راه‌های درمان سرطان معده کدام‌ها هستند؟

0

راه‌های درمان سرطان معده، شامل انواع زیر است:

  1. برداشتن بخشی از معده (subtotal gastrectomy): در این نوع جراحی معده، بخش مبتلا به سرطان، گره‌های لنفاوی مجاور و قسمت‌هایی از بافت‌ها و اعضای نزدیک به تومور برداشته می‌شوند و ممکن است طحال نیز برداشته شود.
  2. برداشتن تمام معده (total gastrectomy) در این نوع جراحی، تمام معده، گره‌های لنفاوی مجاور و بخش‌هایی از مری، روده باریک و سایر بافت‌های نزدیک به تومور برداشته می‌شوند. ممکن است طحال نیز برداشته شود.
  3. چنان‌چه تومور، دهانه ورودی معده را بسته باشد و نتوان معده را به طور کامل به وسیله جراحی استاندارد برداشت می‌توان با قرار دادن استنت (نوعی لوله باریک و قابل انبساط)، مسیر عبور غذا را باز نگه‌داشت.
  4. جراحی لیزری با استفاده از آندوسکوپ
  5. استفاده از جریان الکتریکی برای سوزاندن تومور (الکتروکوتری)

شیمی‌درمانی، از طریق خوراکی یا تزریق در سیاهرگ یا عضله یا قرار دادن مستقیم دارو در حفره شکم، برحسب نوع و مرحله سرطان

پرتودرمانی (رادیوتراپی) با استفاده از اشعه X پر انرژی یا سایر انواع پرتوتابی، به منظور از بین بردن سلول‌های سرطانی، پرتودرمانی به دو نوع «خارجی» (تاباندن اشعه به سلول‌های سرطانی از خارج بدن) یا داخلی (قرار دادن سوزن‌ها، دانه‌ها، سیم‌ها یا کاتترهای حاوی ماده رادیواکتیو، به طور مستقیم، در داخل یا نزدیک تومور) انجام می‌شود.

کمورادیاسیون، عبارت‌است از ترکیب شیمی‌درمانی و رادیوتراپی به منظور افزایش تأثیر آنها.

انجام شیمی درمانی پس از جراحی، به منظور افزایش شانس بهبودی، درمان کمکی (adjuant therapy) نام دارد. چنان‌چه شیمی درمانی، قبل از جراحی انجام شود neoadjuvant therapy نام می‌گیرد.

گزینه‌های درمانی در عود سرطان معده عبارتند از:

شیمی درمانی به منظور تسکین علایم و بهبود کیفیت زندگی بیمار؛ جراحی لیزری با کمک آندوسکوپی یا الکتروسرجری برای تسکین علایم و بهبود کیفیت زندگی بیمار؛ رادیوتراپی به عنوان درمان تسکینی و کنترل خونریزی، تسکین درد، یا کوچک کردن حجم تومور مسدود کننده مدخل معده.

زیست درمانی

زیست درمانی (biologic therapy) که به آن بیوتراپی یا ایمونوتراپی هم گفته می‌شود روشی است که در آن از دستگاه ایمنی بدن خود بیمار برای مبارزه با سرطان استفاده می‌کنند. این روش هنوز در مراحل کارآزمایی بالینی قرار دارد.

پیش‌آگهی

پیش‌آگهی (احتمال بهبود) سرطان معده، تحت تأثیر عوامل خاصی قرار دارد. این عوامل عبارتند از: مرحله سرطان، میزان انتشار بیماری و وضعیت سلامتی عمومی بیمار.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.