خون‌ریزی از واریس‌ چرا ایجاد می‌شود و شیوه درمان آن چیست؟

0

واریس‌های معدی- مروی هنگامی تشکیل می‌شوند که شیب (گرادیان) فشار ورید باب از mmHg ۱۰ تجاوز کند، و خطر پارگی واریس و خون‌ریزی زمانی جدی می‌شود که شیب از mmHg ۱۲ بیشتر شود.

هر ساله در ۳۰-۱۰ درصد بیماران خون‌ریزی رخ می‌دهد، و هر نوبت خون‌ریزی واریس با مرگ و میر ۱۵٪ تا ۳۰٪ همراه است. خون‌ریزی اغلب از واریس‌های بزرگ مری منشأ می‌گیرد و زمانی رخ می‌دهد که کشش زیادی در دیواره رگ برقرار شده و سرانجام پاره شود.

در بین واریس‌های معده، واریس‌های فوندال بیشترین میزان خون‌ریزی را دارند و ممکن است حتی وقتی گرادیان فشاری باب کمتر از mmHg ۱۲ باشد، خون‌ریزی کنند. خون‌ریزی معمولاً موجب هماتز بدون درد، ملنا، و هماتوشزی شود که معمولاً موجب مشکلات همودینامیک می گردد. اختلال سنتز عوامل انعقادی در کبد (به دلیل اختلال کارکرد سلول کبدی) و ترومبوسیتوپنی (به دلیل هیپراسپلنیسم) هـم خون‌ریزی را تشدید می‌کنند.

تدابیر درمانی واریس‌های معدی- مروی عبارت است از درمان خون‌ریزی واریسی حاد، پیش‌گیری از خون‌ریزی مجدد (پیش‌گیری ثانویه)، و پیش‌گیری از اولین نوبت خون‌ریزی (پیشگیری اولیه) .

قدم اول برای درمان خون‌ریزی واریس، مداخلهٔ درمانی برای اصلاح وضعیت همودینامیک است که با کولوئیدهایی نظیر خون، و پلاسمای تازهٔ منجمد انجام می‌شود، در صورت نیاز باید حمایت تنفسی و باز کردن راه هوایی انجام گیرد. دارو درمانی همراه با درمان اندوسکوپیک، نسبت به هر یک از این درمان‌ها به تنهایی ارجح است؛ به خصوص اگر دارو درمانی بلافاصله شروع شود. هم‌چنین، آنتی‌بیوتیک‌های وریدی باید به طور پیش‌گیرانه و در ابتدای درمان شروع شوند زیرا خطر عفونت، خون‌ریزی مجدد و مرگ را کم می‌کنند.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

درمان دارویی فعلی، شامل سوماتوستاتین یا آنالوگ‌های صناعی آن (مثل اوکتروئید، واروپپتید waropeptide) می‌شود.

بهترین شیوه تجویز این داروها، پیش از اندوسکوپی است. درمان اندوسکوپی شامل بستن نوار (band ligation) و/ یا اسکلروتراپی است.

مطالعات آینده‌نگر نشان داده‌اند که بستن نوار انتخاب بهتری است زیرا میزان بروز عوارض آن کمتر است. در بیماران با خون‌ریزی از واریس‌های معده، تخریب واریس‌ها از طریق اندوسکوپی و استفاده از چسب سیانواکریلات، بهتر از بستن با نوار است. (اگرچه این درمان در ایالات متحده تایید نشده است).

تامپوناد به کمک بالون (لولهٔ Sengstaken-Blakemore لوله مینه‌سوتا، لوله لینتون) یکی از اقدامات موقت و مؤثر برای بیمارانی است که به درمان آندوسکوپیک پاسخ نداده‌اند.

در این افراد ممکن است لازم شود که توسط یکی از روش‌های جراحی یا کارگذاری شنت پورتوسیستمیک داخل کبدی از طریق ورید ژوگولار (TIPS)، فشار ورید باب کاهش داده شود. پس از کنترل خون‌ریزی حاد اولیه، پیشگیری ثانویه برای جلوگیری از عود خون‌ریزی با دو روش انجام می‌شود: تجویز بتابلوکرهای غیرانتخابی و (پروپرانولول و نادول) و انسداد واریس‌ها با چندین نوبت بستن مجدد نوار با این حال، شرایط بیمار ممکن است به گونه‌ای باشد که نتوان از بتابلوکرهای غیر اختصاصی استفاده نمود. هیچ‌گونه توصیهٔ رسمی در مورد دفعات و مدت پیگیری از طریق اندوسکوپی وجود ندارد. با این حال، معمولاً پس از بستن واریس‌ها، اندوسکوپی در بازه‌های زمانی یک تا شش ماهه انجام می‌شود. توصیه می‌شود با غربالگری اندوسکوپیک، بیمارانی که در معرض خطر خون‌ریزی واریسی هستند (یعنی آنها که واریس‌های بزرگ دارند) شناسایی شوند، تا بتوان پیش‌گیری دارویی اولیه برای آنها انجام داد. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که علایم بالینی ممکن است برای پیش‌گیری بیمارانی که احتمالاً واریس‌های بزرگ دارند مفید باشند (یعنی ترومبوسیتوپنی، آسیت، تلانژکتازی). مطالعات متعددی، حاکی از این هستند که بعضی از تظاهرات بالینی (مانند ترومبوسیتوپنی، آسیت، تلانژکتازی) ممکن است در پیش‌بینی این که احتمال تشکیل واریس‌های بزرگ در کدام یک از بیماران بیشتر است، کمک کنند.

با این حال، با توجه به ارزش پیشگویی کنندگی کم این خصوصیات، در تمام موارد جدید سیروز، باید غربالگری اندوسکوپیک انجام شود. مطالعاتی در مورد آندوسکوپی کپسولی به عنوان روشی با خاصیت تهاجمی کمتر نسبت به اندوسکوپی فوقانی انجام شده است ولی در حال حاضر حساسیت کمتری در تشخیص واریس‌ها دارد. پیش‌گیری اولیه باید در تمام بیماران دارای واریس‌های بزرگ و نیز مبتلایان به بیماری کبدی پیشرفته (Child گروه B و C) که واریس‌های کوچکی دارند انجام شود. مسدود کننده‌های غیر اختصاصی  داروهای انتخابی برای پیش‌گیری اولیه هستند زیرا جریان خون باب را کم می‌کنند. بهترین روش در بیماران دارای منبع مصرف این داروها و یا آنهایی که نمی‌توانند مسدود کننده‌های  را تحمل کنند، مسدود کردن واریس‌ها از طریق بستن دور نوار دور آنها با اندوسکوپ است.

   

پستهای اخیر

دنیایی که وراج‌ها و فک‌زنی را دوست دارد! این مرد برنامه‌ریزی کرده که سال‌ها تک و تنها لایواستریم کند…

در دنیای عجیبی زندگی می‌کنیم که متن و مفهوم در حال از دست معنی خود است و در عوض جنجال و ساعت‌های حرف زدن و گرفتن وقت مخاطب، ارزش پیدا می‌کند. برخی‌ها هنوز نمی‌خواهند این واقعیت را قبول کنند، برخی هم به سرعت از تغییر سلیقه و گرایش‌های…

چرا از بهترین اپلیکیشن اندروید و iOS برای ایجاد عادت‌های روزانه بهتر و پیگری وضعیت سلامتی استفاده…

اگر در اندروید و iOS دنبال یک اپلیکیشن انگیزشی روزانه و ردگیری عادت‌ها یا خودمراقبتی بگردید؛ احتمالا هیجان‌انگیزتر از اپلیکیشن Fabulous نخواهید یافت. بهترین اپلیکیشن سال گوگل پلی در دسته Health & Fitness، برنده جایزه بهترین طراحی…

درگذشت بنیان‌گذار ادوبی، خالق PDF و بسیاری از نرم‌افزارهای مهم دنیای فناوری

چارلز گسچه (Charles Geschke) بنیان‌گذار شرکت ادوبی و فردی که در خلق فرمت PDF کمک‌های زیادی کرده بود؛ در سن ۸۱ سالگی، روز ۲۷ فروردین ماه درگذشت. مدیرعامل شرکت ادوبی در یک نامه به کارمندان این شرکت؛ درگذشت «چارلز گسچه» را ضایعه بزرگی برای…

بهترین و بدترین محصولات اپل از نظر قابلیت تعمیرپذیری (جدول رتبه‌بندی آیفون‌ها و مک‌بوک‌ها)

اکنون می‌توانید امتیازهای قابلیت تعمیر گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها اپل را به طور رسمی در سایت این شرکت مشاهده کنید. هرچند هنوز هم دارای ابهاماتی هستند و چون خود اپل گزارش داده، چندان قابل اعتماد نیستند و مرموز به نظر می‌رسند. قانون جدید دولت…

نکات جالبی در مورد استیو جابز در کتاب تازه «ناز بهشتی»- یکی از بخش‌های جالب کتاب: استیو جابز هیچ وقت…

دو سه هفته‌ای که خبر انتشار یک کتاب جدید در مورد استیو جابز، داغ شده. اسم این کتاب Pause. Breathe. Choose.: Become the CEO of Your Well-Being است. این کتاب را ناز بهشتی نوشته که فعلا بیشتر به عنوان مربی مدیریت ذهن و خودیاری برای کسب…

کارشناسان خرید و استفاده این ۸ چیز را برای کاهش استرس و اضطراب در دوران کرونا توصیه می‌کنند

اگر اخیرا به خاطر شیوع ویروس کرونا گرفتار استرس و اضطراب شدید؛ شما تنها نیستید. به‌ویژه، اگر در خانه نشسته‌اید و کارهای خود را انجام می‌دهید و منتظر کاهش شیب منحنی مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا هستید. قطعا ساعت‌ها پای کامپیوتر و لپ‌تاپ…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.