معرفی کتاب « کودک ۴۴ »، نوشته تام راب اسمیت

0

به پدر و مادرم

مقدمهٔ مترجم

کودک ۴۴، اولین رمان تام راب اسمیت، پرتره­ای از دوران سیاسی و اجتماعی روسیه در عصر استالین است. اسمیت در این رمان از ماجرایی واقعی استفاده کرده تا داستان تلخش را دربارهٔ قتل­های زنجیره­ای بیش از چهل کودک به تصویر بکشد. این داستان بر اساس پروندهٔ آندری چیکاتیلو (Andrei Chikatilo) نوشته شده که در دهه­های هفتاد و هشتاد در روسیهٔ کمونیستی مسئول قتل پنجاه و دو کودک شناخته شد. کتاب علاوه بر اینکه به جنایت­شناسی دوران شوروی که شعارش «جنایتی وجود ندارد» بود می‌پردازد، پارانویاهای این عصر، سیستم آموزش و پرورش، دستگاه­های پلیس مخفی و یتیم­خانه­ها را نیز در این کشور به تصویر می­کشد.

***

تام راب اسمیت (متولد ۱۹۷۹) نویسندهٔ انگلیسی است که از مادری سوئدی و پدری انگلیسی متولد شده است. بعد از فارغ­التحصیل­شدن از دانشگاه کمبریج در سال ۲۰۰۱، تحصیلاتش را در دورهٔ یکسالهٔ نویسندگی خلاق در ایتالیا تکمیل کرد. او پس از تحصیل، کارش را به عنوان فیلمنامه­نویس آغاز کرد. نمایشنامهٔ «صداهای گم» (Losing Voices) را تهیه­کنندهٔ معتبری مثل انجمن مارلوو از او خرید و اجرا کرد.

کودک ۴۴، دربارهٔ قتل تعدادی کودک در روسیهٔ استالینی است که در سال ۲۰۰۸ روانهٔ بازار کتاب شد و تاکنون به سی‌ویک زبان ترجمه شده است. این کتاب در همان سال جایزهٔ بهترین رمان تریلر «انجمن جنایی­نویسان» را دریافت کرد و در فهرست نهایی نامزدهای «جایزهٔ بوکر» قرار گرفت و نامزد دریافت «جایزهٔ اولین رمان کاستا» بود.

کودک ۴۴ رمان تریلری است دربارهٔ لئو دمیدوف، مأمور امنیتی که ناخواسته درگیر پروندهٔ کشتار مخوف عده­ای از کودکان در دورهٔ استالین می­شود.

این کتاب، اولین بخش از یک کتاب سه­گانه است. بخش دوم، کتاب «گزارش محرمانه» بوده که، از نظر تاریخی، دنباله­ای بر کتاب «کودک ۴۴» است و در سال ۲۰۰۹ چاپ شد. شخصیت لئو دمیدوف و همسرش، رایسا، در کتاب دوم اسمیت هم حضور دارند. در سال ۲۰۰۸ ریدلی اسکات، کارگردان امریکایی، امتیاز ساخت فیلم کودک ۴۴ را خریداری کرد.

***

اتحاد جماهیر شوروی زمین حاصلخیزی برای نویسندگان تریلر بوده؛ از گورکی پارک نوشتهٔ مارتین کروز اسمیت تا ذائقهٔ خوش لکتر هانیبال به گوشت انسان، همگی از آنجا سرچشمه می­گیرند. تام راب اسمیت در اولین کتابش از هر دو این مؤلفان وام می­گیرد، ولی سرزمین پدری رابرت هریس شاید بهترین مقایسه در این زمینه باشد. درست همان­طور که هریس از یک کارآگاه برای افشای ماهیت حکومت توتالیتر نازی استفاده کرده، اسمیت هم از اسراری جنایی برای کشف دورهٔ استالینی استفاده می­کند.

تام راب اسمیت به واسطهٔ تجربهٔ کاری­اش در زمینهٔ نمایشنامه­نویسی، در کتاب کودک ۴۴ درامی خوفناک با فضایی کاملاً سیاه خلق کرده که هر لحظه و هر صفحهٔ آن از کنش­های فراوانی تشکیل می­شود که خواننده را مجذوب خود می­کند. کودک ۴۴ رمانی کاملاً تصویری است که به تصویر کشیدن وقایعش برای خواننده آسان است. و همچنین از طرفی سبک وی‍ژهٔ نویسنده – استفاده از جملات ترکیبی، واژه­های ویژهٔ خود، در هم ریختن عناصر زمانی – به این اثر ویژگی­های متفاوتی داده است.

اسمیت در این کتاب از واژه­های مشخصی، که ویژگی حکومت­های توتالیتر است، استفاده کرده، واژه­هایی که برای مردم چنان جامعه­ای ذهنیتی را خلق می­کند که نزدیک شدن به آنها برای­شان گونه­ای احتیاط ایجاد می­کند. “تقبیح کردن”، “خائن”، “غرب”، همگی واژگانی هستند که در حکومت بستهٔ شوروی در دوران استالین ترس را در مردم زنده نگه می­داشت و تأثیر خود را در این رمان نشان می­دهد.

علاوه بر این، نویسنده با جزئیات فراوانی که لابه­لای سطور داستانش به کار برده، با ذکاوت فراوان، خوانندهٔ خود را به شکل غیرمستقیم با مقطعی از تاریخ روسیه، هم از نظر سیاسی و هم از نظر اجتماعی، آشنا می­کند. داستان اسمیت در زمانی کمی پیش و پس از مرگ استالین رخ می­دهد که به او این فرصت را می­دهد تا موضوعات اجتماعی و سیاسی آن عصر را به چالش بکشد.

شوروی در دورهٔ استالین می­کوشد بهشتی برای کارگرانش باشد و تمام نیازهای آنها را فراهم کند. یکی از ستون­های اساسی این است که شهروندانش فارغ از ترس جنایت و جنایتکاران معمولی زندگی می­کنند. ولی در این جامعه میلیون­ها نفر در ترس زندگی می­کنند… ترس از حکومت. مرگ نجوایی در دوردست­هاست. تنها گمان به بی­وفایی ایدئولوژیک – داشتنِ کتابی از غرب رو به انحطاط – میلیون­ها بی­گناه را به اردوگاه­های کار اجباری یا به اعدام می­فرستد.

بهترین کاری که اسمیت انجام داده زمانی است که چگونگی پرورش جهالت را از دل سکوت و ترس نشان می‌دهد: ناتوانی در بیان حقیقت، تمام سلول­های هستی انسان را می­خورد و آن زمان است که عشق تیره می­شود.

در پایان لازم می­دانم از خانم فریده اشرفی، خانم الاهه دهنوی و آقای سیامک گلشیری، که مجموعهٔ حاضر حاصل راهنمایی و دقت نظر ایشان است، سپاسگزاری کنم.

نادر قبله­ای


کتاب کودک ۴۴  نوشته تام راب اسمیت

کتاب کودک ۴۴
نویسنده : تام راب اسمیت
مترجم : نادر قبله‌ای
ناشر: انتشارات مروارید
تعداد صفحات : ۴۵۵ صفحه


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

این عکس پرنده واقعا فتوشاپی نیست و ترکیبی هم نیست و در یک جلسه گرفته شده است!

این عکس شگفت‌انگیز از یک پرنده در حال شگفت‌زده کردن کاربران در اینترنت است و مغز مردم از پردازش آنچه در عکس می‌بینند، ناتوان شده است!اگرچه این یک عکس ویرایش نشده و ترکیبی هم نیست و به صورت روتین با یک بار شات و نوردهی گرفته شده است.…

آیا چهره‌های مشهور، فرازمینی و بیگانه هستند؟! چرا چنین چیزهایی در شبکه‌های اجتماعی رواج می‌یابد +…

امروز صبح دوست گرانقدری ویدئویی از آنجلینا جولی را از یک صفحه اینستاگرام برای من فرستاد. در این ویدیو که ظاهرا از یک مصاحبه او انتخاب شده بود، روی چشم‌های او زوم می‌شد و این نکته القا می‌شد که چشمان او غیرطبیعی هستند و قرنیه و عنبیه او…

شوخی‌های تصویری دانشگاهی – دوران عزیز پرمخاطره و گاه پرمشقت با بازدهی‌های نامعلوم

دوره دانشگاه و سختی تطابق‌های دانشجوهایی از طبقات مختلف اجتماعی و نواحی مختلف کشور و آمیزه جالب کنار هم قرار گرفتن آنها هر فعالیت عادی دیگر اجتماعی می‌شود مانند نگاه کردن به فوتبال و هر امتحان یا حتی کلاسی خاطره‌انگیز می‌شود.در اینجا…

ابر تورم آلمان در سال 1923 چه بر سر مردم آورد؟

به زمانی می‌رویم که یک آلمانی طبقه متوسط، ​​میلیاردها مارک در جیب خود حمل می‌کرد اما هنوز نمی‌توانست چیزی بخرد. یک قرص نان 200 میلیارد مارک قیمت داشت.با حقوق بازنشستگی یک هفته‌ای حتی یک فنجان قهوه را نمی‌شد خرید. سقوط آزاد ادامه داشت و…

Fotomat: یادآوری غرفه‌های پردازش عکس دهه 1980 آمریکا که با خودرو از کنار آنها می‌گذشتند و فیلم‌…

در دوران قبل از عکاسی دیجیتال و آپلود آسان عکس‌ها (در این دومی شک دارم که فعلا در ایران ساده باشد!)، یک راه حل جذاب و نوآورانه برای ظاهر کردن فیلم‌های آنالوگ وجود داشت:  Fotomat.در طول دهه 1980، این غرفه‌های پردازش عکس در سراسر آمریکا،…

هلند کشور لاله‌ها – توضیحات + گالری عکس زیبا

هلند به خاطر مزارع خیره‌کننده لاله‌ که گردشگران را از سرتاسر جهان جذب می‌کند، مشهور است. این مزارع به ویژه در فصل بهار، معمولاً از اواخر مارس تا اوایل اردیبهشت، سرزنده و زیبا هستند.مزارع لاله عمدتاً در منطقه‌ای به نام "Bollenstreek"…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.