بیماری روانی چیست و چه انواعی دارد؟

0

بیماری روانی که در حقیقت بیماری روان و اندیشه می‌باشد، مثل سایر بیماری‌ها نیاز به درمان به‌خصوص دارد. روانپزشکی علمی است که درباره بیماری‌های روانی، علل آن‌ها و تشخیص و درمان آن‌ها بحث می‌کند و به آن روانشناسی پزشکی نیز می‌گویند.

بیماری‌های روانی دو دسته هستند: یک سری بیماری‌هایی که مربوط به خود اعضا یا ارگان‌ها هستند که بر اثر ضایعات داخل یا خارج از بدن ایجاد می‌شوند. مثلاً ممکن است در اثر تب بسیار شدید، تصادف و یا تغییر در مقدار هورمون‌هایی که بدن تولید می‌کند، آسیبی به مغز وارد شود و درنتیجه قسمتی از بافت مغز صدمه ببیند و بیماری روانی ایجاد شود و یک سری از بیماری‌های روانی نیز هستند که در آن‌ها عمل عضو دچار اختلال شده و خود عضو سالم است.

بیماری‌های روانی عضوی انواع مختلفی دارند. صرع بیماری است که معمولاً در اثر آسیب مغزی ایجاد می‌شود ولی ممکن است در بین افراد کاملاً سالم نیز دیده شود که در این حالت صرع بدون علت نامیده می‌شود. گاهی در جریان خونریزی مغزی و به علت لخته شدن خون در مغز، به علت کم شدن خون در مغز، بافت مغز آسیب می‌بیند. بعضی از بیماری‌های روانی مثل پارکینسون در اثر اختلال در متابولیسم شیمیایی مغز روی می‌دهد. سایر بیماری‌های عضوی مغز در اثر جراحی مغز ایجاد می‌شوند. هم‌چنین گاهی در اثر ابتلا به برخی عفونت ها مثل مننژیت و یا انواع عفونت‌های مغزی، مغز آسیب‌دیده و دچار اختلال می‌شود.

اکثر بیماری‌های روانی مربوط به عمل عضو هستند و در این بیماری‌ها بدون هیچ نوع آسیب به مغز، روح فرد بیمار است. این نارسایی ها به دو گروه تقسیم می‌شوند. در گروه اول که رایج‌ترین نوع این بیماری‌هاست فرد دارای حالت‌های روانی غیر طبیعی خفیفی است و این اختلالات با علامت اضطراب مشخص می‌شوند. انواع مختلفی از این بیماری دیده می‌شود که شامل واکنش‌های هیستریک و وسواس اضطرابی می‌باشد. حالت‌های اضطرابی در این افراد معمولاً سبب ترس از مکآن‌ها با افراد مختلف یا ترس از مرگ می‌شود که به‌طور جدی زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهند. بعضی از این ترس ها شامل ترس از بلندی، ترس از مکان‌های بسته و ترس از آب می‌باشد. افراد مبتلابه هیستری نیز که در این دسته از بیماری‌های روانی قرار می‌گیرند، بدون هیچ نوع علت فیزیکی، علایمی از قبیل فلج را دارا هستند. هم‌چنین افراد مبتلابه وسواس نیز که در این گروه هستند دارای طبیعی هستند که وقت زیادی را برای کارهای شبیه به هم و تکراری تلف می‌کنند؛ بنابراین افراد مبتلابه این نوع بیماری‌های روانی دارای شخصیت افسرده، بد خلق، مغرور و تهاجمی هستند.

نوع دوم بیماری‌های روانی که مربوط به عمل اعضا هستند تحت نام کلی جنون نامیده می‌شوند در بیماری‌های گروه قبلی که ذکر شد فرد می داند که چه چیز واقعی و چه چیز غیر واقعی است، ولی فرد مبتلابه جنون ممکن است حوادث خیالی را واقعی تلقی کند. این بیماری‌ها دو دسته هستند: نوع اول که جنون افسردگی می‌باشد بیمار هیجان زده، فسرده، دن تنگ و نا امید است و این دسته از بیماری‌ها توسط دارو معالجه می‌شوند و یا تا حدی به بیمار آرامش می‌دهند و این مسأله نشان می‌دهد که تغییرات شیمیایی خاصی در مغز علت عمده برای این بیماری می‌باشد، ولی در بیشتر موارد فرد مبتلا در اثر ناملایمات زندگی دچار این بیماری هستند و ازاین‌رو، درز در مان نمی‌شوند.

نوع دوم این بیماری‌های روانی بنام اسکیزوفرنی یا جنون جوانی نامیده می‌شوند که در این بیماری تمام فکر فرد و شخصیت او مختل می‌شود. در این بیماری فرد کاملاً غیرفعال و بی‌حرکت می‌شود و به واقعیت‌ها پاسخ می‌دهد. به روش عجیبی صحبت می‌کند و مثل بچه‌ها عمل می‌کند و فکر می‌کنند که افراد دیگر در صدد آزار و اذیت او هستند.

به‌طور کلی درمان بیماری‌های روانی از طریق روان درمانی، که در آن پزشک متخصص سعی می‌کند که با ارتباط برقرار کردن با بیمار از طریق صحبت کردن، اختلالات رفتاری او را کاهش دهد. رفتار درمانی که پزشک سعی می‌کند بهبودی علامتی انجام دهد و علائم بیماری را بدون در نظر گرفتن علت آن درمان کند، درمان از طریق دارورها و هم‌چنین الکتروشوک انجام می‌گیرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.