چرا وجود استخوان‌ها و اسکلت برای بدن ضروری است؟

0

اسکلت، ساختمانی است که بدن را حمایت و محافظت می‌کند و شامل استخوان‌ها، غضروف و بافت‌های فیبروزی سخت می‌باشد. استخوان علاوه بر عمل نگهداری، عمل پشتیبانی و حرکت بدن، مهم‌ترین مخزن کلسیم انسان است که تحت کنترل هورمون‌ها می‌باشد. استخوان در مقابل فشار به‌ویژه فشار در جهت رشته‌های کلاژن تحمل زیاد دارد. بعضی از استخوان‌ها بلند و قوی بوده، درحالی‌که بعضی دیگر پهن هستند. بیشتر استخوان‌ها توسط بافت‌های فیبروزی سختی پوشیده شده‌اند. انتهای استخوان‌ها در مفاصل متحرک، معمولاً با غضروف پوشیده شده‌اند و توسط بافت‌های همبندی به‌خصوصی بنام رباط به یکدیگر متصل شده‌اند. ماهیچه‌ها نیز توسط بافت همبندی بنام تاندون به استخوان‌ها متصل می‌شوند. این ماهیچه‌ها به حرکت اسکلت بدن کمک کرده و شخص را قادر به تغییر وضعیت و حرکت می‌کنند.

در هنگام تولد در بدن یک نوزاد در حدود ۳۰۰ استخوان جدا وجود دارد و در هنگام رشد به‌تدریج این استخوان‌ها به هم متصل شده و جوش می‌خورند، به‌طوری‌که در بدن یک فرد بالغ در حدود ۲۰۹ استخوان وجود دارد. اسکلت بدن می‌تواند به دو قسمت عمده تقسیم شود.

اسکلت محوری (سر و تنه). اسکلت ضمیمه (دست‌ها و پاها). استخوان‌های سر، که شامل استخوان‌های جمجمه و صورت هستند. استخوان‌های جمجمه که ۸ تا هستند و عمل محافظت از مغز را به عهده دارند و استخوان‌های صورت ۱۴ تا هستند. استخوان‌های تنه شامل: استخوان جناغ سینه، دنده‌ها و ستون مهره‌ها می‌باشند. دنده‌ها به تعداد ۱۲ جفت هستند که تعدادی از آن‌ها به استخوان جناغ متصل می‌شوند. ستون مهره‌ها مجموعاً دارای ۳۳ مهره می‌باشد که شامل ۷ مهره گردنی، ۱۲ مهره پشتی یا سینه‌ای، ۵ مهره کمری، ۵ مهره خاجی و ۴ مهره دنبالچه‌ای می‌باشد.

استخوان‌های موجود در یک دست شامل: یک استخوان ترقوه، استخوان کتف، استخوان بازو، استخوان‌های زندزیدرین و زند زبرین در ناحیه ساعد، هشت استخوان کوچک در ناحیه مچ، ۵ استخوان در ناحیه کف دست و ۱۴ استخوان در ناحیه بندهای انگشتان دست می‌باشد. استخوان‌های موجود در یک پا شامل: استخوان لگن خاصره، استخوان ران، استخوان کشکک در ناحیه زانو، دو استخوان درشت نی و نازک نی در ناحیه ساق پا، هفت استخوان در مچ، ۱۵ استخوان در کف پا و ۱۴ استخوان در ناحیه بندهای انگشتان می‌باشد. استخوان‌های ناحیه پا، درشت‌تر و قوی‌تر از دست‌ها هستند.

استخوان‌ها، بیشتر شامل کلسیم و فسفر هستند، قسمت مرکزی استخوان شامل ماده‌ای بنام مغز استخوان می‌باشد که خون را به استخوان‌ها می‌رساند. استخوان‌ها علاوه بر محافظت بدن، سبب حرکات بدن نیز می‌شود و بدون وجود آن‌ها بدن انسان به یک توده گوشت شبیه می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.