سیاه‌سرفه چیست؟

0

سیاه‌سرفه بیماری خطرناکی است که معمولاً بچه‌ها به آن مبتلا می‌شوند. این بیماری سبب می‌شود که کودک مبتلا پشت سر هم سرفه بنماید که باعث ناراحتی کودک می‌گردد. این بیماری توسط یک نوع باکتری ایجاد می‌شود که ازنظر اندازه بسیار کوچک است.

باکتری از راه مجاری تنفس وارد دستگاه تنفس می‌شود و در سطح مجاری تنفس رشد و نمو نموده و تعدادش زیاد می‌گردد. براثر ازدیاد باکتری ترشحات بینی و مخاط دستگاه تنفس زیاد می‌شود و باکتری عمل مژک‌های این ناحیه را مختل می‌کند. بدین ترتیب تا نای پیش می‌رود و سبب ایجاد ترشحات چرکی شده و مجاری تنفس را مسدود می‌کند.

علائم بیماری به این شکل است که ابتدا کودک سرفه و عطسه می‌کند و آب‌ریزش از بینی دارد و در حقیقت علائم آنفلونزا ایجادشده و سبب می‌شود که تشخیص بیماری مشکل باشد. از هفته دوم حملات سیاه‌سرفه‌ای شروع می‌شوند. در مرحله بعد که ممکن است تا یک ماه هم طول بکشد، سرفه‌های شدیدی به کودک دست می‌دهد، به‌طوری‌که کودک از شدت سرفه‌ها به‌سختی تنفس می‌کند و گاهی سبب خفگی کودک می‌شود. بعد از این مرحله حملات سرفه به‌تدریج کاهش یافته و کودک رو به بهبودی می‌رود، البته کودک تا مدتی ازنظر ریه و دستگاه تنفس ضعیف است. کودک مبتلا در اثر سرفه کردن تعدادی از باکتری‌ها را در فضای اطراف خود می‌پراکند و اگر این باکتری‌ها را فرد دیگری استنشاق کند به این بیماری مبتلا می‌گردد.

درصورتی‌که در هفته اول بتوان بیماری را تشخیص داد درمان این بیماری با استفاده از آنتی‌بیوتیک امکان‌پذیر است. تتراسایکلین یا کلورامفنیکول برای پیشگیری از عوارض سودمند است. حالت‌های سخت باید با تزریق آنتی بیم مصونیت سیاه‌سرفه یا با گاماگلوبولین مخصوص سیاه‌سرفه صورت گیرد. ولی در عین حال با کمک آن نمی‌توان سیر بیماری را کاهش داد، بلکه فقط از عوارض بیماری کاسته می‌شود.

امروزه دانشمندان واکسنی برای سیاه‌سرفه کشف کرده‌اند که یک یا دو ماه بعد از تولد قابل تزریق به نوزادان می‌باشد. البته گاهی ممکن است افرادی که واکسینه شده‌اند به بیماری مبتلا شوند ولی شدت آن کم می‌باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.