معرفی کتاب « چرا تبلیغات محیطی؟ »، نوشته انجمن تبلیغات محیطی آمریکا

0

مقدمه

رفتار خرید، تابعی از یک سلسله اقدامات علمی- عملی است که به چرخهٔ آن از مرحلهٔ نیازسنجی جامعه تا مرحلهٔ خدمات پس از فروش، مارکتینگ (بازارسازی) گفته می‌شود.

بازارسازی اصول و ارکان متعددی از جمله استراتژی ترویج (Promotion Strategy) تبلیغات به معنای عام آن، زیرمجموعهٔ این بخش است. زمانی که طبق اصول علمی- تحقیقاتی، چارچوب عملیات ترویج مهیا شد، نیازمند انتخاب رسانه‌هایی متناسب با هدف هستیم. در این میان، یکپارچگی اقدامات ترویجی از اهمیت بسزایی برخوردار است. این امر نیازمند پیوستگی چرخهٔ عملکرد رسانه برای انتقال پیام به مخاطبان است.

رسانهٔ تبلیغات محیطی ضمن برعهده داشتن رسالت انتقال بی‌واسطه پیام بی‌واسطه به مخاطبان، پیوستگی چرخهٔ حضور رسانه‌ای را نیز حفظ می‌کند و در همهٔ مراحل اطلاع‌رسانی و تبلیغات، روندی یکنواخت پدید می‌آورد.

حضور این رسانه در کشورهای پیشرفته قدمت چندین ده‌ساله دارد و در حال حاضر به روش‌های تکنولوژیک متعدد عرضه می‌شود. این کتاب که از معتبرترین منبع تخصصی تبلیغات محیطی جهان، «انجمن تبلیغات محیطی ایالات متحده» (OAAA) تهیه شده است، مدخلی است برای ورود به علم مدیریت رسانه‌ای تبلیغات محیطی، به منظور بهبود نحوهٔ ارائهٔ این خدمات در کشورمان. قریب به دو دهه از حضور دوبارهٔ رسانهٔ تبلیغات محیطی در ایران می‌گذرد. آنچه از دوران اولین حضور این رسانه در دست داریم، به چند عکس و مقداری خاطره محدود است. اما چیزی که در دورهٔ دوم حضور این رسانه می‌بینیم، حاکی از نبود دانش تخصصی نزد دست‌اندرکاران آن است. در واقع، از آنجا که متولیان قانونی به ارکان علمی و تخصصی آن آگاهی ندارند؛ پس به روش‌هایی بسیار سطحی و بعضاً غلط اقدام به واگذاری امکانات این رسانه به شرکت‌های تبلیغاتی می‌کنند. این شرکت‌ها به سبب نداشتن مطالعه و نرفتن به دنبال کسب دانش حرفه‌ای، علمی و تخصصی، به روش‌هایی بسیار اولیه و مبتدیانه اقدام به فروش خدمات این رسانه می‌کنند. خریدار رسانه نیز فقط به منظور صرف هزینه و بودجهٔ تبلیغاتی‌اش و برای حضور اجتماعی پررنگ‌تر، بدان رجوع می‌کند. مجموع این چرخهٔ معیوب موجب کم اثر شدن اقدامات تبلیغاتی در مقابل بودجه‌های صرف‌شده می‌شود و در نهایت کاسه‌وکوزه‌ها بر سر این رسانهٔ مهجور می‌شکند که چه کم‌اثر بود و…

همچنان که در متن این کتاب به وضوح به اصول علمی و تخصصی ادارهٔ این رسانه اشاره شده است، نمی‌بایست با کم‌ترین دانش و بعضاً بدون آگاهی و صرفاً با دیدن آنچه دیگران انجام داده‌اند، به خود اجازهٔ ورود به عرصهٔ صنعت تبلیغات محیطی را بدهیم.

به عنوان یکی از احیاکنندگان و بنیان‌گذاران دوران دوم حیات صنعت تبلیغات محیطی کشور در دو دههٔ اخیر امید دارم این کتاب همهٔ دست‌اندرکاران، اعم از متولیان قانونی، شرکت‌های تبلیغاتی مجری رسانه، شرکت‌های تبلیغاتی مشاور و صاحبان برند را به فکر وا دارد تا به این صنعت به عنوان «جور جنس» در مجموعهٔ انتخاب‌های رسانه‌ای خود نگاه نکنند و به ارزش‌های ذاتی آن پی ببرند.

علیرضا صدرمحمدی

زمستان ۸۷


۱. عملکرد یک نام تجاری

نام‌های تجاری، برای رقابت در بازار، با انتخاب کالاها و خدمات متفاوت، با استفاده از شبکه‌های توزیع و یا با تأثیرگذاری بر سلیقهٔ مشتریان، سهم بیشتری از بازار را برای خود طلب می‌کند.

 

طبق نظر «پروفسور شولتز(۱)»، در آینده رقابت بر سر قیمت، سودآوری تولیدات یا مزیت شبکه‌های توزیع، باعث برتری نخواهد بود. تنها چیزی که به برتری می‌انجامد، خیلی ساده و روشن، اعتبار نام‌های تجاری است. آنها برای پیشرفت در آینده، به پایبندی مشتریان نیازمندند. بازار آینده، متعلق به نام‌های تجاری قوی‌تر است.

آنچه که به یک نام تجاری اعتبار می‌بخشد، آشنا بودن آن برای مخاطب، در معرض دید بودن و حفظ این موقعیت است.

به همین علت، پس از فرو ریختن دیوار آهنین و فروپاشی «شوروی(۲)»، بسیاری از شرکت‌های آمریکایی، قبل از ارائهٔ محصولات خود، اقدام به تبلیغ آنها در روسیه کردند. آنها بدین طریق می‌خواستند نامشان را به مشتریان شناسانده و قبل از ورود به کشور، در آنها علاقه‌مندی نسبت به محصولات خود ایجاد کنند.

۲. رفتار مشتریان

امروزه زمان یک کالای باارزش است. ما زمان را به این امید که در آینده وقت بیشتری داشته باشیم، صرف، پس‌انداز یا حفظ می‌کنیم.

سرعت بالای زندگی نوین، سبب تغییر در شیوهٔ زندگی بسیاری از مصرف‌کنندگان شده است. ساعت‌های کاری قابل انعطاف برای مشاغل تخصصی، تعطیلات آخر هفته، امکان خرید ۲۴ ساعته، امکانات پیشرفتهٔ تکنولوژی و فعالیت‌های روزافزون در زندگی شهری، همگی باعث شده است که بیشتر مردم خواستار استانداردهای بالاتری در زندگی خود شوند.

تقریباً هر سال بیش از ۱۳۰ میلیون آمریکایی، برای رفتن به محل کار خود، هر روز سفرهای درون شهری یا بین شهری می‌کنند. هرچه می‌گذرد، ما زمان بیشتری را در اتومبیل، هواپیما، قطار، اتوبوس و یا مترو صرف می‌کنیم. این به معنای سالانه بیش از ۶ تریلیون کیلومتر جابه‌جایی است. در حقیقت، از چهل سال پیش تا حال، میزان جابه‌جایی، یکصد و پنجاه درصد افزایش داشته است. هر آمریکایی در هفته به طور متوسط ۳۰۰ کیلومتر با وسیلهٔ نقلیهٔ شخصی‌اش رانندگی می‌کند که این رقم هر سال بالاتر می‌رود.

امروزه خیلی از مشتریان (خریداران بالقوه)، پدیدهٔ جدیدی به نام سفر درون‌شهری زنجیره‌ای را تجربه می‌کنند. به طور معمول یک مرد بالغ پس از ترک منزل به سمت محل کار، احتمالاً فرزندانش را هم به مدرسه می‌رساند و بعد از پایان کار، برای ورزش کردن سری هم به یک باشگاه ورزشی می‌زند یا برای معاینهٔ پزشکی نزد دکتر یا دندان‌پزشکش می‌رود یا شاید هم به قصد دیدن مسابقهٔ فوتبال پسرش به زمین بازی برود و هنگام غروب به منزل بازگردد.


کتاب چرا تبلیغات محیطی نوشته انجمن تبلیغات محیطی آمریکا

کتاب چرا تبلیغات محیطی؟
نویسنده : انجمن تبلیغات محیطی آمریکا
مترجم : علیرضا صدرمحمدی
انتشارات سیته
تعداد صفحات: ۲۵۴ صفحه

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

جالب و گاهی خنده‌دار: آدم‌هایی که خیلی شبیه تابلو یک آگهی کنارشان هستند!

گاهی شباهت آدم‌ها به هم عجیب به نظر می‌رسند. حالا در نظر بگیرید که کاملا تصادفی اشخاصی در کنار تابلویی یا آگهی دیواری ایستاده باشند و چهره آنها به یکی از شخصیت‌های تابلو یا آگهی شباعت زیادی داشته باشد یا اصلا فرد افزونه‌ای برای مفهوم تبلیغ…

ریز علی خواجوی فرنگی‌ها: چگونه کیت شلی یک قطار را نجات داد؟

در سال ۱۹۰۱، راه آهن شیکاگو و شمال غربی، پل جدیدی را بر روی رودخانه Des Moines در بون، آیووا، در آمریکا افتتاح کرد. این پل رسماً پل راه‌ بون نام گرفت، اما اما مردم محلی به سرعت به آن لقب پل‌های بالای کیت شلی را دادند، به یادبود بانوی قهرمان…

عکس این درخت‌های عجیب در دوره جنگ جهانی دوم اصلا ویرایش نشده‌اند!

این عکس شگفت‌انگیز جنگ جهانی دوم ممکن است عکس ویرایش شده یا فیک به نظر برسد. اما واقعا این طور نیست. در این عکس سورئال، که بخشی از آرشیو عکاسی نیرو‌های دفاع فنلاند است، یک ماشین ارتش فنلاند در امتداد جاده‌ای در چند مایلی مرز با اتحاد…

چگونه ترانه Careless Whisper جورج مایکل موفق‌ترین موسیقی دوره حرفه‌ای او شد

برای پنجمین سال متوالی، ترانه‌ای که جورج مایکل در سال ۱۹۸۴ خوانده بود به عنوان آهنگ مورد علاقه بریتانیا انتخاب شد. این رتبه بندی بر اساس نظرسنجی Smooth Radio به دست آمد که بر اساس آن این ترانه ۳۲۰۰۰ رای به دست آورد. ترانه این سوپراستار فقید…

جورج اسپنسر میلت: مرگ دردناک به خاطر فرار از بوسیده شدن!

جورج اسپنسر میلت یک پسر ۱۵ ساله که در ساختمان متروپولیتن لایف نیویورک در سال ۱۹۰۹ کار دفتری می‌کرد. در پانزدهمین سالگرد تولدش، همکاران زنش او را مسخره کردند و تظاهر کردند که در نظر دارند که برای هر سال زندگییک بار او ببوسند. میلت به شوخی از…

ایده‌های خوب و خلاقانه برای دکوراسیون و منظره‌سازی فضای بیرونی خانه‌های و مجتمع‌های مسکونی و اداری

آیا تا به حال به دنبال الهام گرفتن برای دکوراسیون و منظره‌سازی فضاهای بیرونی منزل خود بوده‌اید. آیا دوست داشته‌اید بتوانید به نوعی طبیعت را در فضاهای کوچک حیاط آپارتمان یا خانه ییلاقی خود ادغام کنید. در این صورت مجموعه این پست می‌تواند…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5