رماتیسم مفصلی چیست؟

0

رماتیسم بیماری است که در آن مفاصل بدن از قبیل دست‌ها و پاها ملتهب شده و در نتیجه سبب ایجاد درد در مفاصل منتهی می‌شود. رماتیسم بیماری پیشرونده ای است که به‌تدریج سبب التهاب بافت همبند مفاصل شده و درد ایجاد می‌کند. ابتلای مفاصل معمولا حالت قرینه دارد ولی ممکن است یک مفصل زودتر از دیگری مبتلا به بیماری شود.

اگر چه این بیماری در سنین بالا بیشتر دیده می‌شود ولی ممکن است در هر سنی ایجاد شود. شیوع بیماری در خانم‌ها سه برابر آقایان است. امروزه دانشمندان معتقدند که این بیماری فقط منحصر به انسان نبوده و در بعضی گونه‌های حیوانات نیز یافت می‌شود.

انواع مختلفی از بیماری رماتیسم دیده شده است ونی علت اصلی ایجاد بیماری هنوز کاملاً مشخص نیست بعضی از انواع بیماری ارثی بوده و گاهی ممکن است در اثر جراحت، مقدار بالای بعضی از مواد شیمیایی در بدن. ایجاد شود. هم‌چنین ممکن است بیماری در اثر فرسوده شدن غضروف‌ها در سنین بالا و یا در اثر عکس العمل‌های الرژیکی و حساسیتی در بافت مفصل ایجاد شود.

در این بیماری غشاء سینوویال که در اطراف مفاصل وجود دارد و در حقیقت سبب حرکت مفصل می‌شود، شروع به رشد غیر طبیعی کرده و بزرگ می‌شود که تغییراتی در مفصل ایجادشده و درنتیجه کارآیی لازم را نداشته باشد. علائم بیماری ابتدا به شکل خستگی، ضعف، کاهش قدرت عضلانی، خشکی مفاصل (به‌خصوص صبح ها) و درد مفاصل می‌باشد. درنتیجه مفاصل به‌طور قرینه شروع به ملتهب شدن می‌کنند و ابتدا مفاصل کوچک و سپس مفاصل بزرگ‌تر درگیر می‌شوند. در اطراف مفاصل تورم و درد دیده می‌شود و حتی گاهی در موارد پیشرفته سبب کج شدن مفاصل می‌شود.

بیماری به علت مزمن بودن دارای درمان طولانی است و پزشک بسته به شدت بیماری نوع درمان را انتخاب می‌کند. درمان از طریق درمان داروی، درمان فیزیکی و جراحی انجام می‌شود. معمولاً برای درمان دارویی از داروهای ضد التهاب مثل آسپرین استفاده می‌کنند که برای کاهش درد و تورم مفید است. در درمان فیزیکی با فیزیوتراپی بیمار تحت نظر یک فرد متخصص ورزش‌هایی انجام می‌دهد که از شل شدن و ضعف زودرس عضلانی جلوگیری می‌کند. درمان در موارد پیشرفته از طریق جراحی انجام می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.