آموزش جنسی به کودکان و نوجوانان

آموزش جنسی

غریزه جنسی یکی از غرایز مهم انسان است و تلاش در جهت ارضای درست و مناسب آن نه تنها مذموم نیست، بلکه بسیار نیکو و پسندیده می باشد. غریزه جنسی که از لحظه تولد در نهاد فرد وجود دارد هیچگاه نباید خاموش شود، بلکه باید از طریق آموزش صحیح تحت کنترل قرار گیرد. کنجکاوی و پرسشهای کودکان در زمینه مسائل جنسی، امری کاملا عادی و طبیعی است. کودکان برای این که زندگی شاد و سالمی داشته باشند باید در زمینه مسائل جنسی اطلاعاتی صحیح و متناسب با سن و درک خود کسب کنند و در این زمینه هیچکس بهتر از والدین نمی تواند اطلاعاتی درست در زمینه فوق را در اختیار کودک و نوجوان قرار دهد.

والدین در طرح مسائل جنسی با فرزندانشان با اشکال هایی روبرو می شوند. ۳ مانع اساسی که موجب اشکالاتی در این ارتباط می شوند، عبارتند از:

۱) آگاهی نداشتن والدین از چگونگی روش آموزش های جنسی و نداشتن احساس راحتی آنها برای طرح این مساله

۲) ترس از شکستن حریم های خانواده


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

۳) نا آگاهی از زمان مناسب برای آموزشهای جنسی

آموزش مسائل جنسی با در نظر گرفتن این ۳ روش باید انجام شود:

۱) آموختن و ادراک حقیقتها و عواقب ناشی از فعالیتهای جنسی به ویژه در نوجوانان

۲) ارائه چارچوبی از ارزش های مذهبی، اجتماعی و خانوادگی درباره ارتباط و فعالیت های جنسی به نوجوانان

۳) آموختن این نکته اساسی به نوجوانان که کجا و در کدام موقعیتها باید احساسات و هیجان های خود را بروز دهند.

می توان گفت مناسب ترین زمان برای آموزش مسائل جنسی به کودک زمانی است که خود او سؤالی مطرح می کند. در این هنگام حس کنجکاوی او برانگیخته شده است و باید از آن استفاده شود. تجربه نشان داده است که کودکانی که در روستا زندگی می کنند و شاهد فعالیتهای تولید مثل و تولد حیوانات بوده اند، سؤال های کمتری از والدین خود می پرسند. در خانه نیز می توان با فراهم کردن موقعیت هایی برای آموزش، بسیاری از اطلاعات صحیح را در حد فهم کودکان در اختیار آنها گذاشت. طرح مسائلی درباره بلوغ و نشانه های آن پیش از بلوغ، فرصت خوبی برای حل مشکلات آموزشی کودکان و نوجوانان خواهد بود، در غیر این صورت به ناچار اطلاعاتی غلط از محیط و گروههای همسال خود می گیرند. درباره کودکان از همان سنین کم رعایت برخی مسائل الزامی و کمک کننده است و باعث نزدیکی بیشتر بچه با والد همجنس می شود. والدی که باید از آغاز و متناسب سن او اطلاعاتی در اختیارش قرار دهد. به عنوان مثال:

۱) رسیدگی بیشتر پدر به فرزند پسر

۲) پوشش مناسب در زمان حضور کودک، یعنی نپوشیدن لباس های بدن نما و پوشاندن اندام هایی که نزد کودک دارای حرمت تلقی می شوند.

۳) حتی هنگام حمام کردن کودک نیز لباس مناسب بپوشید. متاسفانه در برخی خانواده ها کودکان غیرهمجنس را با هم حمام می برند که تأثیر بسیار نامطلوبی در رشد کودک در سنین بعدی خواهد داشت.

۴) هنگام شست و شوی بدن کودک، حداقل دستکاری ناحیه تناسلی برای تمیز کردن آن ناحیه انجام شود.

۵) اجتناب اکید از ایجاد رابطه زناشویی در محیطی که امکان حضور کودک وجود دارد.

پاسخ دادن به سوال های بچه ها در مورد مسائل جنسی چیزی است که همه والدین را به وحشت می اندازد.

حتی آن دسته از والدین به خود مطمئن هم وقتی صحبت به این موضوع می کشد، اعتماد به نفس خود را برای پاسخگویی به فرزندشان از دست می دهند. اما به هیچ عنوان نباید از این موضوع طفره رفت. با دادن پاسخ صحیح و مناسب به این قبیل سؤالهای کودکان، والدین میتوانند فرزندانشان را با احساساتی سالم پرورش دهند.

آموزش جنسی

بچه ها از چه سنی درمورد مسائل جنسی کنجکاو می شوند؟

بچه ها هم انسان هستند و مسائل جنسی را خیلی خوب حس می کنند. پذیرفتن این نکته برای والدین کمی دشوار است، همانطور که پذیرفتن فعالیت جنسی والدین برای بچه ها دشوار است. اما حتی نوزادان نیز در مورد بدن خود کنجکاوی می کنند، که مسئله ای کاملا سالم و طبیعی است.

کودکان چه نوع رفتارهای جنسی از خود نشان می دهند؟

کودکان تازه براه افتاده، معمولا وقتی لخت هستند، مثلا در حمام یا موقع تعویض لباس خود را لمس می کنند. در این مرحله از رشد، آنها هیچ نوع احساس شرم جنسی حس نمی کنند. و واکنش والدین است که به آنها می گوید کارشان صحیح بوده یا خیر. به هیچ عنوان نباید این کودکان را به خاطر ابراز علاقه و کنجکاوی نسبت به بدن خود، سرزنش کرد. این مسئله کاملا طبیعی است که آنها به بدن خود توجه و علاقه نشان دهند. بعضی از والدین ترجیح می دهند این مسئله در کودکشان را به طور کلی نادیده بگیرند. سایر والدین سعی میکنند با درک اینکه می دانند این کار احساس خوبی به آنها می دهد، اما باید این را خصوصی نگاه دارند. والدین باید به فرزندانشان بفهمانند که باید این کارها را در مواقع تنهایی و به صورت خصوصی انجام دهند.

اما اگر والدین ببینند که فرزندشان بیش از سایر مسائل، به این نکته توجه دارد، باید بسیار مراقب مسئله خود ارضایی در فرزندانشان باشند. قربانیان سوء استفاده های جنسی گاهی درگیر خود ارضایی و خود انگیزی می شوند.

آیا صحیح است که برای اندام های جنسی، نام مستعار انتخاب کنیم؟

وقتی کودک سه ساله شد، والدین باید کودک خود را با نام صحیح اندام های جنسی آشنا کنند. ممکن است تاحدی جنبه تخصصی پیدا کند، اما دلیلی وجود ندارد که وقتی کودک می تواند این نامها را تلفظ کند، از آنها استفاده نکند. این اسامی باید کاملا جدی و واقعی بدون هیچگونه سبک مغزی مورد استفاده قرار گیرد. با اینکار کودک یاد می گیرد که چطور این نامها را بدون هیچگونه احساس خجالت و به طور مستقیم به کار ببرد.

آمار نشان داده است که اکثر والدین نیز از همین روش استفاده می کنند.

وقتی کودکان می پرسند بچه از کجا به وجود می آید، باید چه پاسخ داد؟

برحسب سن کودک، می توانید با اشاره کردن به شکمتان توضیح دهید که کودک به صورت تخمک در رحم مادر رشد میکند، و بعد از محل مخصوصی که مهبل نام دارد بیرون می آید. توضیح انجام رابطهٔ زناشویی برای کودک ضرورتی ندارد، چون او چیزی از آن رابطه نخواهد فهمید.

اما می توانید بگویید وقتی زن و مردی همدیگر را دوست داشته باشند، دوست دارند به هم نزدیک باشند. به این صورت اسپرم مرد به تخمدان زن وارد شده و بچه ساخته میشود. اکثر بچه های زیر ۶ سال این توضیح را قبول خواهند کرد. کتاب های مناسبی نیز در این موضوع وجود دارد که می تواند در این زمینه کمکتان کند. اگر پاسخ فرزندتان را مستقیم و بی پرده بگویید خواهید دید که حتی با اطلاعاتی خیلی کم هم راضی خواهد شد.

اگر فرزندتان را در حالی دستگیر کنید که در بازی هایی مثل “دکتر بازی مشغول نشان دادن اندام های تناسلی کودک دیگری است، چه باید بکنید؟

بچه های بین سن ۳ تا ۶ سال علاقه زیادی به دکتر بازی دارند. اکثر والدین در مواجهه با چنین رفتارهایی، خشونت به خرج می دهند. اما این سرزنش ها و تنبیه ها چاره کار نیست. والدین نباید تصور کنند که چنین رفتارهایی در فرزندشان ناشی از بی بند و باری جنسی است. معمولا حضور یکی از والدین برای متوقف کردن چنین رفتاری به تنهایی کافی است.

در چنین موقعیتی بهتر است بدون ایجاد سر و صدای زیاد، بچه را به انجام فعالیت دیگری متوجه کنید. و بعد با کودکتان بنشینید و در این رابطه صحبت کنید. برای او توضیح دهید که با اینکه می دانید او به بدن دوستش علاقه مند است، اما او دیگر کم کم دختر بزرگی می شود و مردم توقع دارند که بدنش را بپوشاند. با این روش

بدون متهم کردن کودک و ایجاد احساس گناه در او، برای رفتارهای او محدودیت قائل می شوید.

این سنین همچنین زمان خوبی برای صحبت کردن در مورد لمس کردن خوب و بد برای کودک است. به فرزندتان بگویید که بدنش به خود او تعلق دارد و اختیار آن به دست اوست. و اگر او نخواهد یا دوست نداشته باشد، کسی نمی تواند او را لمس کند. به او بگویید که اگر زمانی کسی طوری او را لمس کرد که احساس عجیب و بدی پیدا کرد، باید از آن فرد بخواهد که دست بکشد و موضوع را با شما مطرح کند. باید به او توضیح دهید که بهتر است هر چیزی که باعث ناراحتی او شد را با شما در میان بگذارد.

بهتر است والدین چه زمان موضوع اصلی مربوط به رابطه زناشویی را با فرزندانشان در میان بگذارند؟

در واقع باید بگویم که هیچوقت! یاد گرفتن کودک در مورد آمیزش و رابطه زناشویی نباید در یک جلسه و یکباره صورت گیرد. کودک باید تدریجأ و به مرور زمان آنچه را میخواهد بداند، یاد بگیرد. وقتی سؤالی برای کودک به وجود می آید باید پاسخ داده شود تا این حس کنجکاوی با بزرگ شدن تدریجی او ارضاء شود.

اگر فرزندتان هیچ سؤالی در این رابطه نمی پرسد، شما نباید خیلی ساده از این موضوع بگذرید. با رسیدن کودک به سن ۵ سالگی، باید کتابهای مخصوص در این زمینه را معرفی کنید. از آنجا که معمولا والدین نمی دانند چطور باید این مسائل را عنوان کنند، این کتاب ها می تواند بسیار مفید باشد.

از چه سنی باید از لخت گشتن کودک در خانه جلوگیری به عمل آورد؟

خانواده ها هر کدام استانداردها و قوانین خاص خود را برای برهنگی، شرم و پوشیدگی دارند. با اینکه ارزش های هر خانواده کاملا از دیگری متفاوت است، آموزش پوشیدگی برای همه کودکان مسئله ای بسیار مهم باید باشد.

والدین باید این موضوع را نیز مانند سایر قوانین خانه به فرزندان خود آموزش دهند. و کودکان به تدریج از این محدودیت ها درس می گیرند.

والدین تا چه اندازه باید آموزش های جنسی را به عهدهٔ مدرسه بگذارند؟

والدین باید مدت زمان زیادی قبل از شروع مدرسه رفتن کودک، آموزش های جنسی خود را شروع کنند. آموزش های جنسی در مدرسه ها با روش های کاملا متفاوت صورت می گیرد. بعضی از مدرسه های این آموزش ها را از کلاسهای چهارم یا پنجم دبستان شروع می کنند. بعضی از عناوین مورد بحث در این آموزش ها عبارت است از:

آناتومی توضیح و تشریح ساختمان بدن)، جلوگیری از بارداری، بیماری هایی که از طریق رابطه زناشویی منتقل می شوند و حاملگی. والدین نیز باید خود را برای پاسخ دادن به سؤال های اضافی بچه ها در خانه آماده کنند. مدرسه معمولا این مسائل را به صورت علمی عنوان می کند و کمتر به ارزش ها می پردازد. توضیح و آموزش این ارزش ها تقریبا بر عهده والدین است.

دختربچه ها را باید از چه سنی از قاعدگی و عادت ماهیانه آگاه کرد؟

این آموزش ها باید از سن ۸ سالگی به کودک داده شود که معمولا در مدرسه نیز صورت می گیرد. کتاب های آموزشی مربوط نیز مفید هستند، اما مادران هم باید تجربیات شخصی خود، مثل اولین باری که قاعده شدند، احساس آنها در آن زمان و چگونگی آن، را با دخترهایشان در میان بگذارند.

 

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.