ازوفاژیت ائوزینوفیلیک چه مشکلاتی در مری ایجاد می‌کند و علائم آن کدام‌ها هستند؟

0

ازوفاژیت ائوزینوفیلیک (EE)، یک اختلال التهابی مری است که مشخصه آن، ارتشاح متراکم ائوزینوفیلی مخاط است.

در بسیاری از بیماران، این ارتشاح، منجر به اختلالات ساختمانی می‌شود. ازوفاژیت ائوزینوفیلیک در ابتدا در بیماران اطفال توصیف شد ولی در سال‌های اخیر، به طور فزایندهای در بزرگسالان تشخیص داده می‌شود.

عقیده بر این است که ائوزینوفیلی، نتیجهٔ واکنش افزایش حساسیتی مزمن به آنتی‌ژن‌های غذایی یا آلرژن‌های دیگر خارج از دستگاه گوارش است.

بلع دشوار، شایع‌ترین علامت است ولی ممکن است بیماران از سوزش سردل، درد قفسه سینه، یا تهوع شاکی باشند.

انباشته شدن غذا ممکن است اولین تظاهر این بیماری باشد.

یافته‌های اندوسکوپیک ممکن است شامل باریک شدگی مجرای مری، چین‌های طولی یا ستیغ‌های حلقوی در مخاط، و تنگی‌های مجرایی مجزا باشند.

در این بیماری، مری شکننده است و ممکن است در زمان عبور اندوسکوپ، هنگام بیوسپی یا پس از اتساع، پاره شود. اگر بیوپسی از قسمت پروگزیمال مری نشان دهندهٔ ۱۵ تا ۲۵ ائوزینوفیل در هر مقطع از بزرگنمایی بالای میکروسکوپی باشد، تشخیصی اثبات می‌شود.

درمان فعلی، شامل بلع استروئیدهای موضعی است. از فلوتیکازون استنشاقی استفاده می‌شود، بدین صورت که محتویات در داخل دهان پخش و سپس بلع می‌شوند تا مری با فراورده‌های استروئیدی پوشانده شود.

در کارآزمایی‌های بالینی که برروی اطفال انجام گرفته‌اند، تأثیر این کار در کاهش علائم و بهبود هیستولوژی به اثبات رسیده است و درمان حاضر در گروه بزرگسال نیز از این دارو استفاده می‌شود. در موارد مقاوم، ممکن است نیاز به استفاده از استروئیدهای خوراکی باشد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.