درد چطور در بدن ایجاد می‌شود؟

0

درد احساسی است که معمولاً در اثر وجود یک زخم یا جراحت، بیماری و یا وجود نارسایی در بدن ایجاد می‌شود. درد در حقیقت احساسی است که از وجود بعضی از بیماری‌ها در بدن آگاهی می‌دهد. آیا شما می‌دانید ماهیت درد چیست؟

احساس درد توسط انتهای اعصاب به‌خصوصی که گیرنده درد نامیده می‌شوند، دریافت می‌شود. این گیرندها در تمام بدن و هم‌چنین در سطح پوست جایگزین شده‌اند. هرگیرنده درد قسمتی از یک عصب است که امواج درد را به مغز منتقل می‌کند. در حقیقت این گیرنده‌های درد نسبت به درد حساس هستند و پیام‌های عصبی را از ناحیه آسیب‌دیده به مغز منتقل می‌کنند و تفسیر این پیام‌ها توسط مغز به شکل احساس درد می‌باشد

دردهای سطحی توسط گیرنده های موجود در سطح پوست دریافت می‌شوند. از آنجایی که پوست بدن دارای تعداد بی‌شماری گیرنده درد می‌باشد، محل دقیق درد سطحی توسط شخص می‌تواند نشان داده شود. ولی در نواحی داخلی بدن به دلیل کم بودن گیرنده های درد، تعیین محل دقیق درد مشکل می‌باشد. گاهی اوقات درد عمیقی در نواحی داخلی ایجاد می‌شود که ممکن است از منبع اصلی درد به نواحی دیگر بدن منتقل شود. گاهی درد دندان به این شکل دیده می‌شود و فرد گاهی در این مورد مسکن است به سردرد نیز مبتلا شود.

بهترین درمان درد از بین بردن علت آن است. معمولاً برای تسکین درد از داروهایی تحت نام کلی کشنده درد استفاده می‌شود. از انواع این داروها می‌توان آسپرین را نام برد. برای از بین بردن دردهای شدید از داروهای مخدر نیز استفاده می‌شود که این داروها راه‌های عصبی را که توسط آن‌ها پیام‌های درد به مغز ارسال می‌شود از بین می‌برند. از انواع این داروها می‌توان مرفین و تریاک را نام برد. استفاده بیش‌ازحد از این داروها سبب ایجاد اعتیاد می‌شود.

مسأله جالب در مورد درد این است که دانشمندان هنوز قادر به توضیح کامل علت ایجاد درد نیستند و برخی معتقدند که این مسأله به علت آسیب رسیدن به انتهای اعصاب آزاد بدن ایجاد می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.