چرا رشد انسان در یک سن معین متوقف می‌شود؟

0

فرآیند رشد و نمو یک پدیده طبیعی در زندگی است. گیاهان، حیوانات، پرندگان، انسان‌ها و همه موجودات زنده پس از تولد شروع به رشد و نمو می‌کنند. جنین انسان در طی ۹ ماه در داخل رحم مادر رشد کرده و پس از تولد نیز این رشد ادامه می‌یابد. وقتی یک نوزاد متولد می‌شود در حدود ۵۰ سانتی‌متر قد دارد. بعد از گذشت ۲۰ سال قد او بیشتر از سه برابر قد اولیه می‌شود. رشد انسان در سنین ۲۰ تا ۲۲ سالگی متوقف می‌شود.

پدیده رشد در اثر پروتئین‌های مختلف موجود در بدن ایجاد می‌شود. این پروتئین‌ها از طریق گوشت ماهی، تخم‌مرغ، حبوبات، سبزیجات، میوه‌ها، شیر و محصولات آن وارد بدن می‌شوند. این پروتئین‌ها در طی عمل گوارش به اسیدهای آمینه تبدیل می‌شوند و این اسیدهای آمینه تولیدشده، سلول‌ها و بافت‌ها را ایجاد می‌کنند و در حقیقت در ساختمان آن‌ها شرکت می‌کنند. مواد معدنی مثل کلیم-، منیزیم، فسفات‌ها، سدیم، پتاسیم و آهن نیز در رشد فیزیکی بدن مؤثر هستند. بافت‌ها، ماهیچه‌ها و استخوان‌ها توسط پروتئین‌ها و مواد معدنی تولید می‌شوند و سلول‌ها و بافت‌های آسیب‌دیده نیز توسط پروتئین‌ها ترمیم می‌شود.

حال باید دانست که علت این‌که رشد بدن در یک سن معین متوقف می‌شود چیست؟ و چرا بدن به رشد خود ادامه نمی‌دهد؟ رشد بدن توسط غددی بنام غدد درون‌ریز در بدن کنترل می‌شود. ازجمله این غدد می‌توان غده هیپوفیز را نام برد که رشد استخوان‌ها را کنترل می‌کند. در طی تحقیقاتی مشخص شده که غده تیموس در رشد بدن مؤثر است. غده تیموس در یک نوزاد تازه متولد شده بزرگ بوده ولی به‌تدریج شروع به کوچک شدن کرده و در سنین ۱۳ تا ۱۴ سالگی به کوچک‌ترین حد خود می‌رسد. هم‌چنین غدد جنسی نیز کنترل رشد بدن را به عهده دارند. بدن در سنین بین ۲۰ تا ۲۲ سالگی به بلوغ کامل رسیده و بعد از آن رشد متوقف می‌شود. چون بعد از این سنین غدد مربوط به رشد بدن به‌تدریج غیرفعال می‌شوند. با این وجود یک رشد مداوم و آهسته تا سنین ۲۵ تا ۴۰ سالگی وجود دارد و بعد از این سنین بدن شروع به جمع شدن و کوچک شدن می‌کند و بعد از سن ۴۰ سالگی، هر ۱۰ سال در حدود یک سانتی‌متر جمع می‌شود. که این مسأله به علت خشک شدن غضروف در مفاصل و ستون مهره‌ها می‌باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.