تیفوئید یا بیماری حصبه چیست؟

0

تیفوئید یا حصبه یک بیماری عفونی حاد است که توسط یک باسیل ایجاد می‌شود و در اصطلاح پزشکی بنام سالمونلاتینی نامیده می‌شود. این باسیل از طریق غذا یا آب آلوده وارد بدن شده و نهایتاً وارد جریان خون می‌شود و سیستم گردش خون را آلوده می‌کنند. علائم عمده این بیماری شامل تب، سرفه، سردرد، جوش‌های پوستی، بزرگ شدن طحال و کاهش تعداد گلبول‌های سفید خون می‌باشند. هم‌چنین ممکن است کم اشتهایی نیز وجود داشته باشد. در این بیماری تب به‌صورت مداوم وجود داشته و به‌تدریج بالاتر می‌رود و ممکن است دمای بدن به ۵ /۳۹ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد برسد، بعد از گذشت یک یا دو هفته شروع به پایین آمدن می‌کند و در حدود ۳۰ روز بعد دمای بدن به حالت طبیعی می‌رسد.

اکثر اپیدمی‌های بزرگ حصبه توسط آلودگی آب‌های عمومی و ذخایر شیر ایجاد می‌شوند. غذای نپخته هم می‌تواند توسط فرد حامل باکتری آلوده شود. اکثر بیماران حصبه‌ای حتی پس از درمان نیز حامل میکروب هستند.

رعایت بهداشت عمومی و بهداشت شخصی در کنترل گسترش بیماری مؤثر است. فرد مبتلابه این بیماری نباید در تهیه و تولید مواد غذایی نقش داشته باشد و در مورد این بیماری وجود افراد ناقل بسیار خطرناک می‌باشد.

درمان بیماری حصبه ابتدا از طریق از بین بردن علائم بیماری بود تا اینکه در سال ۱۹۴۸ درمان بخصوصی از طریق آنتی‌بیوتیک‌ها کشف شد، که بسیار مؤثر بود. برای پیشگیری بیماری نیز از واکسن حاوی میکروب کشته شده استفاده می‌کنند که می‌تواند شخص را تا چندین سال در برابر بیماری محافظت کند و این واکسن را به افرادی تزریق می‌کنند که با میکروب تماس مستقیم داشته باشند.

برای پیشگیری از حصبه باید دقت کرد تا آب و غذا با مدفوع انسان آلوده نشود. حصبه معمولاً پس از سیل یا سایر سوانح طبیعی شایع می‌شود و در این مواقع مراقبت‌های ویژه‌ای باید در مورد بهداشت به عمل آورد. سعی کنید که آب آشامیدنی پاک باشد. برای پیشگیری از شیوع حصبه شخص مبتلا باید در اطاق جداگانه‌ای بستری شود. هیچ‌کس نباید از ظروف شخص بیمار استفاده کند. مدفوع او را باید سوزاند و یا در چاله‌های عمیق دفن کرد. کسانی که از او پرستاری می‌کنند باید بلافاصله دست‌های خود را بشویند. برخی اشخاص پس از بهبودی از حصبه بازهم این بیماری را با خود دارند و می‌توانند آن را به دیگران انتقال دهند. به همین دلیل کسی که حصبه داشته است باید در مورد بهداشت شخصی فوق‌العاده دقت کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.