زگیل چیست و چطور درمان می‌شود؟

0

زگیل (wart) توسط HPV ایجاد می‌شود و در مبتلایان به نقص ایمنی ضایعاتی وسیع‌تر و پایدارتر ایجاد می‌کند. Common wart (verruca vulgaris) در کودکان شایع‌تر است و دست‌ها شایع‌ترین نواحی درگیر هستند. در بررسی هیستولوژیک سلول‌های دارای هاله شفاف در اطراف هسته دیده می‌شود که به آن‌ها Koilocyte می‌گویند. زگیل‌های کف پا (Planter warts) معمولا در محل‌های فشار ایجاد می‌شوند و در سطح آن‌ها نقاط سیاه رنگی دیده می‌شود. زگیل‌های مسطح (Plane warts) ضایعاتی با سطح صاف و به رنگ قهوه‌ای روشن هستند که بیشتر در صورت، پشت دست و ساق پا ایجاد می‌گردند. زگیل‌های تناسلی (Condyloma acuminatum) در ۹۰ درصد موارد توسط انواع ۶ و ۱۱ ایجاد می‌شود و در این موارد، پتانسیل بدخیمی کم است. گاهی انواع ۱۶ و ۱۸ موجب زگیل تناسلی می‌شوند که در این موارد، پتانسیل بدخیمی، زیاد است.

کوندیلوما آکومیناتای ژآنت (Giant condyloma acuminatum) یا تومور Bushke Lowenstein به شکل توده‌ای گل کلمی تظاهر می‌کند و امروزه آن را نوعی کارسینوم وروکو (Verrucous caracinoma) در نظر می‌گیرند.

Epidermodysplasia verruciformis به شکل زگیل‌های مسطح متعدد و شبیه کراتوز سبورئیک تظاهر پیدا می‌کند. این زگیل‌ها با انواع ۵ و ۸ ایجاد می‌شوند و ۳۰ تا ۵۰ درصد موارد به SCC تبدیل می‌شوند.

درمان زگیل

– اسید سالسیلیک موضعی

– کرایوتراپی

– کوتر

– لیزر

آنتاگونیست‌های H2 (سایمتیدین) و سولفات روی ممکن است از طریق تقویت پاسخ ایمنی در کاهش میزان عود موثر باشند.

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.