انواع بیماری‌های چشم کدام‌ها هستند؟

0

چشم‌ها اندام‌های حسی هستند که به انسان و سایر حیوانات اطلاعات صحیح و کاملی را درباره محیط اطراف شان می‌دهند. اما چشم نیز مثل هر عضو دیگر بدن دارای بیماری‌هایی می‌باشد، چشم پزشکی در حقیقت مطالعه چشم و بیماری‌ها و نارسایی‌های آن می‌باشد. آیا می‌دانید بیماری‌های رایج چشم چیست. کنثرنکتیویت یکی از بیماری‌های چشم است که در ملتحمه چشم التهاب ایجاد می‌کند و ممکن است در اثر آلرژی، تحریک یا عفونت ایجاد شود. ورم ملتحمه نوعی دیگر از بیماری‌های چشمی است که سبب سرخی و قی کردن چشم و احساس سوزش ملایم در یک چشم با هر دو چشم می‌شود پلک‌ها غال با پس از خوابیدن به همدیگر می‌چسبند.

برای درمان این بیماری ابتدا قی را با یک پارچه تمیز که با آب‌جوش مرطوب شده تمیز کنید سپس یک پماد آنتی‌بیوتیک دار در چشم بمالید.

بیش تر موارد ورم ملتحمه مسری است این عفونت بسادگی از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شود. فرم ویروسی کنثرنکتیویت که تراخم نامیده می‌شود، یک علت عمده نابینایی در اروپا و آسیا می‌باشد. تراخم با چشم‌های سرخ و آبدار آغاز می‌شود پس از یک ماه پیش تر توده‌های کوچک صورتی رنگ و چرکین که فولیکول نام دارد در داخل پلک بالایی تشکیل می‌شود، و سفیدی چشم کمی ملتهب می‌شود. برای درمان تراخم داخل چشم‌ها را روزی ۳ بار بسدت یک ماه پماد چشمی تتراسیلکین بمالید.

بیماری دیگر چشم بنام کاتاراکت یا آب مروارید می‌باشد که در این بیماری عدسی‌ها کدر و تیره می‌شوند و درنتیجه مقدار نور وارده به چشم کاهش می‌یابد. درمان این بیماری به‌وسیله عمل جراحی انجام می‌شود. به‌این‌ترتیب که عدسی را از چشم بیرون آورده و یک عدسی مصنوعی در چشم قرار می‌دهند، درصورتی‌که عدسی مصنوعی قرار ندهند از عینک های تصحیح کننده بینایی استفاده می‌شود.

بیماری دیگر چشم گلوکوم می‌باشد که در این بیماری فشار داخل کره چشم بالا رفته و سرانجام سبب از بین رفتن عصب چشم می‌شود. بیماری شبکوری نیز از بیماری‌های رایج چشم است که در اثر کاهش ویتامین A ایجاد می‌شود، در این بیماری سلول‌های به‌خصوصی در چشم بنام سلول‌های استوانه‌ای که در شبکیه قرار دارند آسیب می بینند. این سلول‌های استوانه‌ای در تاریکی به دید ما کمک می‌کنند.

بیماری دیگری در چشم ایجاد می‌شود که در این بیماری شبکه از مشیمیه – (پرده ای است در داخل کره چشم که سبب جذب اشعه می‌شود) جدا شده و به‌طور معلق در مایع زجاجیه قرار می‌گیرد (مایع زجاجیه مایعی است که فضای بین عدسی و شبکه را در کره چشم‌پر می‌کند). این بیماری ممکن است در اثر ضربه به سر یا هر نوع ضربه به چشم ایجاد شود که معمولاً درمان آن با عمل جراحی می‌باشد و البته از اشعه لیزر نیز برای برگرداندن شبکیه به‌جای خود استفاده می‌کنند.

گاهی اوقات در سطح قرنیه چشم خراشیدگی ایجاد می‌شود که معمولاً به‌طور اتوماتیک و بدون ایجاد اثرات بیماری جوش خورده و از بین می‌رود، ولی گاهی در اثر زخم شدید قرنیه سبب کم شدن و تیرگی دید چشم می‌شود، که در این موارد قرنیه را خارج کرده و عمل پیوند قرنیه را انجام می‌دهند.

هر فردی باید سالی یک یا دو بار به چشم پزشک مراجعه کند. این معاینات سبب می‌شود که در صورت وجود بیماری در چشم‌ها بیماری در مراحل اولیه تشخیص و به موقع درمان شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.