اریتما نودوزوم چیست و چطور درمان می‌شود؟

0

* اریتما نودوزوم (erythema nodosum;EN) یا گره‌های قرمزرنگ، نوعی التهاب سلول‌های چربی زیر پوست است که با ایجاد گره‌ها (ندول‌ها) ی قرمز و حساس روی هر دو ساق پا مشخص می‌شود و نوعی واکنش ایمنی در برابر علل مختلف است و شایع‌ترین فرم پانیکولیت (التهاب چربی زیرپوستی) به شمار می‌آید.

* بیشترین سن ایجاد بیماری، ۲۰ تا ۳۰ سالگی است و در جنس مونث ۳ تا ۶ برابر شیوع بیشتری دارد.

* معمولا اریتمان ودوزوم طی ۳ تا ۶ هفته به طور خودبه‌خود برطرف می‌شود.

* اغلب اریتما نودوزوم به شکل گره‌های قرمز صاف و براق و حساس بر روی ساق‌ها دیده می‌شود ولی ممکن است در هر قسمت از بدن که دارای چربی زیرپوستی است (مانند ران، بازو، تنه، صورت و گردن) وجود داشته باشد. قطر این گره‌ها ۱ تا ۵ سانتی‌متر است و ممکن است گره‌ها به هم متصل شوند و مناطق بزرگی با پوست سفت به وجود آورند.

* بیماری اغلب با درد و التهاب مفصلی و تب و بی‌حالی همراه است.

* به مرور زمان، گره‌ها به رنگ آبی متمایل به ارغوانی، قهوه‌ای، زرد و سرانجام، سبز درمی‌آیند و طی ۲ تا ۶ هفته بدون ایجاد زخم یا بافت جوشگاهی از بین می‌روند.

* اریتمانودوزوم ممکن است توام با بعضی بیماری‌ها، ازجمله عفونت‌ها (مثل سل، عفونت‌های استرپتوکوکی)، سارکوئیدوز، بیماری التهابی روده، بیماری‌های خودایمنی (مثل بیماری بهجت)، حاملگی، مصرف داروها (ازجمله قرص‌های ضدبارداری خوراکی، برومیدها و سولفونامیدها) و سرطان ایجاد شود.

درمان‌های مرسوم

* بیماری پس از تشخیص به وسیله پزشک تحت درمان قرار می‌گیرد. معمولا بیماری به صورت بالینی تشخیص داده می‌شود ولی در مواردی که به این روش قابل تشخیص نباشد از نمونه‌برداری استفاده می‌شود. برای تعیین عامل زمینه یا بیماری، از شمارش گلبول‌های خون، اندازه‌گیری سرعت رسوب گلبولی (ESR)، اندازه‌گیری تیتر آنتی‌استرپتولیزین O (ASOT)، آزمایش کامل ادرار، کشت حلق، تست داخل پوستی سل و رادیوگرافی قفسه سینه استفاده می‌شود.

* تقریبا در ۳۰ تا ۵۰ درصد موارد علت بیماری مشخص نیست.

* نشانه‌های بیماری با استراحت، بالا نگه داشتن ساق پا، بانداژ فشاری، پانسمان مرطوب و مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروییدی قابل کنترل است.

* در ضایعات مقاوم با علت نامشخص، یدید پتاسیم و در موارد شدید و مقاوم، کورتون و کلشی‌سین به وسیله پزشک تجویز می‌شود.

* اریتما نودوزوم چگونه ایجاد می‌شود؟

اریتمانودوزوم به دنبال نوعی واکنش ازدیاد حساسیت چربی زیر پوستی برانگیخته شده در اثر یک رویداد داخلی یا خارجی بدن به وجود می‌آید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.