سل ریه چه علایم و نشانه‌هایی دارد و شیوه‌های درمانی آن چیست؟

0

– بیماری سل (tuberculosis) یکی از قدیمی‌ترین بیماری‌های شناخته‌شده انسانی است و در سراسر جهان از علل شایع مرگ به شمار می‌آید.

– بیماری سل در اثر میکروبی به نام میکوباکتریوم توبرکولوزیس (Mycobacterium tuberculosis) که نوعی باکتری ظریف و استوانه‌ای شکل هوازی بدون اسپور است ایجاد می‌شود.

– بیماری سل معمولاً ریه را گرفتار می‌کند، ولی ممکن است در یک سوم موارد، سایر اعضای بدن مانند غدد لنفاوی، پرده جنب، حنجره، حلق، اپیگلوت، دستگاه ادراری تناسلی، استخوان، مننژ و دستگاه عصبی مرکزی، دستگاه گوارش، پریکارد (پرده دور قلب) شبکیه چشم یا تمام کره چشم، گوش میانی و پوست دچار سل شوند. نوع دیگری از سل وجود دارد که در اثر انتشار باسیل‌های سل از طریق خون روی می‌دهد و سل ارزنی یا منتشر نامیده‌می‌شود.

در سال ۲۰۰۵ بیش از ۵ میلیون مورد جدید سل (اعم از سل ریوی یا سل خارج ریوی) به سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش شد که بیش از ۹۰% آن‌ها به کشورهای در حال توسعه تعلق داشته‌است و به نظر می‌رسد این آمار، تنها ۶۰% موار تخمین زده شده سل را شامل می‌شود.

– در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ تعداد موارد گزارش شده سل در کشورهای صنعتی افزایش یافت که این افزایش تا حدود زیادی ناشی از مهاجرت افراد از مناطق دارای میزان بالای بروز سل؛ عفونت با ویروس ایدز؛ مشکلات اجتماعی (مانند افزایش فقر، بی‌خانمانی و سوء مصرف داروها)، و برچیده‌شدن خدمات درمانی سل است.

تازه‌های سایت گلونی:
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

– در طول چند سال اخیر، تعداد موارد گزارش شده بیماری سل در کشورهای صنعتی کاهش یافته یا تثبیت شده‌است.

– بیماری سل، نوعی عفونت میکروبی مزمن و درازمدت است که ممکن است از طریق استنشاق قطرات ریزی که به وسیله سرفه یا عطسه فرد مبتلا در هوا پخش شده انتقال یابد.

– علایم سل ریوی در ابتدا عبارتند از: تب و عرق شبانه، کاهش وزن، بی اشتهایی، احساس کسالت عمومی و ضعف، در اکثر موارد سرفه ایجاد می‌شود که اغلب در ابتدا بدون خلط است و ممکن است بعداً دارای خلط چرکی و گاهی خونی شود. در بعضی موارد، خلط خونی شدید در نتیجه پاره شدن یک رگ متسع واقع در یک حفره ریوی ایجاد می‌شود. احسس درد در قفسه سینه، گاهی در اثر ایجاد ضایعات پارانشیمی زیر پرده جنب وجود دارد. گسترش بیماری می‌تواند منجر به تنگی نفس شود.

درمان‌های مرسوم

– پس از تشخیص بیماری که به وسیله پزشک و با استفاده از معاینه، توجه به تاریخچه، شرح حال و وضعیت بیمار، رادیوگرافی قفسه سینه، رنگ‌آمیزی و کشت خلط، روش‌های سرولوژیک و برخی آزمایش‌های دیگر صورت می‌گیرد، درمان آغاز می‌شود. با انجام تست پوستی سل (تست توبرکولین یا PDD) می‌توان فهمید که آیا فرد تا کنون به میکروب سل آلوده شده است یا نه؟

در این آزمایش مقدار کمی از مشتقات پروتئین خالص شده سل به داخل پوست تزریق می‌شود. اگر فرد به میکروب سل آلوده شده‌باشد، این تزریق، طی ۴۸ تا ۷۲ ساعت واکنشی در پوست ایجاد می‌کند که به شکل سفتی مشاهده و لمس می‌شود.

– معمولاً سل با درمان متشکل از چند آنتی بیوتیک مخصوص (شامل ایزونیازید، ریفامپین، پیرازینامید، اتامبوتول) تحت رمان قرار می‌گیرد.

معمولاً بهبود علایم، ۲ تا ۳ هفته پس از شروع درمان روی می‌دهد و به دنبال آن، بهبود علایم رادیولوژیک قفسه سینه هم دیده‌می‌شود. درمان دارویی موفقیت‌آمیز سل ممکن است ۶ تا ۱۲ ماه طول بکشد.

توجه

داروهای ضدسل از عوارض سمی و خطرناک برخوردار هستند و حتماً باید تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار بگیرند.

پیشگیری

  • بهترین راه پیشگیری از سل، تشخیص سریع و جداکردن فرد مبتلا به بیماری از سایرین و شروع درمان مناسب آنتی‌بیوتیکی است. بیمار باید تا وقتی که دیگر باکتری سل دفع نکند و به طور کامل علاج شود، آنتی‌بیوتیک دریافت نماید.
  • روش‌های تکمیلی پیشگیری عبارتند از: تزریق واکسن سل (واکسن BCG) و درمان افرادی که مبتلا به عفونت سل نهفته هستند و از نظر ابتلا به بیماری سل فعال پرخطر محسوب می‌شوند.

چگونه می‌توان از بروز سل در فردی که به تازگی با بیمار مبتلا به سل تماس داشته‌است پیشگیری کرد؟

– چنانچه تست پوستی توبرکولین (سل) در فردی مثبت باشد (به شرطی که این مثبت بودن ناشی از واکسیناسیون BCG نباشد) و به ویژه در صورتی که این فرد به تازگی با بیمار مبتلا به سل تماس نزدیک داشته‌باشد باید به مدت ۹ ماه داروی ایزونیازید مصرف کند. ممکن است این دارو به وسیله پزشک معالج برای سایر افراد خانواده فردی که اخیراً با بیمار مبتلا به سل تماس نزدیک داشته نیز تجویز شود.

آیا زنان باردار می‌توانند برای درمان سل از آنتی‌بیوتیک‌های مخصوص آن استفاده کنند؟

بله. رژیم درمانی آنتی‌بیوتیکی انتخابی سل در زنان باردار از ۲ ماه درمان با ایزونیازید، ریفامپین و اتامبوتول و سپس ۷ ماه درمان با ایزونیازید و ریفامپین تشکیل می‌شود.

   

پستهای اخیر

این دستگاه می‌تواند به پزشکان بگوید چقدر هوشیار هستید

شما چقدر هوشیار هستید؟ به نظر یک سوال غیر قابل پاسخ باشد. تحقیقات جدید دانشگاه کمبریج ادعا می‌کند می‌توانند سطح هوشیاری شما را به طور دقیقی بسنجند. این تکنیک توسط یک دانشمند مغز و اعصاب به نام Srivas Chennu توسعه داده شده است. او با…

اکنون همه افراد می‌توانند تصاویر ۴K روی دستگاه‌های اندرویدی و iOS توییت کنند

در اوایل ماه مارس، توییتر به محدودی از کاربران اجازه داد تصاویر 4K را برای توییت‌های خود در دستگاه‌های اندروید و iOS آپلود و استفاده کنند. اکنون، توییتر این ویژگی را در دسترس همه کاربران قرار داده است. برای افرادی که نگران هستند این…

۵ آیین درخشان که افراد بسیار موفق هر روز از آن‌ها پیروی می‌کنند

اغلب اوقات، وقتی می‌خواهیم درباره بهره‌وری صحبت کنیم؛ صرفا عادت‌ها و نکات مجرد و مجزای از یکدیگر را بیان می‌کنیم؛ در حالی‌که بیشتر به یک سیستم نیاز داریم. افراد مثبت و موفق از چه برنامه‌ای استفاده می‌کنند؟ چه سیستمی از نظر علمی اجازه…

یک مینی‌سریال عالی تازه: «میر» از «ایست‌تاون» با بازی کیت وینسلت و گای پیرس

داخل یک سایت دانلود بود که در عکس‌های بندانگشتی مربوط به سریال‌های تازه، یک لحظه عکس کیت وینسلت را دیدم. خب، وقتی می‌بینی که کیت وینسلت با آن سابقه درخشان در بازیگری سینمایی، در سریالی شرکت کرده، نمی‌توانی از آن صرف‌نظر کنی. اسم…

اپل سرویس پادکست اشتراکی راه‌اندازی کرد: گوش دادن بدون تبلیغات و دسترسی به محتواهای اختصاصی

اپل سرویس اشتراکی پادکست پلاس را برای ارائه خدمات و مزایای بیشتر به کاربران راه‌اندازی کرد. مدت‌ها بود سرویس و اپلیکیشن Apple Podcast بدون تغییراتی به کار خود ادامه می‌داد و اینک اپل خبرهای خوبی برای کاربران این سرویس دارد. اپل در مراسم…

اپل تی‌وی ۴K جدید معرفی شد: با تراشه A12 بیونیک و ریموت کاملا جدید

اپل یک مدل جدید از محصول Apple TV 4K خود با تراشه ارتقایافته‌تر و برخی ویژگی‌های جدید معرفی کرد. اپل تی‌وی 4K جدید از تراشه آشنای A12 Bionic سود می‌برد تا تصاویر ویدئویی HDR را با نرخ فریم ریت بالاتر اجرا کند. به علاوه، تراشه جدید قدرتی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.