یک سلول تخم بارور چگونه به یک موجود زنده کامل تبدیل می‌شود؟

0

سلول تخم بارور که به آن زیگوت می‌گویند در اثر ترکیب شدن سلول‌های جنسی نر و ماده (اسپرم و تخمک) ایجاد می‌شود و به اندازه سریکی سنجاق می‌باشد. این سلول داخل محل به‌خصوصی در بدن مادر بنام رحم جای می‌گیرد و تقریباً بلافاصله بعد از تشکیل شروع به تقسیم شدن می‌کند و در کمتر از ۳۰ ساعت تبدیل به دو سلول می‌شود، که این سلول‌ها را بالاستومر می‌گویند و این دو سلول کاملاً شبیه هم هستند. تقسیم های سلول بعدی سبب افزایش سریع تعداد بلاستومرها می‌شود ولی بعد از تقسیم‌های مکرر این سلول‌ها دیگر شبیه هم نیستند، بعضی از آن‌ها تشکیل سلول‌های ماهیچه‌ای می‌دهند، بعضی دیگر سلول‌های استخوانی، برخی سلول‌های عصبی و یا سلول‌های خونی را می‌سازند، سرانجام تمام انواع مختلف سلول‌ها که سازنده بدن انسان هستند تشکیل می‌شوند.

در حدود دو هفته بعد از اینکه سلول تخم شروع به تقسیم می‌کند، سلول‌های جدید تشکیل‌شده که تمایز نیز یافته اند، شروع به ساختن قسمت‌های مختلف و مخصوص بدن از قبیل مغز، قلب، شش‌ها و غیره می‌کنند. یعنی در حقیقت دستگاه های مختلف بدن تشکیل می‌شوند و بعد از حدود دو ماه مرحله اندام زایی شروع می‌شود که نوزاد دارای چشم، گوش، بینی و دهان می‌شود و بازوها و پاهایش نیز تشکیل می‌شوند. هم‌چنین نوزاد دارای قلب کاملی است که ضربان دارد و خون را به سرتاسر بدن می‌فرستد. نکته جالب این جاست که در این مرحله نوزاد حتی کمتر از یک اینچ طول و در حدود یک گرم وزن دارد و حالا وظیفه اصلی آن رشد می‌باشد و مرحله تمایز را سپری کرده است و در این مرحله جنین نامیده می‌شود.

جنین در حدود بیشتر از هفت ماه در بدن مادر رشد می‌کند و هر روز در حدود ۵/۱ میلی‌متر رشد می‌کند و قدش در ماه سوم دو برابر می‌شود و در پایان ماه پنجم تقریباً نصف قد خود در هنگام تولد را پیدا می‌کند (حدود ۲۵ سانتی‌متر با ۱۰ اینچ).

افزایش وزن در ماه هفتم شروع می‌شود. زمانی که بافت سفید چربی در زیرپوست در تمام سطح بدن ذخیره می‌شود. بعلاوه در طی چند هفته آخر در رحم یک نوع به‌خصوص چربی بنام بافت چربی قهوه‌ای در اطراف شانه ها و قسمت بالاتنه ذخیره می‌شود. در پایان ماه نهم و هنگام زایمان جنین در حدود ۴- ۳ کیلوگرم وزن داشته و تقریباً ۵۰ سانتی‌متر یا ۲۰ اینچ قد دارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.