سرفه چرا ایجاد می‌شود و علت آن چطور تشخیص داده می‌شود؟ شیوه‌های درمان سرفه

0

– سرفه – Cough، بازدمی پرفشار و انفجاری است که نقش دفاعی و محافظتی دارد و به شکل مکانیسمی طبیعی برای پاکسازی مجاری نایی برونشی – تراکئوبرونکیال از ترشحات و مواد خارجی بروز می‌کند.

– سرفه بیش از حد و مزاحم یکی از شایع‌ترین علل مراجعه بیمار به پزشک است.

– سرفه در اثر تحریک گیرنده‌های مخصوص سرفه که در بینی، حلق یا قفسه سینه قرار گرفته‌اند به وسیله محرک‌هایی که در مخاط پوشاننده بینی و راه‌های هوایی به دام می‌افتند ایجاد می‌شود. گیرنده‌های مزبور به دنبال تحریک شدن، پیام‌هایی را به مغز ارسال می‌کنند که باعث بروز سرفه می‌شود تا در نتیجه، در اثر دفع مخاط، راه‌های هوایی از مواد محرک پاک شوند.

– عوامل برانگیزاننده سرفه ممکن است منشاء خارجی داشته باشند – مانند دود، گرد و غبار، بخارها، اجسام خارجی) و یا منشاء آن‌ها، درونزاد باشد – مانند ترشحات راه هوایی فوقانی، محتویات معده).

– هر نوع اختلالی که باعث التهاب، انقباض، ارتشاح یا تحت فشار قرار گرفتن راه‌های هوایی شود می‌تواند ایجاد سرفه نماید. التهاب معمولاً در اثر عفونت‌های ویروسی یا میکروبی راه‌های هوایی – از جمله برونشیت و یا برونشکتازی) ایجاد می‌شود. بیماری سیاه سرفه نیز از علل ایجاد سرفه طولانی – به مدت چند هفته) است. تومورهای خوش خیم یا بدخیم دیواره راه‌های هوایی نیز با سرفه همراه هستند.

– سرفه حاد – (کمتر از ۳ هفته) اغلب در اثر عفونت تنفسی فوقانی – به ویژه سرماخوردگی، سینوزیت حاد میکروبی و سیاه سرفه) و گاهی در اثر بیماری‌های جدی‌تر مثل پنومونی، آمبولی ریه و نارسایی احتقانی قلب روی می‌دهد.

– سرفه تحت حاد – (بین ۳ تا ۸ هفته) اکثراً به دنبال عفونت ها و در نتیجه التهاب پایدار راه هوایی و/ یا ترشح پشت بینی – ناحیه حلق) در اثر عفونت ویروسی، سیاه سرفه یا عفونت میکوپلاسمایی یا کلامیدیایی ایجاد می‌شود. ترشح پشت بینی ممکن است ناشی از رینیت آلرژیک – تب یونجه) یا رینوسینوزیت – التهاب بینی و سینوس) باشد.

– سرفه مزمن – (بیش از ۸ هفته) در افراد سیگاری، احتمال بیماری انسدادی مزمن ریه یا سرطان برونکوژنیک را مطرح می‌کند. در افراد غیرسیگاری، شایع‌ترین علل سرفه مزمن دارای رادیوگرافی طبیعی قفسه سینه، وجود ترشح پشت بینی، آسم و بازگشت – ریفلاکس) اسید معده به مری است.

– مصرف بعضی داروها مانند مهارکنندهای آنزیم مبدل آنژیوتانسین و برخی بلوک کننده‌های بتا – مانند پروپرانولول) ممکن است موجب سرفه شود.

– به ندرت وجود جسم خارجی – مثل ذره‌ای از غذای خورده شده) در یکی از لوله‌های برونش می‌تواند موجب سرفه شود.

– بعضی از افراد به طور عادتی سرفه می‌کنند و ممکن است حتی خودشان هم از این عادت بی‌اطلاع باشند. این نوع سرفه‌ها توجیه پزشکی ندارند.

درمان‌های مرسوم

– پس از تشخیص علت سرفه که به وسیله پزشک و با استفاده از شرح حال بیماری، معاینه، رادیوگرافی قفسه سینه، CT اسکن ریه و آزمایش رنگ‌آمیزی و کشت خلط و بعضی آزمایش‌های ضرروی دیگر صورت می‌گیرد، درمان آغاز می‌شود.

– درمان قطعی سرفه به علت زمینه‌ای آن بستگی دارد. حذف عامل برونزاد – مانند سیگار، داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین یا برانگیزاننده درونزاد – مثل ترشحات پشت بینی و بازگشت اسید معده به مری) معمولاً در مواردی که سرفه ناشی از این عوامل باشد مؤثر واقع می‌شود.

– درمان اختصاصی عفونت‌های مجاری تنفسی با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها همراه با داروهای متسع کننده برونش در انسداد بالقوه برگشت پذیر آن، کورتون استنشاقی در برونشیت ائوزینوفیلیک، فیزیوتراپی قفسه سینه و سایر روش‌های افزایش دهنده پاکسازی ترشحات ریوی ضرورت دارد.

– در مواردی که علت سرفه مشخص نیست یا درمان اختصاصی آن امکان ندارد و یا سرفه از عملکرد مؤثری برخوردار نیست و موجب ناراحتی و اختلال خواب بیمار می‌شود باید به درمان علامت یا غیراختصاصی آن پرداخت. سرفه‌های تحریکی و خشک را می‌توان با داروهای ضد سرفه که آستانه مرکز سرفه را افزایش می‌دهند مهار کرد. از جمله این داروها می‌توان از کدئین یا دکسترومتورفان نام برد که باید با تجویز پزشک مصرف شوند.

 سرفه چه عوارضی دارد؟

عوارض شایع سرفه عبارتند از درد قفسه سینه و جدار شکم، بی‌اختیاری ادرار، خستگی و فرسوده شدن بیمار. گاهی حملات سرفه ممکن است موجب سنکوپ شود. به ندرت ممکن است سرفه‌های شدید منجر به شکستگی دنده شوند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.