دستگاه عصبی چگونه کار می‌کند؟

1

دستگاه عصبی از یک سیستم اعصاب تشکیل‌شده است که امواج و پیام‌های عصبی را از یک قسمت به قسمت دیگر منتقل می‌کنند. همه حیوانات برای انجام این اعمال دارای سلول‌های خاصی هستند که به این سلول‌ها، سلول عصبی یا نرون گفته می‌شود و پیام‌ها به شکل امواج الکتریکی یا عصبی هستند که از این سلول‌های عصبی عبور می‌کنند و به سلول‌های دیگر می‌روند. در بدن حیوانات میلیون‌ها سلول عصبی وجود دارند که باهم تشکیل سیستم عصبی را می‌دهند. مغز انسان به‌تنهایی شامل حدود ده هزار میلیون نرون یا سلول عصبی می‌باشد.

دستگاه عصبی انسان به دو قسمت اصلی: مغز و نخاع که قسمت‌های کنترل کننده هستند تقسیم می‌شود. مغز انسان توسط استخوان‌های محکم جمجمه محافظت می‌شود ­، نخاع به‌وسیله استخوان‌های ستون فقرات. از مغز و نخاع اعصابی به کلیه نقاط بدن کشیده شده است. این اعصاب به‌عنوان سیستم عصبی محیطی و مغز و نخاع سیستم مرکزی عصبی نامیده می‌شوند.

نرون ها دو نوع هستند:

(۱) نرون‌های حسی که پیام‌های عصبی را از نقاط مختلف بدن به مغز می‌فرستند، که این پیام‌ها مربوط به درجه حرارت، درد، فشار و پیام‌هایی از ارگآن‌های حسی هستند.

(۲) نرون‌هایی که پیام‌ها را به ماهیچه‌ها می‌آورند و به آن‌ها دستور انقباض و یا به غده ها دستور ترشح می‌دهند، نرون های حرکتی هستند. نرون های سیستم مرکزی و محیطی شامل ترول های حسی و حرکتی هستند.

سیستم عصبی نیز بر اساس کار نرون ها تقسیم بندی می‌شود. در سیستم عصبی اختیاری، اعصاب در ارتباط با احساسات آگاه فرد هستند و دستورات صادر شده توسط مغز که در حقیقت با اراده فرد صادر شده‌اند توسط این اعصاب هدایت می‌شوند. در هنگام راه رفتن، نوشتن و صحبت کردن از نرون های سیستم اختیاری استفاده می‌کنیم. نرون های سیستم غیرارادی یا خودکار به حمل پیام‌های مربوط به فعالیت‌های روزانه کمک می‌کنند، که ما معمولاً در مورد آن‌ها فکر نمی‌کنیم. این سیستم ضربان قلب، عمل گوارش، فشارخون و سایر فعالیت‌های ناخود آگاه را تنظیم می‌کند. سیستم اتوماتیک خود از دو سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک تشکیل‌شده است که فعالیت های این دو سیستم باهم متعادل است. امواج عصبی در سیستم سمپاتیک تمایل به افزایش ضربان قلب و فشارخون دارند، از طرف دیگر امواج پاراسمپاتیک تمایل به تأثیر متضاد دارند و در حالت‌های متفاوت و برحسب نیاز-، یکی از این دو سیستم کنترل فعالیت‌های ناخود آگاه و غیرارادی را در برمی‌گیرد. یک سری از بیماری‌ها هستند که مربوط به اختلال دستگاه اتونوم یا فعالیت سمپاتیک می‌باشند این بیماری‌ها بنام عمومی بیماری‌های سایکو سوماتیک با تنی – روانی هستند مثل فشارخون، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های گوارشی مانند زخم معده، ورم معده، زخم دوازدهه، ورم روده و انواع آلرژی ها.

 
1 نظر
  1. محمد مهدی می گوید

    سلام عالی است.هههخخخخخخخ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.