متادون چیست و اعتیاد به متادون چه علائمی دارد ؟

10

رپورتاژ

متادون چیست ؟

متادون نوعی داروی مخدر صنعتی ضد درد است که معمولا برای کاهش درد در بیماران سرطانی و سایر بیماری هایی که با درد شدید همراه هستند مصرف می شود . از متادون برای کاهش علائم ترک مواد مخدر نیز استفاده می شود .

عملکرد متادون چگونه است ؟

متادون بر بخش هایی از مغز و نخاع تاثیر می گذارد و باعث کاهش علائم ترک هروئین و سایر مواد مخدر می شود . این دارو عملکردی شبیه به سایر مخدرهای مصنوعی و مورفین دارد

چرا بهتر است ترک مواد مخدر با استفاده از متادون ، تحت نظر پزشک باشد

این دارو نوعی مخدر صنعتی است . زمانی که کسی تحت نظر پزشک و در بیمارستان تحت درمان با متادون قرار میگیرد ، مقدار حساب شده و معیینی از این دارو دریافت می کند و دوز دارو به صورت اصولی وبه مرور زمان کاهش میابد . زمانی که فردی به صورت خودسرانه شروع به مصرف متادون کند ، ممکن است بعد از ترک هروئین یا تریاک ، به دلیل مصرف بیش از حد و غیر اصولی ، به متادون معتاد شود . جهت جلوگیری از این کار توصیه می شود ترک تریاک با کمک متادون ، همیشه تحت نظر پزشک انجام شود .

چرا اعتیاد به متادون خطرناک است

به دلیل این که مصرف این دارو بسیار راحت تر و دم دستی تر از اکثر مواد مخدر مشابه است ، فرد معتاد به راحتی و در هر مکانی می تواند از دارو استفاده کند . از طرفی با مصرف این دارو ، رفته رفته بدن فرد معتاد به دوز دارو عادت می کند و معتاد برای اینکه به لذت مورد نظر خود برسد ، مجبور است به مرور زمان میزان مصرف متادون را افزایش دهد . این دارو نوعی ماده مخدر صنعتی است که در صورت مصرف زیاد و غیر اصولی ، عوارض جانبی بسیار شدیدی دارد و می تواند در موارد حاد و مصرف زیاد ، باعث مرگ شود .

اعتیاد به متادون چه علائمی دارد ؟

علائم و نشانه های اعتیاد به متادون معمولا شبیه به علائم اعتیاد به تریاک ، هروئین ، مورفین و سایر مواد مخدر است . علائمی مانند : خواب آلودگی ، کاهش حافظه ، ضعف ، سستی ، خشکی دهان ، خارش بدن ، سردرد ، مشکلات ادرار ، ضربان قلب نامنظم ، تنگی نفس و کم آوردن نفس هنگام بالا رفتن از پله و پایین آمدن از شیب های تند ، اختلال حواس ، کاهش سرعت حرف زدن ، فراموش کردن حرفی که در حال گفتن است ، مشکل در جمله سازی و پیدا کردن کلمه درست  و …

اثرات اعتیاد به متادون ، چند روز بعد از ترک دارو از بین می رود ؟

اثراتی که متادون بر روی اخلاق ، رفتار  فرد می گذارد گاهی تا سال ها ادامه دارد . مواد فعال این دارو در چربی بدن ذخیره می شود . زمانی که بدن از این چربی های ذخیره شده استفاده می کند ، اثراتی مانند زمان مصرف متادون در فرد ظاهر می شود . ممکن است فردی اعتیاد به این دارو را ترک کرده باشد و برای مثال عصبانیت و پرخاشگری او از بین رفته باشد . در برخی از روزها ( برای مثال زمانی که روزه است و یا یک یا چند وعده غذایی را از دست می دهد ) ناگهان تغییر خلق داده و شدیدا بد اخلاق و عصبانی می شود درست مانند زمانی که در حال مصرف متادون بوده است . این تغییر خلق به دلیل آزاد شدن مواد مخدر ذخیره شده در چربی بدن اوست .

برای این که این مورد هر چه سریعتر رفع شود ، پیروی از رژیم غذایی کاهش وزن و ورزش منظم توصیه می شود .

آیا متادون باعث پوکی استخوان می شود ؟

بر خلاف باور عموم ، متادون به داخل استخوان نفوذ نمی کند و استخوان دردی که در هنگام ترک متادون به وجود میاید ، یکی از علائم رایج ترک تمام مواد مخدر مشابه است . این دارو نیز مانند سایر داروها می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد . شما ممکن است هیچکدام از این عوارض جانبی را تجربه نکنید و یا چند عارضه به صورت همزمان در شما مشاهده شود .در هر صورت “پوکی استخوان ” از عوارض جانبی رایج متادون نیست

آیا با دوز و میزان کم متادون می شود تریاک یا هروئین را ترک کرد ؟

تعیین میزان مصرف این دارو برای ترک اعتیاد ، بستگی به نوع اعتیاد و میزان مصرف مواد مخدر دارد . گاهی ممکن است برای کاهش علائم ترک اعتیاد نیاز باشد تا از دوزهای بالای متادون استفاده کنید . بهتر است دوز مناسب ، توسط پزشک متخصص تعیین شود .

ترک مصرف متادون به چه صورت است ؟

قطع مصرف و ترک مصرف متادون ( شربت متادون یا قرص ) به صورت ناگهانی می تواند عوارض جانبی شدید و گاهی مرگ در پی داشته باشد . بهتر است ترک مصرف این دارو به صورت تدریجی باشد . برای مثال می توان هر ۲۰ روز ۲۰ درصد از مصرف را کم کرد. ترک مصرف این دارو مانند سایر مواد مخدر می تواند باعث درد استخوان ها و عضلات شود . علائم ترک اعتیاد متوسط به متادون شدیدتر از سایر مواد مخدر نیست ولی ممکن است چند روز بیشتر ادامه داشته باشد .

ترک اعتیاد با کمک متادون چقدر موثر است ؟

ترک اعتیاد به مواد مخدر با استفاده از متادون یکی از موفق ترین روش هاست که معمولا ۲۰ درصد از افرادی که با این روش اعتیاد خود را ترک می کنند دیگر معتاد نمی شوند و پاک می مانند . البته این امر بستگی به نحوه مصرف و کاهش مصرف متادون دارد . معمولا در زمان شروع مصرف متادون ، به تدریج دوز مصرفی افزایش پیدا کرده و از آن طرف ، مصرف مواد مخدر کاهش میابد . سپس دوز مصرفی به حداکثر مورد نیاز رسیده و مواد مخدر کلا قطع می شود . بعد از این مرحله معمولا توصیه میشود مصرف قرص یا شربت متادون حداقل ۱ سال ادامه داشته باشد و بعد از آن به صورت تدریجی ، شروع به کم کردن دوزهای مصرفی شود . خبر خوب این است که اگر مصرف متادون طبق اصول و تحت نظر پزشک انجام شود ، معمولا به ارگان های حیاطی بدن هیچگونه آسیبی وارد نمی شود و عوارض جانبی احتمالی آن با قطع مصرف به مرور از بین می رود .

در صورت اعتیاد به دوزهای زیاد متادون ، در زمان ترک ، سم زدایی سخت است ؟

در صورتی که به مقادیر بالای متادون اعتیاد پیدا کرده باشید و این اعتیاد زمان زیادی طول کشیده باشد ، سم زدایی متادون می تواند طولانی تر و دردناک تر از هروئین باشد .

چه داروهایی با متادون تداخل دارند ؟

طیف وسیعی از داروها با متادون تداخل دارند و می تواند عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کنند . در زمان تجویز متادون ، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک گزارش دهید . برخی از داروهایی که با متادون تداخل دارند عبارتند از :

 •  تمام داروهای خواب آور
 • داروهای ضد افسردگی و آرام بخش
 • آنتی هیستامین هایی مانند : دیفن هیدرامین و …
 • داروهای پارکینسون
 • داروهای ضدتشنج مانند : گاباپنتین و …
 • داروهای ایدز
 • آنتی بیوتیک هایی مانند : مترونیدازول ، داکسی سایکلین و …
 • داروهای ضدقارچ
 • داروهای ضدویروس
 • برخی ویتامین ها و مکمل ها
 • تعداد زیادی از داروهای گیاهی و سنتی
 • مسکن ها
 • و …

   
10 نظرات
 1. پوری یا می گوید

  با سلام
  قسمت های زیادی از اطلاعات مربوط به متادون گرچه نمیشه گفت اشتباه (چون درگذشته همین باور وجودداشته) اما با توجه به تحقیقات امروزی کاملا رد هستند. البته همینطور که در انتهای متن اشاره شده ۲۰ درصد از موفقیت ترک با این ماده کاملا سندی بر عدم موفقیت این روش در ترک اعتیاد هست نه موفقیت! در تحقیقات بسیاری اشاره شده که متادون به مراتب خطرناک تر از موادی مثل کوکایین و تریاک هست و چرخه باطل ترک و مصرف مجدد مبتلایان در مورد متادون به خاطر وابستگی بیش از حد و سختی غیر قابل وصف در ترک باعث شذه به صورت نسبی از مواد صنعتی مثل شیشه هم در ابغادی خطرناک تر معرفی بشه. متادون به خاطر نئشگی دلچسب تر نسبت به مواد دیگه و سهولت در استفاده قطعا یکی از اعتیاداورترین مواد مخدر هست و تعبیری معروفی که بسیاری از مبتلایان بکار بردن که «ترسِ ترک متادون بسیار وحشتناک تر از اعتیاد به هرویین است» دلالت بر شدت دشواری ترک این ماده در نتیجه مبتلا ماندن فرد مصرف کننده در سالیان دراز هست. عوارض جانبی متنوع و خطرناک متادون که غالبا بر روی مغز و زندگی روانی فرد هست در بسیاری از موارد زندگی کردن رو دچار اختلال میکنه به همین دلیل در بسیاری از مجامع استفاده این ماده برای ترک مواد دیگه رو نهی کردن. عوارضی مثل وسواس فکری شدید، فکر به خودکشی، اختلات تکلمی و در موارد مصرف بالا حرکتی، انزال خارج از کنترل و بسیاری که الان نمیگنجه اینجا بگم. اما در هر صورت با وجود اگهی بودن این پست اقای دکتر خواهش میکنم حداقل اصلاح بشه این متن و متادون به عنوان شیوه ی ترک معرفی نشه.

  1. امیر علی می گوید

   عالی گفتی من خودم متادون مصرف میکردم اینم بگم ترک متادون خیلی وحشتناک بدتر از بقیه مخدر هاس من که بدجوری درد کشیدم

 2. رها شوراوا می گوید

  من مدت شش سال شربت متادون میخورم فقط به خاطر اینکه فشار خون بالا البته نه خیلی زیاد دارم سردردهای شدید میگیرم که به علت دوز بالا میباشد و یک بار چهارروز نخوردم فقط فقط باید معقول استفادهکرد

 3. جعفر می گوید

  سلام من کارگر شرکت خودرو سازئ هستم ۱۰ سال قرص مصزف میکردم تا از طرف شرکت رفتم کمپ بعد از ۱۵ روز به کما رفتم و ۸ روز ccuبودم یک هفته در بخش بیچاره شدم ۲۵ روز غذا نخوردم بعد ۱۵ روز تازه خمار شدم نتونستم ول کنم کمکم کنید دکتر میرم میگه باید بستری بشی سر کار میرم نمیتونم

 4. آریا فرزانه می گوید

  من هفت ساله بدون هیچ شناختی از متادون بعد از چند بار تریاک کشیدن تفریحی با متادون آشنا شدم الان مصرف میکنم میخوام ترک کنم با هر کی حرف میزنم میگه خیلی سخته چند بار سعی کردم ترک کنم نتونستم یه بچه دارم الان میخوام ترک کنم خواهش میکنم کمکم کنید حاضرم بستری بشم الان دارم گریه میکنم مینویسم التماس میکنم کمکم کنید

  1. همشهری می گوید

   سلام
   پنج گرم کم کنید و دو هفته صبر کنید دوباره پنج گرم دیگر و دو هفته بعد پنج گرم دیگر تا به پنج گرم آخر برسید. یک ماه روی پنج گرم بمانید سپس دو و نیم گرم کنید و یک ماه بعد یک روز در میان دو نیم گرم و بعد از دو هفته سه روز یکبار دو نیم گرم و سپس یک ماه روی این وضعیت سه روز دو نیم گرم بمانید و سپس به کمک قرص ضد وسوسه دیگر به کلی رها کنید.

 5. آریا فرزانه می گوید

  فقط میخوام ترک کنم لطفا کمک کنید باور کنید میترسم برم مطب دکتری یه نگاهی میکنن آدم خجالت میکشه ما هم ادمیم اشتباه کردیم تو این راه گرفتار شدیم الان راهش چیه

 6. Korosh می گوید

  دکتر قرص متادون ۲۰ رو برای درمان لاغری توصیه کرده آیا توصیش درسته ؟؟؟؟

  1. سام می گوید

   هیچ دکتر با وجدانی این کار را انجام نمیده… اصلا همچنین چیزی وجود نداره…

  2. همشهری می گوید

   نه اصلا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.