیا شد، نیازمند انتخاب رسانه‌هایی متناسب با هدف هستیم. در این میان، یکپارچگی اقدامات ترویجی از اهمیت بسزایی برخوردار است. این امر نیازمند پیوستگی چرخهٔ عملکرد رسانه برای انتقال پیام به مخاطبان است.

رسانهٔ تبلیغات محیطی ضمن برعهده داشتن رسالت انتقال بی‌واسطه پیام بی‌واسطه به مخاطبان، پیوستگی چرخهٔ حضور رسانه‌ای را نیز حفظ می‌کند و در همهٔ مراحل اطلاع‌رسانی و تبلیغات، روندی یکنواخت پدید می‌آورد.

حضور این رسانه در کشورهای پیشرفته قدمت چندین ده‌ساله دارد و در حال حاضر به روش‌های تکنولوژیک متعدد عرضه می‌شود. این کتاب که از معتبرترین منبع تخصصی تبلیغات محیطی جهان، «انجمن تبلیغات محیطی ایالات متحده» (OAAA) تهیه شده است، مدخلی است برای ورود به علم مدیریت رسانه‌ای تبلیغات محیطی، به منظور بهبود نحوهٔ ارائهٔ این خدمات در کشورمان. قریب به دو دهه از حضور دوبارهٔ رسانهٔ تبلیغات محیطی در ایران می‌گذرد. آنچه از دوران اولین حضور این رسانه در دست داریم، به چند عکس و مقداری خاطره محدود است. اما چیزی که در دورهٔ دوم حضور این رسانه می‌بینیم، حاکی از نبود دانش تخصصی نزد دست‌اندرکاران آن است. در واقع، از آنجا که متولیان قانونی به ارکان علمی و تخصصی آن آگاهی ندارند؛ پس به روش‌هایی بسیار سطحی و بعضاً غلط اقدام به واگذاری امکانات این رسانه به شرکت‌های تبلیغاتی می‌کنند. این شرکت‌ها به سبب نداشتن مطالعه و نرفتن به دنبال کسب دانش حرفه‌ای، علمی و تخصصی، به روش‌هایی بسیار اولیه و مبتدیانه اقدام به فروش خدمات این رسانه می‌کنند. خریدار رسانه نیز فقط به منظور صرف هزینه و بودجهٔ تبلیغاتی‌اش و برای حضور اجتماعی پررنگ‌تر، بدان رجوع می‌کند. مجموع این چرخهٔ معیوب موجب کم اثر شدن اقدامات تبلیغاتی در مقابل بودجه‌های صرف‌شده می‌شود و در نهایت کاسه‌وکوزه‌ها بر سر این رسانهٔ مهجور می‌شکند که چه کم‌اثر بود و…

همچنان که در متن این کتاب به وضوح به اصول علمی و تخصصی ادارهٔ این رسانه اشاره شده است، نمی‌بایست با کم‌ترین دانش و بعضاً بدون آگاهی و صرفاً با دیدن آنچه دیگران انجام داده‌اند، به خود اجازهٔ ورود به عرصهٔ صنعت تبلیغات محیطی را بدهیم.

به عنوان یکی از احیاکنندگان و بنیان‌گذاران دوران دوم حیات صنعت تبلیغات محیطی کشور در دو دههٔ اخیر امید دارم این کتاب همهٔ دست‌اندرکاران، اعم از متولیان قانونی، شرکت‌های تبلیغاتی مجری رسانه، شرکت‌های تبلیغاتی مشاور و صاحبان برند را به فکر وا دارد تا به این صنعت به عنوان «جور جنس» در مجموعهٔ انتخاب‌های رسانه‌ای خود نگاه نکنند و به ارزش‌های ذاتی آن پی ببرند.

علیرضا صدرمحمدی

زمستان ۸۷


۱. عملکرد یک نام تجاری

نام‌های تجاری، برای رقابت در بازار، با انتخاب کالاها و خدمات متفاوت، با استفاده از شبکه‌های توزیع و یا با تأثیرگذاری بر سلیقهٔ مشتریان، سهم بیشتری از بازار را برای خود طلب می‌کند.

 

طبق نظر «پروفسور شولتز(۱)»، در آینده رقابت بر سر قیمت، سودآوری تولیدات یا مزیت شبکه‌های توزیع، باعث برتری نخواهد بود. تنها چیزی که به برتری می‌انجامد، خیلی ساده و روشن، اعتبار نام‌های تجاری است. آنها برای پیشرفت در آینده، به پایبندی مشتریان نیازمندند. بازار آینده، متعلق به نام‌های تجاری قوی‌تر است.

آنچه که به یک نام تجاری اعتبار می‌بخشد، آشنا بودن آن برای مخاطب، در معرض دید بودن و حفظ این موقعیت است.

به همین علت، پس از فرو ریختن دیوار آهنین و فروپاشی «شوروی(۲)»، بسیاری از شرکت‌های آمریکایی، قبل از ارائهٔ محصولات خود، اقدام به تبلیغ آنها در روسیه کردند. آنها بدین طریق می‌خواستند نامشان را به مشتریان شناسانده و قبل از ورود به کشور، در آنها علاقه‌مندی نسبت به محصولات خود ایجاد کنند.

۲. رفتار مشتریان

امروزه زمان یک کالای باارزش است. ما زمان را به این امید که در آینده وقت بیشتری داشته باشیم، صرف، پس‌انداز یا حفظ می‌کنیم.

سرعت بالای زندگی نوین، سبب تغییر در شیوهٔ زندگی بسیاری از مصرف‌کنندگان شده است. ساعت‌های کاری قابل انعطاف برای مشاغل تخصصی، تعطیلات آخر هفته، امکان خرید ۲۴ ساعته، امکانات پیشرفتهٔ تکنولوژی و فعالیت‌های روزافزون در زندگی شهری، همگی باعث شده است که بیشتر مردم خواستار استانداردهای بالاتری در زندگی خود شوند.

تقریباً هر سال بیش از ۱۳۰ میلیون آمریکایی، برای رفتن به محل کار خود، هر روز سفرهای درون شهری یا بین شهری می‌کنند. هرچه می‌گذرد، ما زمان بیشتری را در اتومبیل، هواپیما، قطار، اتوبوس و یا مترو صرف می‌کنیم. این به معنای سالانه بیش از ۶ تریلیون کیلومتر جابه‌جایی است. در حقیقت، از چهل سال پیش تا حال، میزان جابه‌جایی، یکصد و پنجاه درصد افزایش داشته است. هر آمریکایی در هفته به طور متوسط ۳۰۰ کیلومتر با وسیلهٔ نقلیهٔ شخصی‌اش رانندگی می‌کند که این رقم هر سال بالاتر می‌رود.

امروزه خیلی از مشتریان (خریداران بالقوه)، پدیدهٔ جدیدی به نام سفر درون‌شهری زنجیره‌ای را تجربه می‌کنند. به طور معمول یک مرد بالغ پس از ترک منزل به سمت محل کار، احتمالاً فرزندانش را هم به مدرسه می‌رساند و بعد از پایان کار، برای ورزش کردن سری هم به یک باشگاه ورزشی می‌زند یا برای معاینهٔ پزشکی نزد دکتر یا دندان‌پزشکش می‌رود یا شاید هم به قصد دیدن مسابقهٔ فوتبال پسرش به زمین بازی برود و هنگام غروب به منزل بازگردد.


کتاب چرا تبلیغات محیطی نوشته انجمن تبلیغات محیطی آمریکا

کتاب چرا تبلیغات محیطی؟
نویسنده : انجمن تبلیغات محیطی آمریکا
مترجم : علیرضا صدرمحمدی
انتشارات سیته
تعداد صفحات: ۲۵۴ صفحه


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

حجم‌ها و مجسمه‌های زیبا ساخته شده با صفحات کتاب‌های قدیمی

ما انسان‌ها استفاد تخیل هستیم، اما در موارد معدودی این تخیل‌های خود را به صورت نقاشی یا حجم، زنده می‌کنیم و در معرض تماشای دیگران قرار می‌دهیم.اِما تیلور، هنرمند مقیم بریتانیا، این تجربه را در مجسمه‌هایی از جنس کتاب به صورت باورنکردنی…

قحطی بزرگ تاریخ هند چه زمانی رخ داد؟

سال ۱۹۴۳، در بحبوحه جنگ جهانی دوم؛ مکان، لندن. کابینه جنگ بریتانیا برای رسیدگی به وضعیت مستعمره اش، هند که با موج قحطی دست به گریبان است، تشکیل جلسه داده است.میلیون ها تن از اهالی، به خصوص در بنگال شرقی گرسنه هستند. لئوپولد امری، وزیر…

مجموعه عکس‌های پرتره زیبا هیلاری گولد از افراد مسن سندرم داون، پیش‌فرض‌های ذهنی ما را به چالش می‌کشد

یک مجموعه عکس با معنا و زیبا گرفته شده توسط هیلاری گولد، با عنوان «من اینجا هستم» این تصور نادرست مردم را به چالش می کشد که افراد مبتلا به سندرم داون تا سنین پیری نمی‌توانند زندگی گنند.برای مثال هیلاری گولد، عکس پرتره جوآن، زنی 84 ساله…

عکس‌هایی از حوادث ناگوار که با کمی «احتیاط» و عقل قابل پیشگیری‌اند

گاهی ما در کارهایمان به اصطلاح از خلاقیت استفاده می‌کنیم یا سعی می‌کنیم کاری را بدون اینکه وسایل لازمش را داشته باشیم با چیزهای بی‌ربط، در زمان کم، تمام کنیم. خب راستش گاهی شانس می‌آوریم و پز می‌دهیم که خلاقیت داشته‌ایم، اما خیلی وقت‌ها…

تخیل: تصور کنید که یک موجود هوشمند فرازمینی از زمین بازدید می‌کرد و در اینستاگرام پست به سبک…

ما نمی‌دانیم که هیچ وقت بیگانگانی که می‌گویند اینقدر وجودشان محتمل است، از زمین بازدید خواهند کرد یا آیا آشکارا رخ خواهند نمود یا نه.فعلا در حد داستان‌های علمی تخیلی به قضیه نگاه می‌کنیم.اما تصور کنید که یک موجود هوشمند فرازمینی…

رهبران شرکت‌ها و کشورها در قالب افراد بی‌خانمان- چه کسی می‌داند اگر جبر جغرافیایی و اکوسیستم نبود،…

اگر پدر زیستی استیو جابز او را در یک سناریویی تخیلی به سوریه می‌برد، استیو جابز چه سرنوشتی پیدا می‌کرد؟ یک کارمند؟ یک مدیر رده میانی؟ یکی از انبوه کشته‌های جنگ داخلی این کشور؟بدیهی است که اکوسیستم مناسب و شرایط اقتصادی و یک آبشار…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.