بیماری فیلاریوز چیست؟

0

بیماری فیلاریوز یک بیماری عفونی انگلی است که توسط یک یا چند تا از گونه های کرم های نخ مانند، که نماتدها نام دارند، ایجاد می‌شود. بعضی از گونه‌های نماتدها به‌قدری کوچک هستند که فقط توسط میکروسکوپ دیده می‌شوند و معمولاً کرم های نر اندازه‌شان از یک میلی‌متر تا ۵ سانتی‌متر متفاوت است. ولی کرم های ماده بسیار بزرگ‌تر هستند.

بعضی از نماتدها در خاک و آب زندگی می‌کنند. برخی از آن‌ها به‌عنوان انگل گیاهان محسوب می‌شود. کرم‌های قلابدار، تریشین و فیلاریا به‌عنوان انگل انسان بوده و هم چنین انگل بعضی از حیوانات مثل سگ، گوسفند و اسب می‌باشند.

فیلاریاها از دسته نماتدهای داخل نسج هستند، زیرا به بافت‌های زیرجلدی و فناوری انسان حمله کرده و التهاب شدید تولید می‌کنند. چرخه زندگی فیلاریاها به دو میزبان احتیاج دارد. بدن حشره به‌عنوان میزبان واسطه و یک حیوان دیگر با انسان نیز میزبانی اولیه هستند. مرحله لاروی در بدن حشره و مرحله بالغ در بدن حیوانی که توسط حشره گزیده شود، ایجاد می‌شود. در بدن میزبان اولیه کرم ماده تبدیل به دو نوزاد باریک و دراز بنام میکروفیلر می‌شود. که میکروفیلرها به داخل خون محیطی و پوست می‌آیند و زمانی که خون این میزبان توسط نیش حشره وارد بدن حشره شود، میکرو فیلرها نیز به بدن حشره وارد می‌شوند و طی مراحلی تبدیل به لارو می‌شوند. و سپس توسط نیش پشه به داخل بدن میزبان بعدی که انسان باشد، وارد می‌شوند. این الاروها در بدن انسان بعد از حدود یک سال تبدیل به نوع بالغ می‌شوند.

بیماری فیلاریورز توسط گونه های مختلف کرم فیلاریا ایجاد می‌شود که نوع رایج آن در نواحی گرم سیری و نیمه گرم سیری دنیا پراکنده‌اند و این نوع که توسط گونه بخصو صی ایجاد می‌شود، توسط پشه کولکس به انسان انتقال می‌یابد، که در این بیماری کروم درجایی که جایگزین شود انتهاب و ضخامت بافتی ایجاد می‌کند. به‌خصوص در ناحیه پوست و بافت‌های لنفاوی، درنتیجه سبب می‌شود که با بزرگ شدن غدد لنفاوی و تورم کانال های تنفی، بافت‌ها سفت و سخت و به‌طور قابل ملاحظه‌ای بزرگ شوند. این بزرگ شدن به‌خصوص در پاها دیده می‌شود و سبب می‌شود که پای انسان شبیه پای فیل شود.

داروهای مؤثر در درمان این بیماری دی تین کاربامازین و کار با رسولات سدیم می‌باشد که کرم های بالغ و میکرو فیلرها را کشته و از بین می‌برند.

فیلاریا معمولاً در اطراف دریای مدیترانه، عربستان، آسیا، اندونزی و جزایر اقیانوس آرام دیده می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.