التهاب کیسه‌صفرا یا کوله سیستیت چه علایمی دارد و راه‌های تشخیص و درمان کدامند؟

0

التهاب کیسه‌صفرا (کوله سیستیت؛ cholecystitis) اغلب به دلیل وجود سنگ‌های صفراوی ایجاد می‌شود و غلیظ شدن صفرا توقف جریان صفرا و عفنت ثانویه ناشی از میکروب‌های روده (به ویژه اشریشیاکلی و گونه‌های باکترویید) را به دنبال دارد.

علایم کوله سیستیت حاد عبارتند از:

  • درد شدید و دایمی ربع فوقانی راست شکم (ممکن است درد در ابتدا به پهلوی است یا کتف راست انتشار پیدا کند)؛ تب خفیف؛ تهوع و استفراغ.
  • بروز تب شدید، شوک و یرقان احتمال ایجاد عوارضی مانند آبسه یا سوراخ شدن کیسه‌صفرا را مطرح می‌کند.
  • علایم کوله سیستیت مزمن، غیر اختصاصی و شامل تهوع، درد مبهم شکم، آروغ زدن و اسهال هستند.

درمان‌های مرسوم

پس از تشخیص بیمای به وسیله پزشک درمان آغاز می‌شود.

تشحیص معمولاً بر اساس علایم بیماری صورت می‌گیرد و تست‌های آزمایشگاهی (مانند فسفاتاز و بیلی‌روبین که هر دو افزایش پیدا می‌کنند) و نیز آزمایش‌های تصویربرداری (رادیوگرافی، سونوگرافی و سی.تی‌گرافی کبدی صفراوی) برای تایید تشخیص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تعداد گلبول‌های سفید و نیز مقدار (CRP) C-reactive protein احتمالاً افزایش پیدا می‌کند.

درمان قطعی کوله‌سیستیت در اکثر مراکز درمانی برداشتن کیسه‌صفرا به وسیلع عمل جراحی (کوله‌سیستکتومی) است که می توان آن را به صورت جراحی باز یا از طریق لاپاروسکوپی انجام داد.

در صورت وجود التهاب شدید، شوک یا خطرناک بودن بی‌هوشی عمومی برای بیمار با استفاده از رادیولوژی، لوله (کاتتر) مخصوص تخلیه از راه پوست به داخل کیسه‌صفرا فرستاده می‌شود و بیمار تا زمان برطرف شدن التهاب تحت درمان با آنتی‌بیوتیک قرار می‌گیرد. پش از تخلیه ترشحات و رفع التهاب، کوله‌سیستکتومی انجام می‌شود.

سوراخ شدن کیسه‌صفرا از عوارض نادر ولی خطرناک کوله‌سیستیت حاد است که می‌تواند موجب مرگ بیمار شود و باید به سرعت تحت درمان قرار گیرد.

کوله‌سیستیت چه عوارضی دارد؟

عوارض کوله‌سیستیت عبارتند از: امپیم کیسه‌صفرا (empyema؛ تجمع چرک در حفره‌ای از بدن)، هیدروپس کیسه‌صفرا (hydrops؛ تجمع مایع در فضاهای بین بافتی) گانگرن کیسه‌صفرا (gangrene؛ قانقاریا = مرگ بافت در اثر نرسیدن خون و تهاجم میکروب‌ها)، سوراخ شدن کیسه‌صفرا، تشکیل فیستول و ایلئوس (ileus؛ انسداد روده) در اثر سنگ کیسه‌صفرا.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.