سرطان مقعد چه علایمی دارد و چطور تشخیص داده می‌شود؟

0

سرطان مقعد عبارت است از تشکیل سلول‌های بدخیم (سرطانی) در بافت‌های مقعد.

پوست اطراف سطح خارجی مقعد، ناحیه اطراف مقعد (perianal area) نامیده می‌شود و تومورهای این ناحیه، تومورهای پوستی هستند و سرطان مقعد به شمار نمی‌آیند.

سرطان مقعد، ۲-۱ درصد سرطان‌های بدخیم روده بزرگ را تشکیل می‌دهد.

عوامل خطر سرطان مقعد عبارتند از:

  1. سن بالای ۵۰ سال
  2. آلودگی با عفونت پاپیلوما ویروس انسانی (HPV)
  3. داشتن شرکای جنسی متعدد
  4. مقاربت مقعدی
  5. قرمزی، تورم و زخم مکرر مقعد
  6. ابتلا به فیستول‌های مقعدی
  7. استعمال دخانیات

علایم احتمالی سرطان مقعد:

خونریزی از مقعد یا رکتوم؛ وجود برجستی (توده) در نزدیک مقعد؛ احساس درد یا فشار در اطراف مقعد؛ وجود خارش یا ترشح در ناحیه مقعد؛ تغییر در عادات اجابت مزاج

درمان‌های مرسوم

ابتدا باید بیمای به وسیله پزشک متخصص و با استفاده از شرح حال، معاینه فیزیکی، معاینه انگشتی راست روده (رکتوم) آندوسکوپی، پروکتوسکوپی، سونوگرافی داخل مقعد یا راست روده و نمونه‌برداری (بیوپسی) تشخیص داده شود.

درمان سرطان مقعد به مرحله سرطان، محل قرار داشتن تومور در مقعد، ابتلا یا عدم ابتلای بیمار به HIV (ویروس ایدز) باقی بودن یا نبودن سرطان پس از درمان آن یا عود کردن یا نکردن سرطان بستگی دارد.

درمان استاندارد سرطان مقعد عبارت است از:

پرتودرمانی (رادیوتراپی)، شیمی درمانی و جراحی

استفاده از رادیوسنسیاتیزرها (داروهایی که سلول‌های سرطانی را نسبت به رادیوتراپی حساس‌تر می‌کنند) و نیز رادیوتراپی حساس‌تر می‌کنند) و نیز رادیوتراپی همراه با شیمی درمانی و یا رادیوسنسیاتیزرها در مرحله کارآزمایی بالینی.

احتمال بهبود سرطان مقعد چقدر است؟

پیش آگهی سرطان مقعد (احتمال بهبود آن) به اندازه تومور در زمان شروع درمان، محل قرار گرفتن تومور در مقعد و انتشار یا عدم انتشار سرطان به گره‌های لنفاوی بستگی دارد.

شانس ۵ سال زنده ماندن بعد از جراحی رادیکال سرطان مقعد (شامل برداشتن همراه با نمونه‌برداری از گره‌های لنفاوی و انجام کولوستومی دایمی)، در صورت عدم گرفتاری گره‌های لنفاوی ۵۵ تا ۷۰ درصد و در صورت گرفتاری این گره‌ها، کمتر از ۲۰ درصد است. چنانچه از رادیوتراپی به اضافه شیمی‌درمانی استفاده شود، در ضایعات اولیه کوچکتر از ۳ سانتی‌متر، بیش از ۸۰ درصد است.

احتمال عود تومور در این بیماران کمتر از ۱۰ درصد است و این یعنی حدود ۷۰ درصد بیماران مبتلا به سرطان مقعد با درمان غیرجراحی بهبود می‌یابند و باید جراحی را به مواردی اختصاص داد که به روش شیمی‌درمانی و رادیوتراپی توام پاسخ نمی‌دهند.

آیا بیماری ایدز احتمال بروز سرطان مقعد را افزایش می‌دهد؟

بله احتمال ایجاد سرطان مقعد در زنان و مردان مبتلا به ایدز افزایش می‌یابد که علت آن، احتمالاً شدیدتر بودن عفونت پاپیلوما ویروس به دلیل ضعف ایمنی در افراد مزبور است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.