زندگینامه توماس آلوا ادیسون و فعالیت‌های خستگی‌ناپذیرش در راه پیشبرد علم

2

اولین اختراع تجاری موفق توماس آلوا ادیسون در سال ۱۸۷۰، تلگراف چند کاره بود. در سال ۱۸۷۵ آزمایشگاه خود را در پارک منلو برپا کرد. در سال ۱۸۷۷، فرستنده‌ای با کلیدهای از جنس کربن را اختراع کرد. که هنوز در تلفن‌ها از آن استفاده می‌شود. در سال ۱۸۷۷ گرامافون را اختراع کرد. در ۱۸۷۹ نخستین روشنایی برقی در مقیاس تجاری اختراع شد.

از میان اختراعات بسیار زیادی که شهرت جهانی دارند و به توماس ادیسون نسبت داده می‌شوند، این عبارت مشهور است: «نبوغ یک درصد الهام است و تلاش نود و نه درصد آن.» با توجه به برگزیده‌ای از اصول اخلاقی که این مرد در زندگی خود به کار برد، این عبارت بیش‌تر از همه سزاوار است.

آزمون و خطا

هدف کم کردن اهمیت ذهن بسیار مبتکر و خلاقی نیست که پایه اختراعات ادیسون بود. این حقیقت که ماهیت نزدیکی وی به علمش نقطه مقابل تقریبا تمامی افراد اهل علم و مخترع زمان خود بود، حذف روش‌های ریاضیاتی و نظری بزرگ‌منشانه و اعتماد کردن بیشتر بر آزمون و خطا در آزمایش‌های تجربی نوعی از نبوغ وی به شمار می‌آید. مفسران ذهن بی‌همتای ادیسون را به چند عامل نسبت داده‌اند، از طی نکردن تحصیلات رسمی، ترک مدرسه در ۱۲ سالگی گرفته تا از دست دادن روزافزون توان شنوایی از ۱۴ سالگی، تا سرانجام ناشنوایی مطلق که به وی امکان داد بدون آشفتگی بر کار خود تمرکز کند. مادر او گزارش داده که از سنین ابتدایی در مورد هر چه که می‌آموخته تردید روا می‌دانسته ولی دیگران ممکن است این تردید را در مورد «یک درصد» از آموزش‌های‌شان اعمال کنند.

ادیسون به طور قطع از پذیرش این نکته سرباز زد که «چیزهای ناممکن» بدون آزمایش‌های سخت و نتایجی که او را به چیزی مخالف متقاعد کنند، به حقایق تبدیل می‌شوند. به گفته خود ادیسون: «من آن‌چه را که جهان نیاز دارد می‌فهمم. پس پیش می‌روم و تلاش می‌کنم تا آن را اختراع کنم.»

نام او با حدود ۱۰۹۳ اختراع همراه است که به طور انفرادی و یا گروهی ثبت شده و با مرور زمان حفظ شده است. در ۸۳ سالگی انجام اختراع را متوقف کرد و هیچکس نمی‌تواند در این باره شک کند که ادیسون به آن‌چه می‌گفت معنی داد. او به علت ثبت یک اختراع در هر دو هفته در طول حیات کاری‌اش، پرکارترین مخترعی به شمار می‌آید که جهان به خود دیده است. در این صورت، پرسش این نیست که او چگونه جهان را تغییر داد. بلکه این است که کدام یک از اختراعاتش بیشترین تغییر را در جهان ایجاد کرده‌اند.

کار سترگ وی

آیا مثلا وقتی که گرامافون، اولین دستگاه ضبط صدا که در سال ۱۸۷۷ طراحی و اختراع شد و واقعا کار کرد، برای خود ادیسون هم تعجب برانگیز بود؟ شاید بزرگ‌ترین کار او نخستین لامپ روشنایی تجاری سفیدی باشد که با موفقیت در سال ۱۹۷۹ پس از بیش از ۶٬۰۰۰ بار تلاش به منظور یافتن رشته تنگستن مناسب و در نهایت با دستیابی به این راه حل در تارهای خیزران کربن‌دار شد، تولید شد. آیا احداث نخستین دستگاه تولید برق، گرما و روشنایی در سطح تجارتی که به طور متمرکز گرد آمده بودند تا روشنایی منازل و مراکز کسب و کار را به طور مستقیم تامین کنند که به دست ادیسون در سال ۱۸۸۲ در منهتن جنوبی نصب شد- توانست نهایتاً به تاسیس شرکت جنرال الکتریک انجامد؟ یا این که پیشرفت تجهیزات ضبط و پخش تصاویر متحرک یعنی کینتوگراف و کینتوسکوپ بود که از سال ۱۸۹۴ در بازار قابل دسترس شد و به تولید فیلم‌های صامت و صنعتی انجامید؟ سپس اختراعات دیگری بودند که به نوبه خود قابل توجه‌اند: هنوز امروزه از فرستنده با کلیدهایی از جنس کرین در تلفن‌ها استفاده می‌شود، تلفن‌های بل را به حد کافی برای بهره‌برداری تجاری و عملی برجسته می‌کرد. دیکتافون دستگاه تکثیر، دستگاه ضبط الکتریکی رای که نخستین اختراع ثبت شده وی بود، یا تلگراف چند کاره که نخستین اختراع موفق وی از نظر تجاری در سال ۱۸۷۰ به شمار می‌آید و ۴۰،000 دلار فروخته شد و به این ترتیب توانست هزینه مالی تحقیقاتش را که منجر به اختراعات بعدی وی شد، تامین کند.

رویکرد انقلابی

رویکرد انقلابی ادیسون در تاسیس مراکز تحقیق و توسعهٔ تخصصی مملو از مخترعان، مهندسان و دانشمندانی که شبانه‌روز مشغول بررسی و ساخت بودند، بسیاری از نظریه‌های وی را محقق کرد. این امر از آزمایشگاه وی در پارک منلو در نیو جرسی در سال ۱۸۷۶ آغاز شد. نه تنها این مراکز به طور عملی به ادیسون در تکمیل اختراعاتش کمک کردند بلکه سایر رویکردهای جهانی تجاری را به منظور تحقیق و پیشرفت تغییر دادند.

میراث ادیسون

به احتمال قوی شناخته شده‌ترین فرد آمریکایی در میان نسل خود توماس ادیسون، یعنی کسی است که به علت مشکلات شنوایی‌اش از مدرسه عقب مانده و به صورت گه‌گاهی فقط به مدت پنج سال در آن شرکت کرده است. بی‌شک ادیسون بر خلاف این آغاز نحس زندگی جهان را تغییر داد و ۱۰۹۳ اختراع را به تنهایی و یا به طور گروهی ثبت کرد. اما، این مخترع پر کار احساس می‌کرد که فقط سطح آن‌چه را که ممکن بوده خراشیده است. زمانی گفت تا وقتی انسان یک برگ چمن را نسخه برداری کند، طبیعت می‌تواند به آن‌چه دانش علمی نامیده می‌شود ریشخند کند و اضافه کرد که ما یک میلیونیم از یک درصد از هر چیز را بیشتر می‌شناسیم.

تا وقتی انسان یک برگ چمن را نسخه‌برداری کند، طبیعت می‌تواند آن‌چه را که دانش علمی نامیده می‌شود ریشخند کند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

10 شهید دنیای فناوری!

هر کدام از ابزارها و دستگاه‌هایی که ما در زندگی عادی خود از آنها استفاده می‌کنیم، ثمره تلاش‌های بی‌وقفه دانشمندان و افراد زیادی بوده‌اند. اگر فداکاری، ریسک‌پذیری، شهامت و ماجراجویی این افراد نبود، ما هیچ کدام از این فناوری‌ها و ابزارها را…

اگر نسخه پنجابی سریال بریکینگ بد ساخته می‌شد!

بریکینگ بد یک سریال تلویزیونی درام تلویزیونی بسیار محبوب آمریکایی است که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ از شبکه AMC پخش می‌شد. این سریال توسط وینس گیلیگان ساخته شد و برایان کرانستون در نقش والتر وایت، معلم شیمی دبیرستانی که به سرطان ریه مبتلا است و…

خوشمزه‌ترین غذاها در کشورهای مختلف دنیا از دید میدجرنی

ذائقه مردم کشورهای مخالف متناسب با فرهنگ و مواد غذایی اولیه در دسترس به میزان زیادی با هم متفاوت است تا آن حد که گاه باعث شگفتی ما می‌شود که چطور به خوردن این غذاها می‌شود فکر کرد. اما به صورت متناسب ممکن است برخی غذاهای ما هم برای شهروندان…

چرا بسیاری از ساختمان‌های تاریخی در بریتانیا دارای پنجره‌های آجرکوبی شده هستند؟

زمانی در بریتانیای کبیر داشتن پنجره در خانه‌ها و ساختمان‌ها بسیار گران از آب درمی‌آمد! چرا؟!چون در سال ۱۶۹۶ با وضع مالیات بر پنجره که بسیار در جامعه منفور بود، وضعیت تغییر کرد. در این زمان مالیات بر صاحبان املاک را بر اساس تعداد…

نقشه واقعی جهان: این نقشه‌های هوشمندانه، اندازه واقعی کشورهای روی کره زمین را نشان می‌دهند

وقتی به نقشه جهان نگاه می کنید، منطقی است که فرض کنید گرینلند و آفریقا از نظر اندازه مشابه هستند. اما در واقعیت، قاره آفریقا 14 برابر وسعت خشکی یخی شمال است.با احتساب تعدادی از جزایر فراساحلی، مساحت کل گرینلند 2.16 میلیون کیلومتر مربع…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
2 نظرات
  1. شناس می گوید

    نیکولا تسلا

  2. محمد بزره می گوید

    ازش متنفرم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5